Güncel

İki Ülke Arasında Kritik Gelişme İşte Yeni Sürecin Perde Arkası

​Kuzey Kore’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kim, ‘Kore adasında sorunların çözmenin ön koşulu ABD’nin tüm sorunların sebebi olan Kuzey Kore’ye yönelik düşmanca politikasına artık son verilmesi.

Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Kim In Ryong, ABD ile nükleer müzakerelere tekrardan olması için ABD’nin “tüm sorunların sebebi olan Kuzey Kore’ye yönelik düşmanca politikasına bir an evvel son verilmesi. Kim, BM Genel Merkezi’nde yaptığı basın toplantısında, Kuzey Kore’nin son nükleer füze denemesinden sonra ABD’nin bu ülkeye yönelik yaptırımların çoğaltılmasıyla ilgili çağrısını eleştirdi.

Kuzey Kore’nin balistik füze denemeleri “savunma maksatlı” olduğunu iddia eden Kim, ABD’yi uluslararası toplumu “korkutmakla” suçladı. BM’ye de eleştiriler yönelten Kim, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırım kararlarının yasal dayanağının araştırılması için uzmanlardan oluşan uluslararası bir forum oluşturulması talebine BM’nin karşılık vermedi.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer program sebebiyle Kuzey Kore’ye 2006 senesinden beri çeşitli askeri ve ekonomik yaptırımlar uyguluyor.

MÜZAKERE ŞARTI

Kuzey Kore’nin nükleer programı konusunda müzakereye açık olup olmadığı sorusuna Kim konuşmasına şöyle devam etti: Herkesin bildiği gibi Amerikalılar diyalog işareti verdi ama önemli olan kelimeler değil, eylemler. Kore adasındaki sorunları çözmenin ön koşulu ABD’nin tüm sorunların sebebi olan Kuzey Kore’ye yönelik düşmanca politikasına son vermesi.

KUZEY KORE WANNACRY VİRÜSÜ İDDİALARINI YALANLADI

Dünya genelinde yaklaşık 150 ülkede onlarca bilgisayar etkilenen WannaCry virüsün yayılmasının arkasında Kuzey Kore’nin olduğu iddiaları ise yalanlayan Kim, “Siber saldırıları Kuzey Kore ile ilişkilendirmek saçma. Ne zaman garip bir şey olsa ABD ve düşman güçler Kuzey Kore’ye karşı kasıtlı kampanya yapıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu