Güncel

İstanbulluları Bir Sürpriz Daha Bekliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Pendik’e tam 3 ada yapılacak. Toplam yüz ölçümü 603 bin 500 metrekareden oluşacak olan adalar eğlence ve sporun merkezi haline gelecek.

İstanbul’ Marmara Denizi’nde 11 adasına yeni adalar geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Pendik’e Su Sporları Adası inşası yapılacak. Pendik Sahili’nde Marina ile Pendik Tersanesi arasında hayata geçecek olan dev proje, birbiriyle bağlantılı 3 adadan oluşacak.

TOPLAM YÜZ ÖLÇÜMÜ 603 BİN METREKARE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje, toplam yüz ölçümü 603 bin 500 metrekare olan 3 adacıktan oluşuyor. 

Adaların toplam kıyı uzunluğu ise 7 bin 460 metreye kadar ulaşacak. Tüm İstanbulluların ve ziyaretçilerin faydalanacağı ada projesi dinlenme, eğlence ve sportif faaliyetleri bir arada olması planlanıyor.

Birbiriyle bağlantılı adalarda su sporu alanları, yelken, tekne turları, gezinti ve seyir terasları, dinlenme ve yemek alanları, parklar ve bisiklet parkurları gibi çok sayıda aktivite alanı yer alacak. Adaya ulaşım için karayla arasında araç trafiğine kapalı bir asma köprü, yat ve çekek alanı, Teleferik İstasyonu ve Su Taksi Terminali inşa yapılacak. 

Adalar arasın da köprüler inşa yapılarak bağlantılar kurulacak.

ADALAR, EĞLENCE VE SPORUN MERKEZİ OLACAK

Projede yer alan 3 adacığın fonksiyonları şu şekilde belirlendi: 1’nci ada: Yüz ölçümü 372 bin metrekare olacak ada, su sporları merkezi olacak. Kumsalı bulunacak adaya; su sporları kulübü, yüzme havuzu, rafting parkuru, deniz feneri ve kayıkhaneler inşa edilecek. Ayrıca geniş bir piknik alanı olacak.

Bu adada yelken, optimist, rüzgar sörfü, kürek, rafting ve plaj voleybolu gibi pek çok spor yapılabilecek. Su sporları tesisi ise sutopu ve sualtı sporları, olimpik açık ve kapalı havuzlar, kürek, sualtı hokeyi, sualtı ragbisi ve dalış okulu gibi çok sayıda su sporuna imkan verecek şekilde yapılacak.

2’nci ada: Aktivitelerin toplandığı adanın büyüklüğü 125 bin metrekare olacak. İçinde ise su spor sahaları, mini golf, paten parkı, tırmanma duvarları, basketbol, futbol ve tenis sahaları, tırmanma duvarı, yürüyüş ve bisiklet parkurları ve yeme içme alanları yer alacak.

3’üncü ada: 106 bin metrekare büyüklüğündeki ada, karşılama adası olarak hedeflendi. Adada karşılama çadırı, restoranlar, tekne kiralama, koşu ve bisiklet parkurları, iskeleler, gösteri alanları ve parklar olacak. Adaların ortasında ise gezinti ve spor için korunaklı bir su alanı bulunacak. 

Burada elektrikli tekne kiralama, kürekle sandal sefası, su bisikleti ve pedallı araçlar, su kayağı, su akrobasi gösterileri, optimist ve yelken faaliyetleri, saltanat kayığı, gezi ve amfibik araçla gezinti yapılabilecek.

PENDİK’E VİZYON KATACAK ÖNEMLİ BİR BÖLGE

Pendik’in son senelerde büyük projelerin adresi haline geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Kamu ve özel sektör yatırımlarını peş peşe ilçemize kazandırmanın gururu içindeyiz. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin şehrimize inşa yapacağı Su Sporları Adası da Pendik’i geleceğe taşıyacak önemli bir vizyon projedir. 

Spor ve eğlencenin bir arada yer alacağı adalar, Pendik’i İstanbul’un cazibe noktası haline gelecek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu