Güncel

İstanbullulara Bir Büyük Müjde Daha 30 Yeni Meydan Geliyor

İstanbul Büyük şehir Belediyesi, mega kentin yayalaştırılmış yerleri çoğaltmak ve kente yeni bir görüntü kazandırmak için 30 yeni meydan projesi daha geliyor.

Mega kentte yayalaştırılmış yerlerin çoğaltılması kapsamında son dönemde çalışmalarını çoğaltan İstanbul Büyük şehir Belediyesi (İBB), çevre yatırımları arasında meydan düzenlemelerine büyük önem veriyor. 

Kente yeni bir görüntü kazandıracak meydan projelerin sayısı 30 olarak söyleyen İBB, iskele görünümü sebebiyle kamuoyunda Martı projesi olarak da bilinen Kabataş, Bağcılar, Şirin evler, Taksim, Eyüp, Eminönü, Kadıköy olmak üzere 7 meydan düzenlemesi çalışmaları halen devam ediyor. 

Yapımı devam etmekte olan ve planlanan o meydan projelerinden bazıları:

Bağcılar Meydanı:

27 bin 845 metrekarelik alanda yeni bir meydan ile çocuk oyun alanları, kafeterya ve peyzaj düzenlemesi yapılıyor. Metro istasyonu ile bağlantılı olacak olan meydanın altı otopark olacak.

KONFERANS VE TOPLANTI

Bahçelievler Şirin evler Kent Meydanı:

Şirin evler Mahallesinde 30 bin metrekarelik alanda çalışmalar devam eden proje kapsamında; 641 araç kapasiteli otopark, konferans ve toplantı salonları ile meydana yerleştirilecek 800 metrekarelik ramazan çadırı hedefleniyor.

Bakırköy Özgürlük Meydanı:

İncirli, Yüce Tarla, İstanbul ve Şükran Çiftliği caddeleri ile Özgürlük Meydanı kapsayan 191 bin 850 metrekarelik alan, tekrardan düzenlenecek.

Beşiktaş Meydanı:

Beşiktaş İskelesinden başlayıp Tarihi Köy içi Meydanı’na kadar uzanan heykelin de içinde olduğu alan, trafikten arındırılıp yayalaştırılacak. Bu 10 bin metrekarelik alan, İstanbul’un tarihi kimliğine uygun yeni bir meydan olarak yapılacak.

Beyoğlu Kabataş Meydanı:

Toplam 60 bin metrekarelik alanda yeni bir meydan ve iskele düzenlemesi hedefleniyor. Proje kapsamında Kabataş Meydanında raylı, kara yolu ve deniz ulaşımı entegre edilecek.

Beşiktaş Ortaköy Meydanı:

Beşiktaş’ın en yoğun bölgelerinden olan Ortaköy Meydanı ve çevresini kapsayan 86 bin 246 metrekarelik alan, tekrardan düzenleme yapılacak.

KESİNTİSİZ, ENGELSİZ YAYA ULAŞIMI

Beykoz Meydanı:

Beykoz Meydanı ve çevresi düzenlemesinde On Çeşme’nin de yer aldığı tarihi yapılar ön plana çıkarılacak. Yaklaşık 600 metrelik sahil kısmında kesintisiz ve engelsiz yaya ulaşımı sağlanacak.

Beyoğlu Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi:

Taksim Meydanındaki ağaçlandırma, yeşil alanlar ile oturma alanları çalışmaları devam ediyor. İstiklal Caddesinde altyapı çalışmaları tamamlanırken, üst yapı ve Nostaljik Tramvay ray döşeme çalışmaları yapılıyor.

Eyüp Meydanı:

Eyüp Cami ve çevresini kapsayan 130 bin metrekarelik alanda yaya ulaşımı kolaylaştırılırken, tarihi meydanın kimliği de ön plana çıkarılıyor.

Büyük dere Meydanı:

Proje kapsamında, 42 bin 500 metrekare alanda yeni bir meydan düzenlemesi yapılacak.

TARİHİ DOKUYA UYGUNLUK

Fatih Beyazıt Meydanı:

67 bin 500 metrekarelik alanda zemin düzenlemesi ve bölgede yer alan 235 adet binanın cephesinin meydanın tarihi dokusuna uygun olarak yenilenmesi hedefleniyor.

Fatih Eminönü Meydan:

Tarihi ve doğal silueti dikkate alarak, 96 bin 950 metrekarelik alanda meydan düzenlemesi, Mısır Çarşısı, Galata Köprüsü ve çevresini kapsıyor. Proje dahilinde yeni oluşturulacak mekan, meydan ve sokaklar tarihi dokuya uygun hale getirilecek.

Gaziosmanpaşa Meydanı:

Merkez Cami ve çevresini kapsayan 48 bin metrekarelik alanda sağlık, eğitim, sosyal-kültürel, idari, ticari ve yeşil alanlar ile yeni bir meydan yapılacak.

TRAFİK YERİN ALTINA

Kadıköy Meydanı:

Kadıköy Meydanı ve çevresini kapsayan toplam 644 bin 600 metrekarelik alana yeni bir görünüm veriliyor. Otobüs durakları ve otopark alanların yer aldığı projede, Rıhtım Caddesi’ndeki trafik de yerin altına alınacak. Proje kapsamında meydana yeni bir cami de yapılacak.

Kağıthane Meydanı:

335 bin 671 metrekarelik alanda yeni bir meydan ile yeni yeşil alanlar yapılacak. Kağıthane Deresi çevresine estetik bir görünüm kazandırılacak.

Küçük çekmece Halkalı Meydanı:

Halkalı Merkez Mahallesinde hem araç hem de yaya trafiği açısından yeni bir düzenleme yapılacak. Meydan ile yapımı hedeflenen metro istasyonunu entegre yapılacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu