Güncel

Kaçmak İçin Suya Girdi Bin Pişman Oldu

​Antalya’dan İtalya’ya yasa dışı yolla kaçmak isteyen 172 göçmen yakalandı. Ekiplerden kaçmak için suya giren bir mülteci, soğuk suda şoka girdi kıyıya zor çıktı.

İtalya’ya gitmek için Manavgat Irmağından tekneye binen bayan ve çocukların da olduğu 172 göçmen, 8 mil açıkta sahil güvenlik ekipleri tarafından yakalandı. 

Sahil Güvenlik ekipleri kontrolünde Manavgat Irmağına getirilen göçmenlerden biri, tekneden atlayıp yüzerek kaçmak istedi. Suyun soğuk olduğunu hesap edemeyen göçmen kıyıya zor yüzdü.

MÜLTECİLERİN TEKNE İLE DENİZE AÇILDIĞI BİLGİSİ ALINDI

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Manavgat Irmağı ile denizin birleştiği bölgeden çok sayıda mültecinin bir tekne ile denize açıldığı bilgisini alan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tekneyi 8 mil açıkta tekneyi durdurdu.

KAÇMAK İÇİN DENİZE GİREN SURİYELİ ŞOKA GİRDİ

Sahil Güvenlik botları eşliğinde Manavgat Irmağına getirilen teknede olan göçmenlerin İtalya’ya gitmek üzere Manavgat Irmağından tekneye binerek yola çıktıkları belirlendi. 

Teknenin kıyıya yaklaştığı esnada Suriye uyruklu olduğu öğrenilen erkek bir göçmen sırtındaki çantayla birlikte ırmağa atlayıp yüzerek kaçmaya çalıştı. 

Fakat dağlarda eriyen kar sebebiyle yükselen ve soğuk olan suda şoka giren göçmen, kıyıya güçlükle geri dönebildi. Jandarma, kaçak göçmeni uzattığı bir tahta parçasıyla kıyıya çekip yukarı aldı.

SINIR DIŞI EDİLECEKLER

Manavgat Irmağı kum mevkiinde bulunan çekek yerine getirilerek buradan otobüslerle Manavgat Atatürk Stadına götürülen mültecilerin yapılacak işlemlerin ardından Antalya İl Göç İdaresi Müdürlüğü vasıtasıyla sınır dışı edileceği bildirildi.

172 GÖÇMEN YAKALANDI

İran üzerinden İstanbul’a, İstanbul’dan otobüsle Manavgat’a gelerek Manavgat Irmağından tekne ile İtalya’ya gitmek isteyen 140’ı Pakistan, 20 Irak, 7 Suriye ve 5 Srilankalı olmak üzere 172 göçmenin yanı sıra göçmenleri götüren 2 Ukrayna ve 1 Türk kaptan ile organizatör de yakalandı. Tekneni kaptanı, tekne personeli ve organizatör insan kaçakçılığı suçlamasıyla gözaltına alındı. Mültecileri götürürken yakalanan tekne ise çekek yerinde karaya çıkartıldıktan sonra yediemine teslim edildi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu