Güncel

İnternet Kullanımda Yeni Dönem Başlıyor

İnternet kullanımına ait yeni düzenlemeler yapıldı. Buna göre İnternet sağlayıcıları erişim kayıtlarını 2 sene tutacak. İnternet kafeler 12 yaşından küçükler ailesiyle birlikte girebilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), İnternet toplu kullanım sağlayıcıları ve ticari maksatla İnternet toplu kullanım sağlayıcıları yükümlülükleri ve sorumlulukları ile denetimlerine ait esasları düzenleyen yönetmeliği yeniledi.

FİLTRELEME SİSTEMİ KULLANACAKLAR

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yer alan yönetmeliğe göre, İnternet toplu kullanım sağlayıcıları ile ticari maksatlı İnternet toplu kullanım sağlayıcıları; konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak için içerik filtreleme sistemini kullanacaklar. Erişim kayıtlarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydedecekler ve iki sene boyunca tutacaklar.

KULLANICIYI SMS İLE TANIYACAKLAR

Kamuya açık yerlerde İnternet erişimi sağlayan toplu kullanım sağlayıcılar, kısa mesaj servisi (SMS) ve benzeri yöntemlerle kullanıcıları tanımlayacak sistemleri kuracaklar.

İNTERNET KAFEYE YAŞ DÜZENLEMESİ

İnternet toplu kullanım iş yerlerine 12 yaşından küçükler, sadece yanlarında ailesiyle birlikte girebilecekler, 15 yaşından küçükler ise yanlarında ailesi olmadan saat 20:00’dan sonra iş yerlerine alınmayacaklar. İş yerlerinde elektronik ve mekanik Oyun alet ve makineler olmayacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu