Kültür

​KA-DER Ramazan Ayını En İyi Nasıl Değerlendiririm Açıklaması

Kur’an Aşıkları Derneği (KA-DER) Genel başkanı Fethi Küçük Ramazan ayının fazileti ile ilgili bir açıklama yaptı: Kur’an Aşıkları Derneği (KA-DER) Genel başkanı Fethi Küçük şu açıklamalarda bulundu:

Kur’an Aşıkları Derneği (KA-DER) Genel başkanı Fethi Küçük Ramazan ayının fazileti ile ilgili bir açıklama yaptı:  Kur’an Aşıkları Derneği (KA-DER) Genel başkanı Fethi Küçük şu açıklamalarda bulundu: 
Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın pekiştiği, sevgi, saygı ve kardeşlik duygularının daha da güçlendiği Ramazan ayı bu geceden itibaren idrak edilmeye başlanacak. Ramazan ayı, tutulan oruçları, kılınan teravih namazları, okunan hatim ve mukabeleleri, iftar ve sahurları, dua tövbe, rahmet ve bereketi ile önemli bir ayıdır. 
Ramazan tövbe istiğfar ayıdır. Ruhlarımızı dirilişe ulaştıran bir aydır.
Ramazan’ın ümmetin af ve kurtuluşu için önemli bir vesiledir. Ramazan ayında ruhlar Kur’an ile dirilir. Ramazan, Kur’an ayıdır. Dua ayıdır, tövbe istiğfar ayıdır.

  Ramazan ayında neler yapılır? 

* Allah’ın rızası için çabalamalıyız.
Ramazan ruhlarımızı dirilişe kavuşturan bir aydır. Mübarek gün ve geceler, mübarek üç aylar, Cuma günü bunlar bizler için çok büyük kazanımlardır. Birer Kurtuluş vesilesidir. Ramazan ayını bir fırsat ve kurtuluş olarak görmek gerekir. Allah’ın rızasını kazanmak için daha fazla bir şeyler yapmamıza vesile olarak görmek gerekiyor.
* İsraftan kaçınmak gerekir.
  İsraf ve tüketim kültürümüz maalesef zayıftır. İnsanların maddi durumu iyileştikçe israf artıyor. Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de: “Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Allah, israf edenleri sevmez.” Bu ikaz doğrultusunda israftan kaçınalım. 
* Oruç tutmak
* Geceleri Peygamber Efendimiz’in sünneti olan teravih namazını kılmak
* Ramazan ayı “Kur’an ayı”dır. Onun için bol bol Kur’an okumak.
* Namazları cemaatle kılmak
* Sahur yapmak 
  Bazılarımız: “Nasıl olsa geceler kısadır deyip gidip kahvehane köşelerinde iskambil tavla v.s oyunları oynayarak sahura kadar zaman öldürüyorlar. Bu şekildeki sabahlama Rahman’ı değil; şeytanı sevindirir. YAPMA!..
* Teheccüd namazı kılmak. Zaten sahura kalkmışız. Bari Ramazan boyunca çok kıymetli olan teheccüt namazı kılalım. Bu da 2+2+2+2=8 rekaat olarak kılınır. Alt limiti 2 üst limiti 8 rekattir. Kılınış zamanı imsak vaktine kadardır. 
* İftar ettirmek
* Kadir Gecesini aramak
* Sabretmek
* İhsan ve ikramda bulunmak
* Tövbe etmek
* Cenneti istemek
* Çokça Kelime-i Tevhid söylemek
* Açları doyurmak
* Fıtır Sadakası vermek.
* Ramazan ayının gecelerini özellikle de son on gecesini ihya etmek. 

 Bu gecelerdeki ibadetler geçmiş günahların affına vesile olur.

 Bütün Müslümanların Ramazan ayını tebrik ediyorum. Hayırlara ve affa vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. İnşallah 
 Kur’an Aşıkları Derneği (KA-DER) Genel başkanı Fethi Küçük

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı