Teknoloji

Huawei 5G güvenlik risklerinin azaltılabileceğine inanıyor

İngiltere, ABD’nin uyarılarına karşı 5G şebekelerinde Huawei Technologies’in kullanılmasından kaynaklanan riskleri hafifletebileceğine karar verdiği bildirildi.

İngiltere’nin, ABD’li telekom ağını Çin casusluğuna karşı savunmasız bırakma konusunda uyarıları olmasına rağmen, 5G şebekelerinde Huawei Technologies’in kullanılmasından kaynaklanan riskleri hafifletebileceğine karar verdiği bildirildi.
 

Financial Times gazetesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) tarafından ulaşılan sonuç Avrupalı ​​liderlerle “büyük ağırlık” taşıyacağını belirtti.

“Diğer ülkeler, eğer İngilizler ulusal güvenlik tehditlerine karşı hafifletici bir durumdan emin olursa, telekomünikasyon servis sağlayıcılarının Çin bileşenlerini kullanmasına izin vermeye devam ederken, kamuoyuna ve ABD yönetimine sağduyulu davrandıklarına dair güvence verebileceklerini savunabilirler. Kaynak, gazeteye verdiği demeçte, İngilizlerin önerdiği önlemleri aldıkları sürece “dedi.

ABD, Şirketi Çin Hükümeti İle Çalışmakla Suçladı

Huawei, bir başka Çinli ağ ekipman şirketi ZTE Corp ile birlikte , Amerika Birleşik Devletleri tarafından Çin hükümetinin emriyle çalışmakla suçlandı.

Ekipmanlarını Amerikalılara casusluk yapmak için kullanabileceğini söyleyen ABD, ABD şirketlerinin Huawei yönlendiricileri ve anahtarlar satın almalarını önlemeye çalışıyor ve İngiltere gibi müttefikleri de buna zorluyor.

Huawei sürekli iddiaları inkar etti. Geçen hafta, Huawei’nin üç dönem başkanından biri olan Eric Xu, Washington DC’yi bir ticaret savaşında kaldıraç elde etmek için şirkete karşı “koordineli bir jeopolitik kampanya” başlatmakla suçladı .

Bu ayın başlarında, İngiltere’nin dış istihbarat servisinin şefi, İngiltere’nin yeni 5G mobil ağlardaki tekel ekipman sağlayıcısına güvenmekten kaçınması gerektiğini, ancak Huawei’yi kullanma konusundaki endişelere kolay cevapların bulunmadığını söyledi.

Huawei Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou, Aralık ayında Kanada’da tutuklandı ve ABD’ye iade edilme ihtimaliyle karşı karşıya kaldı.

Geçen ay, Huawei’nin kurucusunun kızı olan Meng, ABD’nin İran’a yaptırımlarını ihlal eden tel sahtekarlığıyla suçlandı.

Huawei Pazar günü yapılan yorum taleplerine cevap vermedi.

NCSC, doğrudan FT raporu hakkında yorumda bulunmazken, Huawei’nin mühendislik ve güvenlik yetenekleri hakkındaki önceki endişelerini yineledi.

“Temmuz ayında HCSEC (Huawei Siber Güvenlik Değerlendirme Merkezi) gözetim kurulunda açıkça belirtildiği gibi, NCSC Huawei’nin mühendislik ve güvenlik yetenekleri konusunda endişelere sahip.

Şirketin yapmasını beklediğimiz iyileştirmeleri belirledik.

En son Yıllık HCSEC raporu yayınlanacak. yakın gelecekte.”

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı