Ekonomi

Hükümetten Sevindiren Haber Mağdur Olunmayacak Elinizi Çabuk Tutun Haziranda Tamamlanıyor

Maliye, mükelleflerin zaman aşımından doğan sorunu halletmek için harekete geçildi. Yayınlanan iç genelgeyle son 5 sene içinde doğan gecikmeler Haziran ayın sonuna kadar tamamlanacak. Yine 5 seneyi aşan işlemlerde defterler için tutanak tutulmayacak.

Maliye Bakanlığı, mükellefler için ciddi sıkıntı yaratan ve tereddütlü uygulamalar arasında yer alan raporlamalardan zamanaşımı sürecindekilerin getirdiği yükü hafifletiyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 5 sene kapsamındaki zamanaşımı uygulamalarında müfettişlerin geç rapor yazarak mükelleflerin mağdur olmalarını önleyecek önemli bir düzenleme yapıldı. 

Mükelleflerden zamanaşımı raporları ile ilgili olarak bakanlığa birçok şikayet geldiğini söyleyen Ağbal, taşra teşkilatları ve merkez teşkilatların uymaları için bir iç genelge yayımladı. İç genelgede Ağbal, “Vergi tarih zamanaşımın son senesinde yapılan vergi incelemelerine ait görevlendirmeler en geç içinde senenin Haziran ayı sonuna kadar yapılacak” talimatı verdi.

AMAÇ DOĞRU TESPİT YAPMAK

Vergi incelemesinde amacın ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırma, tespit yapmak ve sağlamak olduğunu söyleyen Bakan Ağbal, “Haziran’dan sonra zaman aşımlı döneme ait gelen vergi inceleme talepleri hakkında vergi incelemesine dahir görevlendirme veya takdire sevk işlemi yapılmayacaktır.

SÜRESİ DOLANA TUTANAK YOK

Genelge ile bir diğer sıkıntı da sona erdiriliyor. Buna göre, defter tutmak zorunda olan mükellefler defter ve vesikalar ilgili seneyi takip eden takvim başından başlayarak 5 sene boyunca muhafaza ettiğine göre, takdire sevk işlemi yapılan mükellefler hakkında da bu zaman dolduktan sonra incelemeye başlama tutanağı düzenlenmeyecek.

RAPOR EKİMDE KAYITLARA GİRECEK

Yine mükellefe vergi çıkarıldığında (tarh) zamanaşımın son senesinde yapılan vergi incelemelerin de raporun en geç içinde senenin Ekim ayı sonuna kadar vergi daireleri kayıtlarına girilmesi sağlanmış olacak. Diğer taraftan inceleme yapılan ve o sene sonu itibariyle tarh zamanaşımına uğrayacak dönemlere ait vergi incelemeleri de takdir komisyonlarına gönderilmeyecek. 

Ayrıca, KDV indirimin reddedilmesi durumlarında matrah farkı niteliğinde işlem yoksa onlar da takdir komisyonlarına gönderilmeyecek. Böylelikle komisyon iş yükü hafiflemiş olacak.

MÜKELLEF TEMSİLCİSİ DE RAHATLATILDI

Genelgede gelişmiş kayıt sisteminden dolayı mükelleflerin evraklarını hazırlayan ve onaylayarak Maliye Bakanlığı’nın ilgili birimlerine veren serbest muhasebeci ve yeminli mali müşavirlerine de kolaylık sağlanacak. Bu kapsamda vergi incelemeleri esnasında gerçek veya tüzel kişiliklerin çalıştığı SMM ve YMM’ler incelemede temsilen yer aldıklarında sistemde kayıtlı olmalarından dolayı tekrardan vekaletname istenmesi ya da evrak prosedürü de kaldırılıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu