Ekonomi

Kadınlar 6 Yıl Erkekler 3 Yıl Artık Erken Emekli Olabilecek Son 2 Gün Kaçırmayın

​1995 senesinde doğan kız çocukları 1 Temmuz’da sigortalı yaptırılırsa ve bu kişiler 7200 günü 31 Aralık 2037 tarihinden evvel doldurursa 59 yaşında emekli olabilecek. Bu sene sigorta yaptırarak kesintisiz ödeyen bayanlar, emsallerine göre 6 sene evvel, erkekler ise 3 sene evvel emekli olacak.

1 Temmuz 2017 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişi kesintisiz çalışmaya devam ettiği zaman ve 2037 senesinde 7200 prim gününü doldurduğu zaman bayan 59, yaşında, erkek ise 61 yaşında emekli olmaya hak kazanacak. Örneğin 1995 senesinde doğan kız çocuğu 1 Temmuz’da sigortalı yaptırılırsa ve bu kişi 7200 günü 31 Aralık 2037 tarihinden evvel doldurursa 59 yaşında emekli olmaya hak kazanmış olacak. 

Bu bayan 2037 senesinde hemen emekli olamayacak fakat o tarihte “emeklilik yaşını bekleyen” gruba girecek ve 59 yaşını dolduracağı 2054 senesinde emekli olabilecek.

Emeklilik yaşı, 7200 prim günü 1 Ocak 2048 tarihinden sonra doldurulması durumunda bayan ve erkek için 65 yaş olarak uygulanacak. Bu durumda 1995 doğumlu erkek ya da bayan emekli olabilmek için 65 yaşını dolduracakları 2060 senesini bekleyecek. Bu sene sigorta yaptırarak kesintisiz ödeyen bayanlar, emsallerine göre 6 sene evvel, erkekler ise 3 sene evvel emekli olabilecek.

2048’DE EMEKLİLİK YAŞI 65 OLACAK

ÇOCUKLARINIZA BU YAZ BİR İYİLİK YAPIN SİGORTALI ÇALIŞTIRIN

Okulların tatil olmasıyla anne babalardan çok sayıda soru gelmeye başladı. Soru ise şu: “Çocuğumu, ileride emsallerinden daha erken emekli olabilmesi için yaz tatilinde sigortalı olarak çalıştırmam gerekir mi? Bu sorunun haklı bir sebebi var. Geçmişte emeklilik yaşı konusunda sık sık yapılan değişiklikler dolayısıyla, çocuk yaşta sigortalı gösterilen kişiler gerçekten de emsallerinden seneler evvel emekliliğe hak kazandılar. 

2008 sene evvelinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış olanlar, gelecekte, aynı yaştaki arkadaşlarından çok daha evvel emekli olacaklar. Sorunun cevabına gelince, 2008’den sonra ilk defa çalışmaya başlayacak kişiler için bayanda 58, erkekte 60 yaşından evvel emekli olma imkânı yok. 

Fakat, 2036 senesinden sonra emekli aylıkları kademeli olarak çoğalacak. İşçi statüsünde çalışanlar, 7200 prim gününü doldurdukları tarihte yürürlükte olan emeklilik yaşına tabi olacak.  Örneğin, 7200 günü 31 Aralık 2035 tarihine kadar tamamlayan erkek için emeklilik yaşı 60 olacak, 1 Ocak 2036 tarihinde tamamlayan erkek ise 61 yaşında emekli olabilecek.

7200 gün prim süresini 31 Aralık 2035 tarihinde dolduran bayanlar 58 yaşında, 1 Ocak 2036 tarihinde dolduranlar ise 59 yaşında emekli olabilecek.

KAZANILMIŞ HAK SAĞLAYABİLİR

Sosyal güvenlik mevzuatında sık sık değişiklik yapılabiliyor. Sigorta girişi yapılan kişiler emeklilik yaşı başta olmak üzere sosyal güvenlik sisteminde ileride gündeme gelebilecek aleyhteki düzenlemelerden, yaşıtlarına göre daha az etkilenebilir. Bundan dolayı da sigorta girişi yaptırılmasında yarar var.

SAHTE SİGORTADAN UZAK DURUN

Çocukların erken emekli olmasını sağlamak için çalışmadığı halde sigortalı gösterenler ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK), teknolojinin verdiği olanaklardan yararlanarak sahte sigortalılığı geçmiş senelere göre çok daha kolay tespit edebiliyor.

Eğer bir kişi gerçekte çalışmadığı halde sahte sigorta yaptırarak çalışmış gibi gösterilirse yatırılan primler yandığı gibi, hem sigortalı, hem de onu çalıştırmış gösteren işveren hakkında Türk Ceza Kanunu’nun “Resmi belgede sahtecilik”, “Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan” ve “Özel belgede sahtecilik” suçlarını düzenleyen maddeleri kapsamında 5 seneye kadar hapis cezası söz konusu olabilir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı