Güncel

İki Haftada 115 Ölü İkinci Defa Yaşanıyor

Yemen’de aniden ortaya çıkan kolera salgını son iki haftada 115 kişi yaşamını yitirdi. Hastalık belirtileri gösteren Yemenliler iki senedir devam eden iç savaştan dolayı sağlık hizmetlerinde ciddi aksamaların yaşandığı hastanelere gidiyor.


Uluslararası yardım kuruluşları ülkede yaşanan insani felakete dikkat çekerken, vatandaşların hijyen koşullarına ellerinden geldiğince dikkat etmesi çağrısında bulundu. Başkent Sana’da gazetecilere konuşma yapan Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Operasyonlar Direktörü Do minik Stillhart salgının “ciddi boyutlarda” olduğunu söyledi.

8 BİN 500’DEN ÇOK OLAYA RASTLANDI

Yemen Sağlık Bakanlığının verilerine göre 27 Nisan’dan geçen Cumartesi gününe kadar 115 kişi yaşamını yitirdi ve ülkede 14 vilayette 8 bin 500’den çok olaya rastlandı. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü ülkedeki sağlık çalışanları, su ve yiyecek kaynaklarına karışan bir bakteriden kaynaklanan bu hastalıkla tek başlarına mücadele yapmaları mümkün olmadığını söyledi.

TOPLANAMAYAN ÇÖPLER HIZLI YAYILMASINA SEBEP OLDU

MSF 9 Mayıs’ta “Hastalığı sınırlamak ve muhtemel diğer hastalıklara karşı önlem almak için uluslararası kuruluşlara, (ülkeye) yaptıkları yardımları acil olarak çoğaltmaların çağrısı yapıyoruz” şeklinde bir açıklama yayınladı. Sana’da temizlik görevlileri geçtiğimiz hafta sonu on günlük bir greve gitmişti. Yetkililer, toplanamayan çöplerin hastalığın bu denli hızlı yayılmasında rol oynadığı görüşünde.

İÇ SAVAŞIN YIKIMI

Doğru önlemler alındığında kolaylıkla engellenebilen kolera salgını, Arap dünyasının en yoksul ülkesi Yemen’de son bir senede ikinci defa yaşanıyor. Suudi Arabistan tarafından desteklenen merkezi hükumet ile İran tarafından desteklenen Husi aşireti mensupları arasında yaşanan çatışmalardan dolayı sağlık kuruluşlarının sadece yarısı hizmet verebiliyor.

17 MİLYON KİŞİ AÇLIK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Yemen’de insani felaketin ulaştığı boyut Suriye, Güney Sudan, Nijerya ve Irak’la birlikte en kötülerden bir tanesi. Kızıldeniz’deki birçok limanın abluka altında olmasından dolayı hayati önemdeki gıda ithalatı çok azalmış durumda. Birleşmiş Milletler verilerine göre ülkenin üçte ikisi olan 17 milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya.
  
Yemen hükumetine destek vermek için Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin ülkedeki savaşa müdahil olmasından bu yana 8 binden çok kişi yaşamını yitirdi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu