Teknoloji

iPhone X’in Face İD’sini Bir Maske ile Kırdılar

​Apple, yeni iPhone X’deki yüz tanıma sisteminin fotoğrafları, taklitçuları ve maskeleri tarafından aldanmasını engellemediğini ancak bilgisayar korsanlarının bir haftadan sonra bu güvenlik yazılımının kırıldığını iddia etti

Apple, yeni iPhone X’deki yüz tanıma sisteminin fotoğrafları, taklitçuları ve maskeleri tarafından aldanmasını engellemediğini ancak bilgisayar korsanlarının bir haftadan sonra teknolojiyi dövdüğünü iddia etti.

Siber güvenlik şirketi Bkav, iPhone X’in kilidini açmak, ödemeleri yetkilendirmek ve uygulamalara giriş yapmak için kullanılan Face ID yazılımını aldatmak için yalnızca 150 dolar (115 £) maliyetle 3D baskılı bir maskenin kullanılmadığını söyledi.

Araştırmacılar, Face ID’nin “etkili bir güvenlik önlemi” olmadığını kanıtladığını belirtti, ancak maskeyi yapmak ayrıntılı bir yüz taramasına ihtiyaç duydu ve normal kullanıcıların replikasyonu zor olacaktı.

IPhone X Eylül ayında piyasaya çıktığında Apple, bir kişinin kilidini açmak için bir milyon şans var diyerek Face ID’nin güvenlik avantajlarını ileri sürdüğünü ve teknolojinin, tarafından üretilen silikon maskeleri kullanarak stres testi yaptığını söyledi. Hollywood stüdyoları.

Bkav, 3B baskı, silikon burun ve gözlerin basılı görüntülerinin bir kombinasyonu kullanılarak maskeyi kurdu. Şirket tarafından yayımlanan bir video, maskeyi örten bir bez çıkarıldığında Face ID’nin aptal olduğunu gösteriyor gibi görünüyor.

Face ID, birçok elektronikte kullanılan resim tanıma tekniklerinden farklıdır ve yalnızca hedef fotoğraflarla kolayca aldan alinmıştır. IPhone X, kullanıcıya üç boyutlu bir görüntü oluşturmak için kızılötesi ışın demetlerini yönlendiren ve kişinin yüzünü “öğrenmek” için yapay zekayı kullanan nokta projeksiyonu adlı bir teknik kullanıyor.

Apple birkaç yıldır iPhone güvenlik için evde gömülü bir parmak izi sensörü kullanıyor ancak daha büyük bir ekran için yer açmak için iPhone X’deki ev düğmesini kaldırarak Face ID geliştirmeye başlamıştır.

Bkav, telefonu aldatmak için kullandığı maskenin herkes tarafından kopyalanamayacağını, ancak bilgisayar korsanlarının yapması için yeterince basit olduğunu ve bir kişinin yüzünü bulmak için nispeten kolay eşleştirmek için gerekli olan 3B tarayıcıların bulunduğunu söyledi. “şifrenin kırılması normal kullanıcılar için zordur, ancak profesyonel olanlar için basittir” dedi.

Güvenliği yenmek için kullanılan tekniğin, politikacıları, milyarderleri ve yöneticileri hedef alabilmek için kullanılabileceğini iddia etti. Bir telefon kilidinin yanı sıra Face ID, bankacılık uygulamalarına giriş yapmak ve Apple Pay’ı yetkilendirmek için kullanılır.

Bkav, daha önce dizüstü bilgisayarın yüz tanıma sistemleri ile güvenlik açıklarını ortaya koydu.

Apple, Face ID’nin 13 yaşından küçük çocuklar için veya ikizler için uygun olmadığını ve bunun yerine bir şifre kullandıklarını ileri sürdü.

Şirket, Bkav’ın bulgularıyla ilgili her hangi bir yorum yapmadı.

Editör Mehmet Yakan

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu