Ekonomi

Hükümetten Flaş AB Açıklaması Bundan Böyle…

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yapmış olduğu açıklamada “Bundan böyle AB ile ilişkilerimiz ortak çıkarlar çerçevesinde olacak. Ayrıca Cumhurbaşkanımız erken seçim olmayacağını açıkça söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek referandum sonrası dönem hakkında şunları söyledi: Referandum sonrası Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler ortak çıkar alanlarına odaklanacak. Gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesi Türkiye-AB ilişkilerinde uzlaşılabilecek en kolay konu.

GÜRÜLTÜ AZALIR

Avrupa’da seçimlerin sona ermesinden sonra Türkiye-AB ilişkilerindeki “gürültünün” azalacağını tahmin ediyorum. Merkez Bankası’nın önceliklerinden birinin fiyat istikrarı olduğu açık, önemli ölçüde parasal sıkılaştırma yapıldı.

ERKEN SEÇİM PLANI YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim gibi bir plan olmadığını açıkca söyledi. Referandum sonuçları ekonomi için büyük önemi var, yönetime reformları gerçekleştirmek için beş sene veriyor. Aldığımız tedbirlerin önemli bir kısmı geçici, bu haliyle bile mali disiplin devam ediyor. Referandumdan sonra belirsizlik azaldı, büyük ihtimalle kısa vadede büyüme hızlanır.

Orta vadede büyüme reformlarla desteklenir, uzun vadede yönetimde istikrar ve reformlar sayesinde türkiye yüksek büyümeyi sürdürebilir. Büyüme sürdürülebilir patikada olmalı diğer taraftan fiyat istikrarında gözetilmesi lazım. Maliye politikasında kalıcı bir bozulmadan bahsedilemez,mali disiplin devam ediyor terk edilmesi söz konusu değil.

ENFLASYONUN TEK HANEYE İNECEĞİNE İNANIYORUZ

Enflasyonun tek haneye ineceğine inanıyoruz, istikrar ve reformlarla kur etkisi devreden çıkar; enflasyon çift hanede kalması kabul edilebilir bir durum değil. Merkez Bankası gerekirse daha çok sıkışlaştırma yapabileceğini açıkca söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bir televizyonda katılmış olduğu canlı yayında “Türkiye ekonomisinde öncelik verilmesi gereken konu ne” sorusuna Şimşek, “5-6 eksen var, hepsine çalışmak lazım. Geniş kapsamlı dönüşüm gerekiyor” cevabını verdi. Ekonomi de gündemin ne olduğuna ait açıklamalar yapan Şimşek, ‘Türkiye ekonomisinde öncelik verilmesi gereken konu ne’ sorusuna “5-6 eksen var, hepsine çalışmak lazım. Geniş kapsamlı dönüşüm gerekiyor” cevabını verdi. 

Fiyat istikrarın öncelikleri olduğunu söyleyen Şimşek, “Fiyat istikrarı kalkınma ve gelişme açısından önemli. Zor bir dönemden geçtik, hain darbe girişimi oldu, ekonomi baskı altında kaldı. Ama biz gereken tedbirleri aldık.Enflasyonda hafif yükseliş var ama genel anlamda ekonomi güçlü.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu