Güncel

İpekyolu Belediyesinden Film Festivali

Van’ın İpekyolu Belediyesi, bu yıl ilk kez 3-5 Mayıs 2018 tarihlerinde ‘İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali’ düzenleyecek.

Van’ın İpekyolu Belediyesi, bu yıl ilk kez 3-5 Mayıs 2018 tarihlerinde ‘İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali’ düzenleyecek.
 

İpekyolu Belediyesinden yapılan açıklamada, festival için başvuruların başladığı belirtilerek, “Festivale 30 dakikayı geçmeyen kurmaca, deneysel, animasyon ve belgesel türünde filmlerle başvuru yapılacak. Çok sayıda kısa filmi programına almayı hedefleyen festival, aynı zamanda kurmaca, deneysel, animasyon ve belgesel türlerinde yarışmalar düzenleyip akçeli ödüller de verecek. Başvuru ve detaylı bilgilerin http://www.ipekyolufilmfest.org/ adresinden yapılacağı festivale son başvuru tarihi ise 15 Mart 2018’dir.” denildi.

32 bin lira değerinde 13 ödülün dağıtılacağı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ödüllerin tamamının akçeli olduğu festivalde; kurmaca ve belgesel dallarında en iyi birinci, ikinci ve üçüncü filmlere ödüller dağıtılacaktır. Bu ödüllere ek olarak En İyi Deneysel, En İyi Animasyon, Engelsiz Yaşam Özel Ödülü ve Münir Özkul Onur Ödülü verilecektir. Van temalı filmlerin yarışacağı bölümdeyse ilk üç filme ödüller verilecektir. Ayrıca programa kabul edilen tüm filmlere gösterim ücreti ödenecektir. Hiçbir beklenti içinde olmadan üretilen kısa filmlerin desteklenmesi konusunda hemfikir olan festival düzenleme komitesi, Kısa Film Yönetmenleri Derneğiyle yaptığı görüşme sonrasında programa alınan tüm kısa filmlere telif ödenmesi kararını da almıştır. Kısa süre içinde yapılacak duyuruyla mart ve nisan aylarında açılacak sinema atölyesinde eğitim görecek olan Van halkı, atölye çalışmalarının sonunda Van temalı filmler üretecek ve bu filmler kendi arasında profesyonel bir jüri değerlendirmesinden sonra ödüllendirilecek.”

Festivalle ilgili bir açıklama yapan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Cemil Öztürk ise İpekyolu’nun yüzyıllar boyunca ticaret yapılan bir yol olmasının yanı sıra bilgiyi, fikirleri, kültürü doğudan batıya ve batıdan doğuya taşımış bir yol olduğunu belirtti.

Öztürk, “Bu anlayış ve bilinçle düzenlediğimiz festival, yedinci sanat olan sinema sanatı kapsamında kısa zamanda çok şey anlatma temeline dayanan, yönetmenlerin yeteneklerini ve yaratıcılıklarını en özgün biçimde yansıtmalarına olanak tanıyan kısa filmi desteklemek, genç yönetmenlerin çalışmalarını seyirciyle buluşturmak ve seslerini bu eşsiz tarihi ve kültürel miras çatısı altında duyurmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu duygu ve düşüncülerle katılımcılara şimdiden başarılar diliyor, doğu ve batının buluştuğu yerde sizleri ve filmlerinizi bekliyoruz.” dedi.

Festivalin sosyal medya adreslerinin ise https://twitter.com/vibkff, https://www.facebook.com/vibkff/, https://www.instagram.com/vibkff/ ve http://www.ipekyolufilmfest.org/ olduğu bildirildi.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı