Ekonomi

İcra Borcu Olanlara Müjdeli Haber

Adalet Bakanlığı, icra borcu olanlara taksitli olarak ödeme imkanı sağladı. Borcu olanlar UYAP’ın resmi sitesinden ödeme yapabilecek.

Adalet Bakanlığı, icra dosyalarına kredi kartı ile tek çekim ve taksitli olarak ödeme imkanı sağladı. Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenler, ‘vatandas.uyap.gov.tr’ adresine girerek e-devlet şifresi, elektronik imza ya da mobil imza ile girip işlemi yapabiliyor.

İCRA BORCU OLANLARA BÜYÜK KOLAYLIK

Adalet Bakanlığı’nın 27 Mayıs 2016’dan itibaren hayata geçirmiş olduğu uygulama icra borcu olanlara büyük kolaylık sağlandı. Uygulamanın detayları ‘vatandas.uyap.gov.tr’de kamuoyu ile paylaşılıyor. Açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: 

E-imza veya mobil imza ile giriş yaptığınızda gerekli adımları inceleyerek kredi kartı ile ödeme işlemini yapabilirsiniz. Eğer dosyanızda herhangi bir haciz bulunmuyorsa ve icra müdürlüğüne değil alacaklıya ödeme yapılmış ise yüzde 2,27; ödeme,icra emrini tebliğ aldıysanız ve icra takibi hakkınızda kesinleşmiş fakat herhangi bir taşınır-taşınmaz malınızda ya da banka hesabınızda haciz yok ise yüzde 4,55; eğer herhangi bir taşınır-taşınmaz malda ya da banka hesabınızda haciz var ancak taşınır-taşınmaz mal satışı henüz yapılmamış ise yüzde 9,10; satış işlemi yapıldıktan sonra ise yüzde 11,38 oranda icra dosyasına ödediğiniz tutar üzerinden hesaplanacak tahsil harcı icra müdürlüğünce alınır.

RESMİ AÇIKLAMA

Açıklama da şu ifadelere yer verildi:

Ödeme yapmak istediğiniz icra dosyası ile ilgili güncel dosya hesabını her halükarda alacaklı vekili ya da icra dairesinden temin etmeniz gerekir. Bu bakımdan kuruluşumuz aracılığı ile yaptığınız ödemeler icra dosyasının kapandığı garantisini vermemektedir. BDDK tarafından Turk Elektronik Para A.Ş.’ye 6493 sayılı kanun çerçevesinde elektronik para ihraç etmek üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyette bulunma izni verilmiştir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu