Güncel

Jet Fadıl Tahliye mi Oldu?

İstanbul Bayrampaşa’da Caprice Gold ve Caprice Maldivler gayrimenkul projelerinde devre mülk satışı yapmış olduğu kişilerden para topladı ve projeleri bir türlü tamamlamadığı gerekçesi ile 21 Aralık 2015 günü tutuklanan ve hakkında 2 bin 442 sene hapis cezası istenen “Jet Fadıl” lakaplı Fadıl Akgündüz yurtdışı çıkış yasağı konuldu ve serbest bırakıldı.

SEGBİS SİSTEMİYLE DURUŞMAYA KATILDILAR

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Fadıl Akgündüz ve tutuklu olan yeğeni Mehmet Salih Obut cezaevinden SEGBİS sistemi ile duruşmaya katıldı. Duruşmada müşteki avukatları yeni bilirkişi raporu alınmasını talep etti, Akgündüz ve Obut’un avukatları ise delillerin toplanmış olduğunu söyleyerek müvekkillerinin tahliye edilmesini talep etti. 

Alınan taleplere ait görüşü sorulan duruşma savcısı; suç sayısı, dosyadaki tüm delillerin yeterince toplanmamış olması ve somut delil durumunu göz önüne alarak sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

TUTUKLU KALDIKLARI SÜRE DİKKATE ALINARAK TAHLİYE

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti ise, tutuklu sanıklar Fadıl Akgündüz ve Mehmet Salih Obut’un yüklenen suçun niteliği, tutuklu kaldıkları süre, alınan bilirkişi raporları, delillerin büyük ölçüde toplanmış olmasını ve delillerin karartılma ihtimalinin bulunmamasın gerekçe göstererek sanıkların tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme sanıklara adli kontrol tedbiri uygulayarak yurt dışına çıkışlarını da yasakladı.

ARALIK 2015’TEN BERİ TUTUKLUYDU

Fadıl Akgündüz, İstanbul Bayrampaşa’da inşaasını yaptığı ve Caprice Gold adlı devremülk projesi sebebi ile bir dizi soruşturmaya konu olmuştu. Çok sayıda kişi, devre mülk projesinde yer almalarına karşın projenin tamamlanmadığını söyleyerek, ‘dolandırıldıkları iddiası ile savcılıklara suç duyurusunda bulunmuştu. Akgündüz ve yeğeni, Aralık 2015’te tutuklanmıştı.

FADIL AKGÜNDÜZ KİMDİR

1987 senesinde açtığı Jet Sürücü Kursu ile iş hayatına başladı. 1995’te Proton’un Türkiye temsilciliğini aldı, Jet-Kent projesine başladı. 1998’de Jet-Pa Holding’i kurdu. Holding, 2000 senesine kadar Avrupa’daki Türklerden para aldı. Yurtdışında 14 bin gurbetçiden kâr ortaklığı vaadiyle 230 milyon euro topladı. 1999’da ‘İmza’ marka araç üreteceklerini duyurdu.

Fabrikanın temeli atıldı. 2002’de genel seçimlerde Siirt’ten bağımsız milletvekili oldu. 2003’te yargılanmaya başladı ve hakkında 495 ile 1235 sene ağır hapis cezası istendi. 2003’te cezaevine girdi ve 15 ay hapis yattı. Mayıs 2010’da Caprice Gold projesine başladı. 29 Mayıs 2012’de açmayı hedeflediği tesis yarım kaldı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu