Güncel

İşte Yürürlüğe Hemen Girecek Olan 3. Madde

​Anayasa değişiklik paketi sandıktan ‘Evet’le çıktı. Değişikliklerin büyük çoğunluğu 3 Kasım 2019’da hayata geçmiş olacak.

Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi için yapılan 18 maddelik Anayasa değişikliği oylaması yüzde 51.4 ile kabul edildi. Kabul edilen düzenlemeler içerisinde 3 madde hemen yürürlüğe girecek. 

Hakimler Savcılar Kurulu, 30 gün içerisinde tekrardan yapılandırılacak, askeri yargı kaldırılması hemen yürürlüğe girecek ve Cumhurbaşkanın partiye üyelik hakkı da hemen uygulanmış olabilecek.

Düzenlemelerden en önemlisi, partili Cumhurbaşkanlığı. Anayasanın 101. maddesi değiştirildi. O maddede yer alan “Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisi ile ilişiği kesilir” ifadesi kaldırıldı.

Yeni düzenleme ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurucusu olduğu AK Parti’ye dönüşün önü tekrardan açıldı.

Anayasa değişikliğiyle hemen hayata geçecek bir diğer düzenleme, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yapısıyla ilgili. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun adı, Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değişti.

Üye sayısı 23’ten 13’e, daire sayısı da 3’ten 2’ye inecek. HSK’nın Adalet Bakanı ve müsteşarı kurulun doğal üyesi olarak kalacak. 4 üyeyi Cumhurbaşkanı seçecek, 7 üye ise, Meclis tarafından seçilecek.

Üyeler, 4 sene için seçilecek, süresi biten üyeler bir defa daha seçilebilecek. Kurulun yeni üyeleri 30 gün içinde seçilecek.

Anayasa Mahkemesinde 2 askeri üyenin görevine son verilecek. Üye sayısı 17’den 15’e indirilecek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu