Güncel

Hiç Kimse İsrail’i Tehdit Edemez

​İsrail ve Filistin ziyaretin son gününde Kudüs’te açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, “Ben iktidarda olduğum sürece İran, İsrail’i yok etmekle tehdit yapamaz.

Batı Kudüs’te Yahudi Soykırım Anıtı Yad-Vaşim Müzesi’ne yapmış olduğu ziyaret esnasında bir konuşma yapan ABD Başkanı Trump, “ABD adına, terörü yok edene, çocuklarımız için güven ve barışı tesis edene kadar yanınızda duracağımıza söz veriyoruz. Hamas ve Hizbullah, İsraillilerin yerleşim yerlerini füzelerle vuruyor. İsrailli çocuklar sığınaklara nasıl kaçacaklarını öğreniyor. DEAŞ ise Yahudi Sinagoglarını hedef alıyor.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılan zirvede görüşmelerine de değinen Trump, “Terörü bitirmek, çocuklarımıza güzel ve parlak bir gelecek bırakmak için ortaklarımızla müttefiklikler kurmalıyız. 

Ortadoğu, İsrail’in bölgedeki canlı rolünü idrak etmelidir.

Barış ve istikrarı tesis etmek için Ortadoğu ülkelerine birlik çağrısı yapan Trump, ABD’nin İran’ın nükleer silah edinmesine ve bölgedeki “örgütlere” desteğini kesmek için kararlı olduğunu açıkladı.

İsrailliler ve Filistinliler uzlaşabilir

ABD’nin kendi döneminde İsrail’e desteğini daha farklı boyutlara ulaşacağını söyleyen Trump, “ABD-İsrail güvenlik ortaklığının her zamankinden daha güçlü olduğunu, bunun farklı boyutlarını benim dönemimde göreceksiniz. Trump, ABD’nin İsrail-Filistin barışını sağlanması için de katkı sunacağına söz vererek şöyle konuşma yaptı:

Geçmişte yaşanan acıları ve anlaşmazlıkları bir kenara bırakırsak, yarım asırdan çok devam eden bu krizin çözümü için kararlı hareket edersek barışı sağlamış oluruz.  Hepimiz biliyoruz ki barışın tesisi kolay değil. Her iki taraf da zor kararlarla karşılaşıyor. Fakat barış ısrar, uzlaşma ve inançla sağlanabilir. İsrailliler ve Filistinliler uzlaşabilir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu