Ekonomi

Intel’den Tam 15 Milyar Dolarlık Dev Satın Alma

Geçtiğimiz sene boyunca, her fırsatta, her konferansta akıllı otomobillerin geleceğin en önemli bilişim platformu olacağı altını defalarca çizen Intel, otonom sürüş teknolojisi konusundaki en önemli ürün ve hizmetleri sağlayan Mobileye şirketini satın almak üzere anlaştığı söylendi.

15 MİLYAR DOLARLIK ALIŞVERİŞ

Toplam 15 milyar dolar bir alışveriş olacak satın alma işleminden sonra ABD’li Intel, otonom otomobil teknolojisi en büyük oyuncusu haline gelecek. Şirket böylece 80’li ve 90’lı senelerde PC pazarına sağladığı işlemcilerle dünya deviyken, mobil devrimi kaçırarak yaptığı hatayı tekrarlamamayı ve otonom otomobil devriminde en baştan önlem alarak piyasadaki en güçlü oyuncu olmayı hedefliyor.

SÜRÜŞ TEKNOLOJİLERİ SAĞLIYOR

İsrailli Mobileye, Tesla’dan Google’a, Volkswagen veya Mercedes’ten Toyota’ya kadar çok sayıda otomobil ve teknoloji şirketine, otonom sürüş teknolojileri sağlıyor. Yüzbinlerce Tesla otomobili kadar, piyasada halihazırda test yapılan otonom otomobillerin büyük çoğunluğu da Mobileye’ın otonom sürüş sensörleriyle hareket edebiliyor.

Dolayısıyla, üzerine lisanslanmış bu teknolojilerle Mobileye’ın Intel’e geçmesi, artık otonom sürüş teknolojisine sahip otomobil üretmek isteyen her firmanın Intel’in kapısını çalacağı anlamına geliyor.

BORSA DEĞERİ 10.5 MİLYAR DOLAR

Mobileye’ın borsadaki değeri 10.5 milyar dolar. Intel’in ise şirketi satın almak konusunda, Mobileye’a değerinden yaklaşık olarak yüzde 50 daha çok bedel ödeniyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu