Ekonomi

İş Görüşmelerine Giderken Unutulmaması Gereken 5 Altın Kural

İşinizden ayrıldınız yada yeni mezun oldunuz ve iş dünyasına adım atmaya karar verdiniz ilk adım iş başvuruları olacak ancak daha önemlisi işe girmeden önce yapılan mülakatlardır; İşin uzmanlarından mülakatlar için ipuçları haberimizide

İşinizden ayrıldınız yada yeni mezun oldunuz ve iş dünyasına adım atmaya karar verdiniz ilk adım iş başvuruları olacak ancak daha önemlisi işe girmeden önce yapılan mülakatlardır; İşin uzmanlarından mülakatlar için ipuçları haberimizide

İşte ilk Soru; 

İş görüşmesinde nasıl davranmalıyız?

En önemli konu özenli olmanız; kimse bakımsız ve özensiz peşmurde birini işe almak istemez!  İşe gireceğiniz kurumun bir giyim kuralı olmasa bile mutlaka özenli giyinmelisiniz. 

Bayanlarda mutlaka hafif bir makyaj özenli bakımlı ve fazla abartıya kaçmayacak biçimde giyinmeli.

Erkekte ise görüşme öncesi bir kuaföre uğrayıp profesyonel bir el tarafından gerekli bakımlar yapılmış olmalı ve giyim olarak ta takım elbise sizin işinizi ciddiye aldığınızı göstermeye yardımcı olacaktır.

Bir çok insan parfüm kokularından rahatsız olabilir sizinle mülakat yapacak kişinin de rahatsız olabileceğini hesaplayarak mutlaka hafif ve kokusu rahatsız etmeyecek kadar az parfüm kullanmanızı öneririz.

Davranışlarımız, normal hayatta nasılsa öyle olmalı. Çünkü insan kaynakları uzmanları çalışma arkadaşlarının doğal olmasını beklerler.

Tabii ki okul arkadaşlarıyla yaşanılan doğallıktan söz etmiyoruz.

İnsan kaynaklarının istediği, iş hayatındaki doğallıktır; gergin, fazla mesafeli bir ilişki değildir.

Birinin konuşurken jest ve mimik kullanmaması mümkün değildir. Ama bu jest ve mimikleri abartmamak gerekir. Abartılı hareketler karşı tarafı rahatsız edecektir. Sözümüzü destekleyen jest, mimik ve beden diline ihtiyaç vardır. Karşınızdaki insandan daha zeki olduğunuzu ispatlamaya çalışmaktan kaçınmalı ve onun fikirlerini önemsediğinizi göstermelisiniz.

İş görüşmesinde zayıf yanlarımız sorulduğunda nasıl cevap vermeliyiz?

Bazen, “Zayıf yanlarınız nedir?” diye direkt sorulabilir. “Şunlardır” diye liste yapmak çok hoş olmayabilir. “Zayıf yanım yok” cevabı gerçek bir zayıflığın işaretidir. Herkesin zayıf yanı vardır. Ama bazen zayıf yanlar, kuvvetli yanların habercisidir. Eksiği olanın fazlası olur.

Burada fazla doğal olmak zararlı olabilir, konuşma içerisinde hem zayıf hem güçlü yanlarınızdan bahsederken ne şiş ne kebap formülünü uygulayıp girmek istediğiniz pozisyona yönelik doğrudan talep olabilecek bir yaklaşım karşı tarafı rahatsız edebilir. O yüzden siz önceden hazırlığınızı yapacak ve karşınızdaki kişi sizin söz konusu iş pozisyonunuza uygun olduğunza ikna olacak sekilde konuşmalısınız.

Bilgisayar, yazılım ya da başka teknik konularda yoğun çalışan birinin iletişim açısından biraz zafiyeti olabilir. İyi bir iletişimcinin de teknik açıdan eksikliği olabilir. Hepsinin aynı insanda olması, mükemmel insan olmak söz konusu olamaz. Önemli olan zayıf, güçlü yanların, girilmeye çalışılan iş ya da meslek ve deneyim ile örtüşmesidir.

Zayıf yanlar ile ilgili soruda, yalandan uzak durmak ama bazı şeyleri de çok açıklamamak, biraz eksik konuşmak işe yarayabilir.

İş görüşmesinde maaşla ilgili sorulara nasıl yanıt vermek gerekir?

Maaş konusu en tuzak sorulardan biridir! O yuzden bu konu ayrıca dikkat edilmesi gereken bir sorudur. En temel yanlışlar “ne iş olsa yaparım ve maaş önemli değil” bu durum sizin iyi bir personel olmadığınız ve iş bulmada yada iş te kalmada sıkıntı çektiğiniz izlenimi verebilir. 
İş teklif edildikten sonra, durum “ne zaman başlarsın”a geldiğinde, o zamana kadar adayın maaşı konuşmuş olması profesyonelliğin gereğidir. Bazen çok erken bir safhada, görüşme henüz iş teklifine dönüşmeden ücret beklentisi sorulabilir. Hatta bazen form doldurulur ve bu formdaki maaş beklentisi sorusuna cevap verilmeye çalışılır. Bazı kişiler bu soruyu boş bırakır.

Bir sorunun cevapsız bırakılması kötü bir cevaptır. Tüm bu sürecin öncesinde aday, başvurduğu sektör ve kurumla ilgili araştırma yapıp yaklaşık maaş skalasını bilmelidir. Ancak çok erken gelen bir soruyu yanıtsız bırakmak da hoş olmadığından, “Sizin ücret skalanızda bunun bir yeri vardır, o konuda anlaşabileceğimizi umuyorum” diye cevap vermek gerekir. Bu, “Skalanızdaki rakama mutlaka uyarım” demek değil, “Şimdilik gündemim bu değil, işle ilgili biraz daha konuşalım, maaş konusu daha kolay” diye bir geçiştirme yöntemidir.

Ama maaşla ilgili hiç konuşulmadan iş teklifinde bulunuluyorsa, profesyonelliğin gereği olarak maaş da dahil olmak üzere şartlar konuşulmalı. Maaşı bordroda gördükten sonra itiraz etmek doğru olmaz.

Mülakatta heyecanlanırsak ne yapmalıyız?

Heyecanlanırsınız ama yapmanız gereken, onu kontrol altına almaktır. O heyecan sizi diri tutar. Ancak dozu fazla olursa, bunu yenmek için uygulayabileceğiniz en basit teknik, iş görüşmesine başlamadan evvel, sizi beklettikleri, yalnız kaldığınız dakikalarda üç kez derin diyafram nefesi alın. Bu sizi biraz rahatlatır.

Sıkıştığınız ve çok heyecanlandığınız yerde, çok rahat ettiğiniz bir ortamın hayalini kurun ve kendinizi orada hissetmeye çalışın. Bunun süresini çok abartmadığınız sürece işe yarar, nabzınız düşer, rahatlarsınız.

Heyecanlanmak çok doğaldır. Bunu çok da gizlememek gerekir. Bir insan kaynakları uzmanının heyecanlı bir adayı tercih etme ihtimali yüksektir. Heyecan, gereklidir ve istekliliğin göstergesidir.

Mülakatta önceki işimizden ayrılma nedenimizi nasıl söylemeliyiz?

Negatif bir şey söylemek, eski yöneticiyle kavga ya da kurumda yaşanan olumsuzluklardan ayrıntılı olarak bahsetmek sakıncalı olur.

Çok haklı ve sizi ayrılmaya götüren çok net sebepleriniz de olsa profesyonellik gereği bundan çok yüzeysel bahsetmelisiniz.

Kısmen çok teknik şeylerden söz edebilirsiniz. Bazı şeyler kırmızı çizginizdir. “Yazılım yok ama sen bizim muhasebemizi tut” denmişse size, “Eğer yazılım sağlamayacaksanız ve muhasebenizi tutacaksam ben burada olmamalıyım” demelisiniz.

Dolayısıyla eski iş yerinizde buna benzer bir şey yaşandıysa, “Almadılar, beni sevmediler, paraları yoktu” demek yerine, “İşimizi sağlıklı yapamadık” demek gerekir. “İşinizi yapmamı istiyorsanız, şu şu malzemeler sağlanacak mı?” şeklinde konuşabilirsiniz. Onun dışında şikayet eden, dedikodu yapan bir üslup çok tercih edilesi değildir.

Örneğin siz teknik fakülte mezunusunuz ve girdiğiniz işte mezuniyetinize uygun bir pozisyon için işe alınmışsınız ancak işe başladıktan sonra ilgi ve bilginizin olmadığı bir pozisyona yönlendirilmiş ve siz söz konusu pozisyonda verimli olamamış dolayısı ile kariyeriniz açısından negatif bir tablo ortaya çıkarmışsınız bu yüzden uzman olduğunuz bir pozisyonda hem kariyer yapmak hemde daha iyi bir ücret ile çalışarak daha iyi bir hayat sürmek için işinizden ayrılmış olabilirsiniz.

Editör Ramazan Cengiz

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu