Güncel

İstanbul’da Abdulkadir Geylani’yi anma ve icazet töreni düzenlendi

İstanbul’da Abdulkadir Geylani’yi anma ve icazet töreni düzenlendi İstanbul Bağcılar’da Abdulkadir Geylani’yi anma gecesi ve 16’ncı ilim talebelerinin icazet töreni düzenlendi.

Abdulkadir Geylani Tasavvuf Yolu Derneği tarafından Bağcılar’da Abdülkadir Geylani’nin 852’nci Vuslat Yıldönümü ve 16’ncı ilim talebelerinin icazet töreni düzenlendi.

Türkiye’nin dört bir tarafından Kadiri tarikatının temsilcilerinin katıldığı programa çok sayıda tarikat ehli ve vatandaşlar da katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Geylani Vakfı Başkanı Kadir Gülen’in açılış konuşmasıyla devam etti. Programda semazen ve mehteran gösterimi de yapıldı. Programda ayrıca tarikata özgü olan zikirler çekilip ilahiler okundu.

Yaptıkları çalışmalar hakkında İLKHA’ya değerlendirmelerde bulunan Müderris Seyda Muhammed Beşir, medresede okuyan öğrencilere ilk olarak Kur’an-ı Kerim ve mevlit ardından akide, sarf, nahiv, şeriat, tefsir, mantık, münazara, meani, istiare gibi 12 farklı ilim öğrettiklerini belirtti.

Derslerine yoğunlaşan öğrencilerin 5-6 yıl gibi bir sürede icazet almaya hak kazandıklarını belirten Beşir, “Hem ahlak ilmi hem de Peygamberin hayatını örnek alan İslami terbiyenin öğretildiği medreselerde sahabelerin, müçtehid imamların öğretilerine uyarak Eşari ve Maturidi akidesi öğretiliyor.” şeklinde konuştu.

Beşir, İmam Rabbaninin; sağlam bir akide, ilim öğrenmek, öğrendikleri ile amel etmek ve nefis tezkiyesine çok önem verdiğini sözlerine ekledi.

Abdulkadir Geylani Tasavvuf Yolu Derneği olarak hemen her yıl Abdulkadir Geylani’yi anma ve icazet programı düzenlediklerini belirten Şeyh İhsan El-Kadiri ise şunları söyledi: “Ağırlık olarak medrese eğitimi üzerinde duruyoruz. Alt gurupta hafızlık eğitimi var. Mardin, Şanlıurfa, Edirne ve İstanbul gibi illerde medreselerimiz var. Medreselerde eğitim gören talebeler Kur’an-ı Kerim eğitimi aldıktan sonra eğer hafızlığa elverişliyse hafızlığa başlıyor. Elverişli değilse Arapça eğitime başlıyorlar.”

Doğuda bulunan âlimlerin çok değerli olduğunu dile getiren İhsan El-Kadiri, “Benim temennim inşallah üstatlarımız, büyük âlimlerimiz doğudan batıya doğru gelerek ilme susamış olanlara ilim öğretmek için buralara gelirler. Rabbim bu ilim okuyan kardeşlerimizden de razı olsun ve onlara başarılar ihsan etsin.” ifadelerini kullandı.

Program İstanbul’da öğrenim gören 20 medrese öğrencisinin almaya hak kazandığı icazet belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı