Güncel

Her Gün Yüzlerce Kişi Denemeye Geliyor Sırrı Bir Türlü Çözülemedi

​Erzurum’da Palandöken Dağı eteklerindeki Abdurrahman Gazi Türbesi’ne giderken kara yolunun sol tarafında olan ve ‘gizemli yol’ olarak bilinen yol, büyük ilgi gördü. Deneme yapmak için her gün onlarca vatandaşın akın etmiş olduğu yolda, kontağı kapatılan araçlar 200 metrelik yolu yokuş yukarı çıkıyor.

Abdurrahman Gazi’nin Palandöken Dağı eteklerindeki türbesine giderken yolun sol tarafında olan 200 metrelik bölüm, gizemli yol olarak biliniyor. 

Özellikle yaz ayında yoğun ilgi gören ‘gizemli yol’da anlatılanlara tanıklık yapmak isteyenler, yer bulmakta güçlük çekiyor. Kontağı kapatılan araçlar kendiliğinden yokuş yukarı çıktığını görenler gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyerek bunun Abdurrahman Gazi’nin kerameti’ olarak yorumlarken, bilim adamları bunun tamamen bir göz yanılması olduğunu söyleyerek, yokuş yukarı gibi gözüken yolun aslında rampa aşağı olduğunu söylüyor. 

Belediye tarafından konulan iki tabela ilkinde ‘Gizemli yol başlangıcı’ yazarken ikincisinde nasıl hareket edilmesi gerektiği anlatılıyor. Tabelada aracın durdurulması, vitesin boşa alınması ve ayağın frenden çekildikten sonra denemeye başlanması tavsiye ediliyor. Gizemli yolu görmek için arkadaşlarıyla İstanbul’dan gelen Kadir isimli genç adam, “Aracınızı bırakıyorsunuz yukarı doğru gidiyor. Bu yolda bazen de yürüyüşler yapıyoruz. Çünkü yoldaki güç romatizma ve damar sertliği hastalıklarına iyi geliyormuş. 

Gizemli yola ilk defa geldiğini söyleyen Selim Aktaş da, “Gördüğüm manzara karşısında şaşırdım. Bu bir göz yanılgısı olamaz. Araç kontağını kapatıyorsun kendiliğinden hızla rampa yukarı çıkıyor. Yakınlarım buranın kerametinden az bile bahsetmiş. Muhteşem bir şey. Öte taraf, bilim adamları ise bunun tamamen bir göz yanılması olduğunu, yokuş yukarı gibi gözüken yolun aslında rampa aşağı olduğunu bildirdi. 

Rampanın sırrı sosyal medyada da yüzlerce insanın merak konusu

Gizemli yolu merak ederek Erzurum’a gelen ve yerinde test yapan onlarca vatandaş, çektikleri videoları da sosyal medyada paylaşıyor. Vitesi boşa alınan aracın rampa yukarı gitmesinin oldukça şaşırtıcı olduğunu belirten ve bunun sebebi de ya manyetik alan ya da ‘Abdurrahman Gazi’nin kerameti’ olduğu üzerine yorumlarda bulunan sosyal medya kullanıcıları, tam anlamıyla bilimsel bir açıklamanın yapılamadığını belirtiyorlar. 

Abdurrahman Gazi kimdir?

Abdurrahman Gazi ismi Erzurum’da büyük izler bırakmıştır. Abdurrahman Gazi’nin, Hazreti Peygamber’in sancaktarı olduğu halk arasında yaygındır. Hazreti Peygamber’in İslam Orduları Erzurum’u fethederken, Sancaktarı Abdurrahman Gazi’nin kellesi bir düşman kılıcı ile koparılır ve yere düşer. 

Kellesini koltuğuna alan Abdurrahman Gazi, elinde olan İslam’ın Sancağı’nı Palandöken’in en yüce noktasına dikmek üzere dağa yokuşa koşmaya başlar. Kellesi koltuğunda, sancağı elinde olan Abdurrahman Gazi, Palandöken Dağı’ndaki ‘Şığvalar’ Mevkii’ne gelince dağda bulunan çobanlar evvela dona kalırlar, sonra biri dayanamayıp, “Hele bakın şuraya, askerin kellesi koltuğunda dağa doğru koşuyor” diye bağırmağa başlar ve nazara geldiğine inanılan Abdurrahman Gazi olduğu yerde düşer. 

Abdurrahman Gazi’nin şehit olduğu yere türbesi yapılır. Türbenin yanına bir zaman sonra dönemin Valisi Yusuf Ziya Paşa tarafından bir de cami yaptırılır. 

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu