Güncel

İngiliz Gazetecinin Sorusunu Böyle Cevapladı Çok Merhametli Oyun Oynamıyor Yakından Tanıdıkça…

​Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Birliğinin asıl sorunu bürokrasi olduğunu söyleyerek, Üyeler namına üst düzey bürokratlar idare ediyor. Bu sebeple herhangi bir konuda karar alma zamanı uzuyor ve insanlar bıkıyor.

Avrupa Birliğinin (AB) kurumsal yapısını değerlendirmesinde bulunan Yıldırım, “AB’nin ana sorunu, siyasi değil, fazlasıyla bürokratik bir devlet haline gelmiş olması. Başbakan Yıldırım, İngiltere’nin de Brexit sonrasında AB ile gümrük birliği içinde kalmasını tavsiye edip etmediği şeklindeki soruyu da Evet, bu çok daha kolay olur.

AVRUPA’NIN GÜVENLİĞİ TÜRKİYE’DE BAŞLAR

AB’nin Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılarla ilgili tutumunu da değerlendirmesinde bulunan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

Hayat kurtardık, çocukları eğitiyoruz, bakımlarını yapıyoruz ve onları topraklarımızda tutuyoruz. Avrupa bunu takdir etmeli ve yükü nasıl paylaşabileceğimiz konusunda sorumluluk almalı. Yoksa ‘Avrupa’ya hoş geldiniz! Avrupa’ya kızgınız diye bu insanların tehlikeli sularda ölmesine izin verecek değiliz. Avrupa’nın güvenliği ve Avrupa halkının güvenliği Türkiye’de başlar. Türkiye’de gerekli güvenlik önlemlerini almazsak, Avrupa güvende olmaz.

TRUMP HIZLA KARAR ALIYOR

ABD Başkanı Donald Trump’la ilgili bir soru üzerine de Başbakan Yıldırım, “Çok iyi bir başkan. Hızlı öğreniyor ve hızla karar alıyor. Şimdi değil, belki sonra, bu yönetimin durumu daha iyi anlayacağına inanıyorum. Türkiye’de 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında yapılan operasyonlar Batılı ülkelerden gelen eleştirilerle ilgili soruya Yıldırım, Dedikleri şu: ‘Lütfen bu darbeyi örgütleyenlere nazik olun, iyi davranın.’ Bu nedir? Bu kabul edilemez.

AVRUPA’DA İSLAMOFOBİ VE ANTİ SEMİTİZM YÜKSELİYOR

Türkiyeyi eleştirenlerin bilgi kaynaklarına dikkat çeken Yıldırım, “Maalesef bazı Avrupalı dostlarımız, müttefiklerimiz etki altında. Terör örgütlerinin temsilcilerini dinliyorlar ve onların söylediklerini sorgulamadan kabul ediyorlar. Avrupa’da İslamofobi ve anti semitizm yükseliyor. Avrupalılar bu konuda ne yapıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili soru üzerine de Yıldırım, “Kendisi muhtemelen dünyada en merhametli insanlardan biri. Yakından tanıdıkça gerçekten seviyorsunuz. Oyun oynamıyor. Aklındakini söylüyor. Diplomasi labirentlerinde kaybolmayı sevmiyor. Bazı insanlar bu yüzden ondan hoşlanmıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu