Kültür

İngiliz Tarihçilerin Varlığını Kabul Etmedikleri Bir Köprünün Restorasyonuna Karar Verdi

İngiliz Mirası, tarihçilerin bölgede hiç bir yerde bir köprü bulunmadığını iddia ettikten sonra Cornwall’daki Tintagel Kalesi’nde kaybolan bir geçişi yeniden kurma kararını savundu.

Geçtiğimiz hafta, yeni bir yaya köprüsü için planlar yayınlandı ve kalenin iki yıl boyunca 190 ft’lik bir boşlukla ayrıldığı iki kaleye katılacağı iddia edildi.

Kale, Kral Arthur’un efsanevi doğum yeridir ve Monmouthlu Geoffrey, babası Uther Pendragon’un Arthur’un annesi Leydi Igraine’yi baştan çıkarmak için kılık değiştirerek doğal geçit boyunca nasıl çaldığını anlatır.

 

Kral Arthur efsanesi kadar hayali

Ancak tarihçiler, kara köprüsünün hikayelerinin Arthur efsanesi kadar hayali olduğunu ve binlerce yıl boyunca anakaraya doğal bir geçiş olmadığını iddia ediyorlar.

Arthur efsanesinde bir otorite olan tarihçi Nikolai Tolstoy, planların sitenin ‘vahşi yalnızlığı’ na zarar vereceğini söyledi.

The Telegraph, “Her jeologun bildiği gibi, promontoryum ile anakara arasındaki uçurum tarih öncesi zamanlardan beri var oldu” dedi.

“İki özelliği birbirine bağlayan bir köprü hiç olmadı ve Monmouth’tan Geoffrey’in birine atıfta bulunduğu iddiası doğru değil.

“Ünlü şöhretli olan gerçekte yazdığı şey, Merlin’in dar ve kayalık bir sırttan geçtiğiydi, yani bugün var olan yaklaşıma çok benzeyen bir özellik.”


 

Tarihçiler Köprünün Var Olduğunun Net Kanıtlarını Buldu

Ancak günümüzün mektupları sayfasında yazan İngiliz Mirası, bir zamanlar var olduğuna dair net bir arkeolojik kanıt bulunduğunu ve bu nedenle de düzeltilmesi gerektiğini söyleyerek planını savundu.

Kara köprüsünün yıkıldığına dair bir kayıt olmamasına rağmen, belgeler 15. yüzyılın sonlarında şatonun bir anda kullanımdan düştüğünü gösterirken, 1600’lerin başındaki çizimlere sadece iplerle erişilebildiğini gösteriyor.

Tintagel ismi, uzmanların kara köprüsünün bir zamanlar kalenin mimarisinin ve savunmasının önemli bir parçası olduğunu kanıtladığını söylediği “boğma noktasında kale” anlamına geliyor.

İngiliz Mirası Baş Mimarı Küratörü Dr. Jeremy Ashbee, “Tintagel’deki mevcut uçurumun tarih öncesi dönemden beri var olduğu iddiası ve Cornish kraliyet kalesinin ve ortaçağ kalesinin bir şekilde merkezde böylesine büyük bir boşlukla işlev gördüğü iddiası imkansız.

“Arkeolojik, mimari ve belgesel kanıtların tümü, sitenin eskiden bu boşluğa kadar uzandığı konusunda hemfikir.

“Bu, büyük bir Cornish arkeoloğu idi, Tintagel’in hala anakaraya bağlı olan Barras Burunundakilere benzer süreçlerle oluşturulduğuna inandırıcı jeolojik argümanı popülerleştiren son Charles Thomas.”

 

Britanya’nın bütününe karşı yan yana duran üç şövalye tarafından savunabileceklerdi

Arkeologlar, köprünün orjinal olarak ortada bir giriş kapısı ve asma köprü taşıyacağına inanıyorlardı ve o kadar dardı ki, Monmouthlu Geoffrey’e göre, “Britanya’nın bütününe” karşı yan yana duran üç şövalye tarafından savunabileceklerdi

Yeni köprü aslında her biri yaklaşık 100 metre uzunluğunda birbirine değen iki orta konsol olacak ve ortada 1,5 inç (4 cm) boşluk bırakarak insanların diğer tarafa geçmesini deneyimleyebilecekler.

İngiliz Mirası, yaya köprüsünün şu anda cennete doğru hain bir yürüyüş ve diğer tarafa dik bir tırmanma gerektiren erişimi artıracağını söylüyor.

Bununla birlikte, Oxford’daki Brasenose College, Oxford’daki bir yazar olan Bernard Richards, Telegraph’da yazdı: “Anakara ile Cornwall’daki Tintagel’deki ada arasında bir köprü kurma önerisini okudum.

“Modern bir çelik ve beton yapı, JMW Turner, Samuel Palmer, John William Inchbold ve diğer sanatçılar tarafından güzel bir şekilde kaydedilen bir sahneyi mahveder.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı