Güncel

İran ile Türkiye Arasında Hudut Güvenliği Mutabakatı İmzalandı

İran ve Türkiye arasındaki hududun güvenliğine yönelik Van Valisi Murat Zorluoğlu ile İran Hoy Valisi Albay İmam Ali Hudeyfer tarafından ‘Hudut Güvenliği Mutabakatı’ imzalandı.

İran ve Türkiye arasındaki hududun güvenliğine yönelik Van Valisi Murat Zorluoğlu ile İran Hoy Valisi Albay İmam Ali Hudeyfer tarafından ‘Hudut Güvenliği Mutabakatı’ imzalandı.
 

Van Valisi Murat Zorluoğlu ile İran Hoy Valisi Albay İmam Ali Hudeyfer ‘Hudut Güvenliği Mutabakatı’ toplantısı için Van’da bir araya geldiler.

Van’da özel bir otelde yapılan toplantıya İran İslam Cumhuriyeti Hoy kenti Valisi İmam Ali Hudeyfer’in yanı sıra kalabalık bir heyet katıldı. Toplantıda hudut görüşmelerine dair mutabakat metni imzalandı.

İmza töreninde konuşan Van Valisi Murat Zorluoğlu, 1937 Tahran Antlaşmasının 5. Maddesine istinaden ikinci derece hudut makamları olarak dün itibariyle hudut görüşmelerinin gerçekleştiğini anımsatarak, bu görüşmelerin gündem çerçevesinde tamamlandığını ifade etti.

“Çok yapıcı bir anlayışla toplantıları sürdürdük”

Görüşmelerin çok yapıcı geçtiğinin altını çizen Zorluoğlu, “Bugün görüştüğümüz konularla ilgili verdiğimiz kararları mutabakat zaptı haline çevirip, karşılıklı olarak imzaladık. Çok yapıcı bir anlayışla bugün toplantıları sürdürdük ve hudut civarında olabilecek bir takım müessir hadiselerin önlenmesine binaen taraflar olarak, iki ülke olarak ve iki vilayet olarak daha etkin tedbirler alınması hususunda, daha yakın bir işbirliği içerisinde çalışma hususunda mutabakata vardık. Ben bu kapsamda İran İslam Cumhuriyeti Heyeti Başkanı Albay İmam Ali Hudayfer ve heyetine teşekkür ediyorum. İnşallah bir sonraki toplantıyı Ağustos ayında Hoy kentinde yapma konusunda mutabakata vardık. Mutabakatın iki ülkeye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Hayırlı olmasını diliyorum”

İran Hoy Valisi Albay İmam Ali Hudeyfer ise kendilerine gösterilen ilgiden dolayı Van Valisi Murat Zorluoğlu’na teşekkür ederek, “Van Valisi ile çok samimi bir ortamda toplantılar gerçekleştirdik. Çok önemli kararların altına imza atıp, her iki ülke düşmanı olan teröristlere karşı mücadele ve kaçakçılık konularında anlaşmalar sağladık. İnşallah bu anlaşma hudutlarımızda güvenliğin artması için bir vesile olur. Hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Program iki ülke arasında karşılıklı hediye takdimi ile sona erdi.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı