Güncel

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, ABD’nin Saldırısını olumlu Buluyoruz

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ABD’nin, Suriye’de hava üssüne düzenlediği saldırıya ilişkin, “Olumlu karşılıyoruz ama bunun sonunun gelmesinin ve Eset rejiminin tamamıyla uluslararası alanda cezalandırılması şart.” dedi.

ABD’nin Suriye hava üssünü vurmasının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriye’deki üssün vurulması olumlu ve anlamlıdır açıklamasında bulundu. Kurtulmuş’un açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:
 
Esed rejiminin tamamıyla uluslararası alanda cezalandırılması şart
Cumhurbaşkanımızın da açıkça ifade ettiği gibi biz sadece laf değil icraat görmek istiyoruz. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri tarafından oradaki askeri üssün vurulması, yani kalkıp sivillerin üzerine ateş eden, muhtemelen kimyasal silahları sivillerin üstüne atan o askeri üssün vurulması önemlidir, anlamlıdır. Ama uluslararası camia, Esed rejiminin bu barbarlığına karşı tavrını çok net bir şekilde sürdürmelidir. Ta ki Esed rejimi artık halkına zarar veremez hale gelebilene kadar. Dolayısıyla bunu olumlu karşılıyoruz ama bunun sonunun gelmesinin ve Esed rejiminin tamamıyla uluslararası alanda cezalandırılmasının şart olduğunu düşünüyoruz.
 
“Adil barış şart”
Bir an evvel Suriye’de önce Esed rejiminin bu barbarlığının durdurulması lazım. Bir an evvel Suriye’de başlatılmış olan barış sürecinin hızlandırılması ve empoze edilmiş bir barış değil, Suriye’de bu kadar acı çeken halkın bütün kesimlerinin kabul edebileceği adil bir barışın, kalıcı bir barışın sağlanması şarttır. Ümit ederim ki Amerika Birleşik Devletleri’nin bu operasyonu barışın sağlanmasına da katkı sağlar. Esed rejiminin artık bu barbarca adımları atmasının önüne geçer ve barış sürecinin teşvik edilmesini sağlar.

Editör Ramazan Cengiz
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu