Güncel

İngiliz Yardım Kuruluşundan Sinsel İstismar Skandalı.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam çalışanlarının Haiti’de depremden kurtulan yardıma muhtaç kadınlara para karşılığı cinsel istismarda bulunması tepkilere neden oldu.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam çalışanlarının Haiti’de depremden kurtulan yardıma muhtaç kadınlara para karşılığı cinsel istismarda bulunması tepkilere neden oldu.
 

İngiltere’nin en büyük yardım kuruluşlarından Oxfam çalışanlarının 2010 yılında Haiti’deki depremden kurtulan yardıma muhtaç kadınlara para karşılığı cinsel istismarda bulunması tepkilere neden oldu.

Haberin basında yer alması üzerine İngiliz hükümeti yurt dışında yardım faaliyetleri yürüten ve kurallara uymayan kurumlara verilen fonların kesileceğini duyurdu.

İngiltere Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt, bu konuda gerekli adımların atılacağını kaydetti, “Oraya bir görev için gönderilen ve işlerini yapmaları gereken insanların tamamen bir ihaneti söz konusu. Bu tam bir skandal.” dedi.

Basında çıkan haberler üzerine açıklama yapan Oxfam, 2011 yılında çalışanların yaptığı ahlak dışı hareketlerin “kabul edilemez” olduğunu duyurdu.

İngiliz The Times gazetesi geçen hafta Oxfam’ın üst düzey çalışanlarının, mağdur durumda olan kadınların ihtiyaç içerisinde olmalarını suiistimal ettiklerini ve para karşılığında bu kadınlarla birlikte olduklarını yazmıştı.

Times’ın ele geçirdiği soruşturma raporuna göre, istismar mağdurlarından bazılarının çocuk olduğu bilgisine yer verildi.

Oxfam’ın hükmet fonları ve bağışlarla birlikte yıllık 300 milyon Sterlinlik geliri olduğu belirtiliyor.

Oxfam, Haiti’nin Port-au-Prince kentinde 2010 yılında meydana gelen ve 220 bin kişinin öldüğü, 1.5 milyon kişinin evsiz kaldığı depremin ardından yardım çalışmaları amacıyla bölgeye gitmişti. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı