Gap

İmam Hatipli Öğrencilerden 2 Tır Yardım

Van Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri savaş mağduru Halep halkına 2 tır yardım topladı.

Suriye’nin Halep kentinde yaşanan dramdan dolayı öğrencilerin biriktirdiği haçlıklar ve iki hafta önce düzenlenen kermesten elde edilen gelirle 2 TIR yaşam malzemesi toplandı. Yardımlar, Halep’ten tahliye edilerek sınırdaki mülteci kamplarına yerleştirilen sivillere ulaştırılmak üzere okul önünde düzenlenen törende dualar eşliğinde uğurlandı.

Okulda düzenlenen kermes ve pansiyonda kalan 276 öğrencinin haçlığıyla Halep’e iki TIR dolusu yardımda bulunduklarını ifade eden Süleyman Yavuzer, “Bundan yaklaşık 15 gün önce hemen yanı başımızda yaşanan bir insanlık dramına duyarsız kalmamak adına Halep’teki mazlum kardeşlerimiz için başlatmış olduğumuz yardım kampanyası bugün itibariyle son bulmuştur. Siz değerli öğrencilerimizin yardımları somut bir hal almıştır. Bu gördüğünüz TIR’lar ile inşallah bugün Halep’e doğru yolculuk başlayacaktır. Yardımlaşma noktasında öğrencilerimiz bize büyük bir insanlık dersi verdiler. Okulumuz pansiyonunda kalmakta olan 276 öğrencimiz, devletimizin kendilerine vermiş olduğu aylık haçlıklarına hiç dokunmadan her biri ‘teslim aldım’ imzası atarak bütün haçlığını Halep’teki kardeşlerine hediye etmişlerdir.” dedi.

Pansiyon öğrencilerinin sabah kahvaltısında verilen simit ve poğaçaları yemeyerek kermeste satmasının kendisini duygulandırdığını dile getiren Yavuzer , “Pansiyon öğrencilerimizden çok önemli ve güzel bir davranış cuma günü kendilerine ikram edilen simit ve poğaçaları sabah kahvaltısında yemeyerek kermeste satıp, paraya dönüştürmüştür. Bu paralar ile Halep’teki kardeşlerine un göndermeye, ilaç göndermeye, gıda göndermeye çalışmışlardır. Halkımızın, velilerimizin, öğrencilerimizin duyarlılıkları karşısında gerçekten bu asil milletin genlerinde yatan şerefi bir kez daha görmenin mutluluğunu gurur ve onurunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Daha sonra konuşan İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer ise “Bu güzel kardeşlerimin Halep’teki mazlumların yanında olmalarını onlara yardım etme konusunda birlik ve beraberlik göstermeleri konusunda gösterdikleri çabadan dolayı alınlarından öpüyorum.” şeklinde konuştu.

Uğurlama töreni Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas’ın yaptığı dua ile son buldu.

Uğurlama töreninden sonra duygularını paylaşan Celal Emre Özberk isimli öğrenci, “Müdür Beyin yanına gittik ve durumu ona anlattık. Kendisi de bu projenin çok güzel olacağını söyledi. Birkaç tane öğretmenimizi görevlendirdi. Bu şekilde projemiz başladı. Arkadaşlarımız da bu konuda oldukça duyarlı oldu. Kermes düzenledik, kermeste ise talep çok yüksekti. İyi bir gelir elde ettik. Elde ettiğimiz gelirle ile kıyafet ve yiyecekleri 2 TIR olmak üzere, Halepli kardeşlerimize göndermek için hazırladık.” dedi.

Amaçlarının zorda kalan Halep halkına yardım etmek olduğunu söyleyen Sümeyye Kasap isimli öğrenci de “Amacımız zorda kalan inanlara yardım etmekti. İnşallah TIR’larımız sağ salim Halep’e gider.” şeklinde konuştu.

Ceplerindeki tüm parayı Haleplilere feda ettiklerini söyleyen Nisa Nur Güral, “Bugün burada kardeşlerimize yardım göndermek için toplandık. Cebimizde ne var yok bütün paramızı, varımızı hepsini kardeşlerimize feda ettik. Allah herkesten razı olsun.” şeklinde konuştu.

Van’da 2011 yılında yaşanan depremi anımsatan bir diğer öğrenci ise “Van’da 2011 senesinde deprem oldu. Bizlerde mağduriyet yaşadık ve bu mağduriyetin ne demek olduğunu iyi bildiğimiz için Halep’te yaşanan zulümden dolayı o halkın yanında olduk.” ifadelerini kullandı.

Yardımda bulunan herkese teşekkür eden Rümeysa Bukan isimli öğrenci, “Bugün burada bulunmamızın nedeni yardım TIR’larımızın göndermekti. Öncelikle bu yardımda bulunan herkesten Allah razı olsun diyorum. Cebinde bulunan bütün parasını gönderen herkese teşekkür ederim.” şeklinde duygularını paylaştı.

Kermeste ve toplanan haçlıkların miktarı hakkında bilgi veren okul temsilci Abdullah Ali Gün de “Kermesten, kendi haçlıklarından, pansiyondakilerin kendi yemeklerin yemeyip kermeste kullanmaları hepimizi duygulandırdı. Pansiyondaki öğrenciler kendi haçlıklarını almayıp 5 bin civarında para toplandı. Kermesten de 26 bin lira civarında bir para toplandı.” dedi.

“Keşke elimizden daha fazlası gelse”

Duygularını paylaşan Beyza Şahin isimli bir diğer öğrenci, “Burada toplanmamızın amacı Halep’teki kardeşlerimize bir nebze olsun onların yanında hissettirmemiz. Belki elimizden bu kadar geliyor ama onların mutlu olacağını düşünüyorum. Keşke elimizden daha fazlası gelse ama ancak bu kadar geldi. Bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Atike Keskin isimli öğrenci de “Türkiye gerçekten büyük bir fitne altındadır. İnşallah uyanırız. Biz Allah yolunda ilerledikten sonra Allah bizimle beraber olacaktır.” dedi.
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu