Gap

İslam ümmeti Halep’te birleşmeli

Halep İçin Türkiye nin Dört Bir Yanında Çeşitli Etkinlikler Düzenlendi Türkiyeli Müslümanlar Halep’in Yanında Olduğunu Belirtti ,Mardinliler Halep katliamını kanadı , Elazığ da Halep için gıyabi cenaze namazı kılındı ,Batman da Cuma namazı sonrası eller Halep için semaya kalktı

Elazığ da Halep için gıyabi cenaze namazı kılındı
Elazığ Müftülüğünün aldığı karar doğrultusunda Cuma namazı sonrası başta Halep olmak üzere İslam Ülkelerinde katledilen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Vatandaşlar soğuk havaya aldırış etmeden gıyabi cenaze namazına yoğun bir şekilde iştirak etti. İzzetpaşa Camiinde kılınan namaza sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve dernek yöneticileri de katıldı. 

Kılınan cenaze namazı sonrasında Müslümanların yaşadığı işkence ve zulümün sona ermesi için hep birlikte dua edildi.

Mardinliler Halep katliamını kanadı

Suriye’nin Halep kentinde tüm dünyanın gözü önünde yaşanan katliamlara tepkiler gelemeye devam ediyor. Mardin merkez Artuklu İlçesi Yenişehir Semtinde bulunan Fuat Yağcı Camii’nde Cuma namazının ardından toplanan kalabalık, katliamı kınamak amacıyla basın açıklaması yaptı. 

“Dünyayı bu zulme sessiz kalmamaya davet ediyoruz”

Basın açıklamasını AK Parti Mardin Gençlik Kolları Başkanı Halil Yomak okudu. Yomak, dünyayı bu zulme sessiz kalmamaya davet ederek şunları söyledi;

“Yıllardır İslam coğrafyasında yaşanan zulüm son günlerde artmış, Halep’te zirveye çıkmış ve bir katliama dönüşmüştür. Halep’te şu an insanlık katledilmektedir. Yaşayanlara nefes alma hakkının verilmediği, her gün yüzlerce sivilin katledildiği Halep’te bir insanlık suçu işlenmektedir. Nasıl Gazze, Bağdat, Musul, Arakan, Kırım, Myanmar gibi zulüm altındaki şehirler bizim ise Halep de o kadar bizimdir. Bizler Halep’i görmezden gelmemeliyiz, orada yaşanan zulme sessiz kalmamalıyız. Başta Halep olmak üzere zulmün, gözyaşının olduğu tüm bölgelerin kaderi sözüm ona batılı dediğimiz ülkelerin iki dudağının arasına bırakılmamalıdır. Bizler Ensar olma ruhuyla her zaman mazlumlara sahip çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz. Ancak bu acıların paylaşılması gerektiği gerçeğini de her fırsatta dile getireceğiz. Dünyada yaşayan her milletten insanın eşit yaşamaya hakkı olduğunu söylemekten geri durmayacağız. Dünyadaki her bir bireyin yaşama hakkını ihlal etmek isteyen bu kirli zihniyete karşı duruşumuzu her zaman göstereceğiz. Bu ateşi körüklemeye çalışan ülkeleri kınıyor, buradan bir kez daha tüm dünyayı bu zulme sessiz kalmamaya davet ediyoruz.”

“İslam ümmeti Halep’te birleşmeli”

Basın açıklamasına destek veren Suriyeliler de, İslam ümmetinin Halep için harekete geçmesi gerektiğini belirtiler.

Suriyeli Muhammed Salih, bütün Emperyalist güçlerin Halep’te bir araya gelerek zulüm işlediğini ve İslam ümmetinin de Halep’te birleşmesi gerektiğini anlattı.

Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle Rasulayn’dan gelerek Mardin’e yerleştiğini belirten Muhammed Hamo ise Halep’ten çok kötü haberler aldıklarını söyledi.

Ağır bombardımana tabi tutulan Halep’te yaşlı, kadın ve çocukların öldüğünü ifade eden Hamo, dünyanın Halep’teki insanlık dışı katliamlara göz yumduğunu belirterek, Halep için biran önce bir şeylerin yapılmasını istedi.


Batman da Cuma namazı sonrası eller Halep için semaya kalktı

Suriye’nin Halep şehrinde rejim ve Rusya tarafından yapılan katliamlara tepki amaçlı Batman’da kılınan Cuma namazının ardından hep birlikte duaya duruldu, Kur’an-ı Kerim’den aşırlar okundu.

Batman’da İl Müftülüğü ile Kızılay Batman Şubesi öncülüğünde, Cuma namazına müteakiben Suriye’nin Halep kentinde ve geçtiğimiz hafta İstanbul’da PKK’nin bombalı saldırılarında hayatını kaybedenler için eller semaya kaldırıldı.

Batman Kudret camisi ve birçok camide okunan mevlit ve Kur’an-ı Kerim’in ardından özelde Halep, genelde İslam coğrafyasında zulme uğrayan Müslümanlar için dualar edildi.

Cuma namazının bu haftaki hutbesinde ise Halep ve İslam coğrafyasında yaşana insanlık dramı konu edinildi.

Batman İl Müftüsü Turgut Erhan’ın okuduğu hutbede Müslümanlara yönelik yapılan zulüm ve katliamlara dikkat çekildi.

Cuma namazı ve yapılan programa Batman Valisi Ahmet Deniz’in yanı sıra birçok kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Yapılan etkinlikle ilgili açıklamada bulunan Kızılay şube Başkanı Ali Tezdiğ, Geçen hafta İstanbul’da yaşanan menfur saldırıda hayatını kaybedenler ile şu anda Halep’te yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden siviller için Cuma namazı sonrası etkinlik düzenlediklerin söyledi.

Kızılay olarak Cuma namazı sonrası cami cemaatine ikramlarda bulunduklarını ifade eden Tezdiğ, “Şu anda hepinizin bildiği gibi Halep’te ciddi bir çatışma ablukası bulunmaktadır. Umarım bu ablukanın son bulması vatandaşların ölmemesi için gerekli çabayı sarf edeceğiz. Vatandaşlardan da gerekli olan yardım ve dualarını esirgememelerini talep ediyoruz.” dedi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu