Güncel

İşte Doğal Antibiyotik Gulik Otu Kadınların Yeni Ekmek Kapısı Oldu

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde doğada kendiliğinden oluşan, her derde deva olduğu bilinen gulik otu, bölgede bayanların geçim kaynağı oldu.İlkbaharın gelmesiyle birlikte Ovacık ilçesinde dağlık ve ormanlık yerde yetişen gulik otu, bölgede bayanlar tarafından toplanmaya başlandı.

Sabahın erken saatinde gulik otu toplamaya başlayan bayanlar, gün boyu güneşin karşısında çalışıyor. Taşlık ve çalılıklar arasında binbir zahmetle topladıkları gulik otunu torbalara özenle yerleştiren bayanlar, otun kilosu 75 kuruştan satıyor. Zorlu ve meşakkatli bir iş yapan bayanlar, sattıkları gulik otundan günlük 50 ile 100 lira arasında para kazanıyor. 

Bayanlar, alıcıların çok düşük fiyat vermesine de sitem ediyor.

ÇOK ZOR KOŞULLARDA TOPLUYORUZ

Aile ekonomisine katkıda bulunmak için gulik otu topladığını söyleyen Aysel Eren, zor şartlar altında çalıştıklarını söyledi. 

Sabahın erken saatinde uyanarak gulik toplamaya çıktığını anlatan Eren, “Geçim sıkıntısı olduğu için güneşin altında çalışıyoruz. Gulik otunu bıçakla keserek kökünden çıkarıyoruz, torbalara koyuyoruz. Kilosunu 75 kuruştan satıyoruz. Alıcılar, biraz ucuza alıyor ama ne yapalım ekmek parası.

DOĞAL ANTİBİYOTİK

Nisan ve mart aylarında kendiliğinden çıkan gulik otunun birçok faydasının olduğu biliniyor. Çiriş, yabani pırasa, sarı zambak olarak da adlandırılan gulik otunun, halk arasında doğal bir antibiyotik olduğu, basur, idrar söktürücü, saç kıran, egzama, çıban, sivilce ve bazı bayan hastalıklarına iye geldiği söyleniyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu