Ekonomi

Hükümet Sonunda Düğmeye Bastı Sıfır Vergi Olacak

Türkiye’de pek çok yere vergi artışı olurken, cep telefonunda ikinci elde vergilerin artık tamamen sıfır olacağı söylenildi. Maliye Bakanlığı’ bu konuda çalışma yaptığı ve bu sene içinde vergilerin sıfır olabileceği konuşuluyor.

Türkiye’de senede yolcu beraberindekiler de dahil olmak üzere 15 milyon cep telefonu satışı yapılıyor. Birinci el cep telefonunda önemli bir oran vergiye gidiyor. Fiyatın yaklaşık yüzde 40’ı vergi ve mali yükümlülüklerden oluşuyor. Satın alınan bir cep telefonu üzerinden TRT Bandrolü, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) ödüyoruz.

İkinci el olarak satılan cep telefonlarından ise sadece yüzde 18’lik vergi alınıyor. Fakat ikinci el cep telefonu satışı genelde kayıtdışı yapıldığı için bu verginin tahsilatı çok da yapılamadığı söyleniyor.

ÇEKMECEDE DURUYOR

Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Sinan Ekşi, ikinci eldeki yüzde 18’lik KDV sebebiyle satışların kayıt dışına kaydığını söyleyerek, bu verginin indireceği yönünde yapılan çalışmaları desteklediklerini açıkladı.

İkinci el telefonunu Kaçak yollarla satmak istemeyen milyonlarca kişinin telefonlarının çekmece köşelerinde eskiyerek ticari değerini kaybediyor Ekşi, “Türkiye’de senede 10 milyon adedin üzerinde ekonomik değerini yitirmemiş kullanılmayan cep telefonu rakamı oluşuyor. 

Bunlar ne satılabiliyor, ne de hurdaya ayrılabiliyor. Bu, 2016 senesin de milyarlarca liralık milli kaynağımızın israfına sebep oldu. Atıl durumda bekleyerek ekonomik değerini kaybediyorlar. Vatandaş elindeki eski cihazını satarak gelir elde edemediği gibi ekonomimiz zarara da uğruyor.

İkinci el telefon kayıt dışı alanların tekrar satarken zorluk çekmenin yanında kullanırken de büyük sıkıntılarla karşılaşabildiğini söyleyen Ekşi, “Satın alınan telefonun daha önceki sahibi tarafından yasadışı bir işlem yapılmışsa yeni sahibinin telefonu alırken faturası olmadığı için konuyu yasal mercilerde ispatı zor oluyor. Bu duruma düşenler karakola hatta mahkemeye gitmek zorunda kalıyor.

KDV DÜŞÜRÜLSÜN

MOBİSAD üyeleri, ikinci el cep telefonu satışlarında yüzde 18 olan KDV oranın, otomotivde olduğu gibi yüzde 1’e indirilerek, ikinci el telefon ticaretinin yasal yollardan yapılması önünün açılması ve çekmecelerde duran cihazların ekonomiye kazandırılmasını bekliyor.

EN ÇOK TALEP ARALIK VE MAYIS’TA

Türk tüketicisinin farklı dönemlerde cep telefonu alım alışkanlıkları da var. En çok cep telefonu alımı kasım, aralık, mayıs ve haziran aylarında oluyor.

Bu alımların sadece yüzde 12’si 600 TL’nin altındaki fiyatlara satılan telefonlardan oluşuyor. Yüzde 22’si 600-1.000 TL, yüzde 36’sı 1.000-1.600 TL fiyat bandındaki ürünlerden, yüzde 30’u ise 1.600 TL ve üzerindeki cihazlardan oluşuyor. Türkiye’de ortalama cep telefonu kullanım süresi 2 seneyi buluyor. İki sene ya da daha az bir zaman kullanılan telefonlar ikinci el olarak değerlendiriliyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu