Güncel

İçme Suyu Depoları Titizlikle Temizleniyor

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından tüm içme suyu depolarının sağlıklı hale getirilerek, seramikle kaplanacağı bildirildi.

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından tüm içme suyu depolarının sağlıklı hale getirilerek, seramikle kaplanacağı bildirildi.
 

Yalıtımı yapılmamış betonarme yer altı su depolarında yaşanan en büyük problemlerin başında, içerisinde bulunan suyu dışarı sızdırması veya yeraltı sularının betondan içeri sızarak suyu kirletme riski olduğu belirtildi.

Halk sağlığı için gerekli yalıtımın sağlanarak seramik kaplanması ve her yıl temizlenmesi gereken içme suyu depolarının yıllardır temizlenmediği belirtilerek, bunun için harekete geçildiği açıklandı. Şubat ayı içerisinde yapılacak bir ihale sonunda işi alacak firma tarafından Van’da bulunan tüm içme suyu depoları temizlenerek, seramik kaplaması yapılacak.

15 Şubat’ta depolardaki büyük değişim için ihale yapılarak, Van için bir ilk olacağı belirtildi.

Beton içinde zamanla suyun sağlıksız hale geldiği, depoların seramikle kaplanması gerekirken yapılmadığı ve bunun da büyük sorun teşkil ettiğine dikkat çekilerek, tüm depoların seramikle kaplanarak sağlıklı hale getirileceği ifade edildi.

Bu yöntemle Van’da ilk kez içme suyu depolarında köklü bir temizlik yapılarak, yıllardır ihmal edilen halk sağlığı için daha ciddi tedbirlerin alınacağı belirtildi.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı