Güncel

İki Ülke Arasında Anlaşma İmzalandı Vize İşi Artık Yok

Başbakan Binali Yıldırım ve Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Groysman ortak bir açıklama yaptı. Yıldırım, “Türkiye ve Ukrayna kimlikle seyahat anlaşması imzalandı.

Bakanlarımız karşılıklı görüşmeleri devam edecek. Kırım Tatarların sorunların biran evvel giderilmesi için Ukrayna hükümetiyle yakın çalışmaya devam edeceğiz.

ANLAŞMALAR İMZALANDI

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyaret için Türkiye’de olan Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’ı törenle karşıladı. Çankaya Köşkü’ndeki tören Başbakan Yıldırım ve Groysman’ın yerlerini almasından sonra, iki ülke milli marşların çalınmasıyla birlikte başladı. Groysman, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu’nu ‘Merhaba asker’ diyerek, selamladı.

İki ülke heyetleri takdiminden sonra, Başbakan Yıldırım ve Groysman, Çankaya Köşkü merdivenlerinde tokalaşarak, basına poz verdi. İki başbakan başbaşa görüşme gerçekleştirdi ve çeşitli anlaşmalar imzalandı. 

Görüşmelerden sonra iki başbakan ortak bir basın toplantısı yaptı.

VİZE MUHAFİYETİ GELDİ

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada iki ülke arasında vize muhafiyeti anlaşması imzalandığını ve ülke vatandaşları sadece bir kimlikle seyahet yapabilecekler.

Başbakan Yıldırım açıklamalarındaki satır başları ise şöyle: 

Yarın İstanbul’da iş forumu yapılacak. Ben katılmayacağım. Ukrayna’ya gidiş gelişler çoğalacak. Yine Turizm alanında durumumuz iyiye gidiyor. Sayın mevkidaşıma teşekkür ediyorum. Ülkelerimiz yakın işbirliğine götürecek.

KIRIM TATARLARI SORUNU

Kırım Tatarların sorunların giderilmesi için Ukrayna hükümetiyle yakın çalışmaya devam edeceğiz. Bugün yaptığımız görüşmelerde, gerek askeri alanda, gerek NATO çerçevesinde, işbirliğimizin gelişmekte olduğunu teyit yaptık. Turizm alanında durumumuz iyiye gidiyor. Bilim ve eğitim alanında karşılıklı ilişkileri geliştirecek bir anlaşma imzaladık.

TİCARETİMİZ KARŞILIKLI ARTACAK

Ukrayna Başbakanı Groysman ise şöyle konuştu: 

Bu ziyaret, Türkiye-Ukrayna ilişkilerin başlangıcının 25’inci senesinde gerçekleşiyor. Bu ziyarette yaptığımız anlaşmalar, vatandaşlarımızın karşılıklı seyahatlerine kolaylaştırmaya yöneliktir. Bölgesel havaalanlarından karşılıklı uçuşlar olacak. Serbest ticaret anlaşması, ticareti karşılıklı çoğalacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu