Ekonomi

İngiltere Erken Seçim Kararı Aldı Dolar Birden İnişe Geçti

İngiliz hükumeti erken seçim kararı aldıktan sonra, sterlinin tüm para birimleri karşısında sert yükselişine bağlı olarak, dolar da küresel piyasalarda birçok para birimi ve içeride lira karşısında geriledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in erken seçim kararını açıklamasından sonra sterlin, dolar karşısında altı aydan uzun bir zamanın en yüksek seviyelerine çıktı. 

May’in açıklamasından evvel 1.25 dolar olan sterlin, açıklamasından sonra 1.29 dolara kadar yükseldi. Euro da dolar karşısında yükseldi ve 1.06 dolar düzeyinden 1.0732 dolara kadar çıktı.

Doların küresel piyasalarda zayıflaması lira karşısında da gerilemesine sebep oldu. ABD para birimi dün yükseldiği 1.71 lira düzeyinden 1.6570 liraya kadar çekildikten sonra, yeni günün ilk işlemleriyle birlikte tekrardan yukarıya doğru tırmanarak 1.6667 lira düzeyine kadar çıktı. 

Parite etkisiyle 1.9217 liraya kadar gerileyen euro da, ilk işleminde toparlanarak 1.9303 liraya kadar yükseldi.

Piyasa analistlerine göre, Başbakan May erken seçim kararını, seçimlerden daha güçlü çıkarak, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecini “piyasalara daha dost” bir müzakere politikasıyla yönetmeyi hedefliyor; bu durum da, İngiliz para birimi ve diğer varlıklarını güçlendiriyor.

PİYASALARDA BUGÜN

Kapalıçarşı’da 3,6630 liradan alınan dolar 3,6650 liradan satılıyor. 3,9240 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 3,9260 lira olarak belirlendi.Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 3,6840 lira, avro satış fiyatı ise 3,9380 liraydı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu