Ekonomi

İş Hayatında Devrim Niteliğinde Değişiklik 7,5 Saatten Fazla Çalışamayacaklar

​Bayan çalışan hayatını kolaylaştırmak için harekete geçen hükümet, devrim niteliğinde bir adım daha atılıyor. Bayanlar artık gece işlerinde 7.5 saatten çok çalışamayacak, evlerinden araçlarla işe götürülüp, getirilecek.

İstihdam, yatırım, üretim ve sosyal politikalarda bayana pozitif ayırımcılık yapan hükümet, gece çalışmalarında da koruma kalkanı hazırladı. Özellikle gece çalışmalarıyla ilgili köklü değişiklikler yapıldı. Buna göre, bayanlar gece işlerinde 7.5 saatten çok çalıştırılamayacak. 

Gece çalışacak bayanlar isim listeleri iş müfettişlerin yapılan denetimlerde gösterilmek üzere saklanacak. Gece çalışan bayanlar evlerinden uygun araçlarla alınarak işe götürülüp getirilecek. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bayanların gece çalıştırılabilmeleri için işe başlamadan evvel çalışmalarında sakınca olmadığına yönelik sağlık raporu alınması gerekiyor. 

Çalışanın özel durumu, işyerinde maruz kalınan sağlık ve güvenlik risklerini de dikkate alarak işyeri hekimince belirlenen düzenli aralıklarla sağlık muayenelerinin yapılması sağlanmalı. 

İSTİHDAMDA BÜYÜK ARTIŞ 

Çalışma ve Sosyal Bakanlığı, yaklaşık 14 milyon ev bayanı da sigortalı olması için tüm imkânları seferber ederken, çalışan bayanları korumaya yönelik de tedbirler alıyor. 2005’te yüzde 21 olan bayan istihdam oranı 28’e yükseldi. Son altı senede bayan istihdamı yüzde 60 artarak yaklaşık 4.5 milyona ulaştı. 

MİKRO KREDİ İLE DESTEK 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Bu artışı da yeterli bulmuyoruz, artırmak için yeni modeller üzerinde çalışıyoruz. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle, sadece bayanlara açık mikro kredi uygulamasıyla mali kaynak sağlıyoruz. Bugüne kadar 160 bin yoksul, dar gelirli bayana 606 milyon lira kaynak dağıtıldı. 

BAYANLAR İŞTİRAKÇİ OLUYOR 

Yeni dönemde kapsayıcı kalkınma modeli ile üniversite mezunu bayanlar istihdamında da yüzde 60’ın üzerinde artış görüldü. İstihdam-girişimcilik merkezlerinde eğitilen bayanlara iştirakçi firmalarda istihdam sağlanıyor.  Özellikle kız çocukların mesleki eğitim programlarından yararlanması için çeşitli projeler yaşama geçirilirken, çocuk bakım hizmetleri, ev hizmetlerinde çalışan bayanlar konusunda yeni teşvik olanakları yaratılacak. 

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu