Güncel

İngiltere’de Saatte 11 Kişi Tecavüz Tehlikesi Yaşıyor

İngiltere’de Saatte 11 Kişi Tecavüz Tehlikesi Yaşıyor ​İngiltere’de her yıl resmi rakamlara göre 85 bin kadın ve 12 bin erkeğin tecavüze uğradığı, sanılanın aksine bu rakamların gerçeğin ancak yüzde 15’ine karşılık geldiği belirtildi.

Sivil toplum kuruluşu Rape Crisis’ın verilerine göre, İngiltere ve Galler’de 2016-2017 döneminde yaklaşık 202 bin cinsel istismar ihbarı yapılırken yine her yıl ortalama 85 bin kadın ve 12 bin erkeğin tecavüze uğradığı açıklandı.

Tecavüz vakalarını inceleyen ve psikolojik destek sağlayan sivil toplum kuruluşu Rape Crisis, yayımladığı raporda, örgütten hizmet alan mağdurların yüzde 42’sini çocukluk döneminde cinsel istismara uğrayan yetişkinlerin oluşturduğunu kaydetti.

Rapora göre, tecavüz kurbanlarının yüzde 93’ünü kadınlar teşkil ederken, mağdurlardan 2 bin 651’inin 15 yaşından küçük olduğu belirtildi. İngiltere ve Galler’de birden fazla kez cinsel istismara uğrayan çocukların oranının da 30 kat arttığı açıklandı.

Her yıl yaklaşık 85 bin kadın ve 12 bin erkeğin tecavüze uğradığı ülkede, ortalama her saat 11 tecavüz vakasının yaşandığı, mağdurların yüzde 25’inin ise engelli olduğu ifade edildi.

Örgüt, 16 ila 59 yaşlarındaki her 5 kadından birinin cinsel şiddetin bir türüne maruz kaldığına dikkati çekerken mağdurların yüzde 90’ının, saldırganı önceden tanıdığı kaydedildi.

Cinsel saldırıya uğrayanların sayısının yılda 500 bine yakın olabileceği uyarısını yapan örgüt, mağdurların sadece yüzde 15’inin polise başvurduğunu belirtti.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı