Ekonomi

Hepinizi Yakından İlgilendiriyor Bunu Yapana Fazladan 4 Gün İzin

​İş hayatında çok bilinmese de, işçiler senelik izne çıkarken avans alma ve yol izni kullanma hakkı da var. Buna göre, senelik izin alan çalışan, belgeleriyle ispatlarsa işverenden 4 güne kadar ücretsiz yol izni talep yapabilir.

İlkbaharın gelmesiyle birlikte işyerlerinde bu yazın izin planları da yapılmaya başlandı. Fakat senelik izin hakkının kullanılması noktasında işçilerin dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar var. 

EN AZ 1 SENEYE 14 GÜN

İşçiler senelik izin haklarını bir sene çalışmanın sonunda elde ederler. Örneğin 1 Ocak 2017’de işe giren bir işçi senelik izin hakkını 1 Ocak 2018’de elde eder. İşveren eğer isterse 1 seneyi doldurmamış işçiye peşin olarak senelik iznini kullandırarak senelik izin hakkı elde edilince kullanılan senelik izinleri elde edilen haktan düşebilir. 

Senelik izin hakkı işçinin kıdemine göre değişir. Aynı işverene bağlı olarak en az 1 sene çalışan işçi 14 gün senelik izin hakkı elde eder. Bir senelik sürenin hesaplanmasında deneme süresi de dahil yapılır. 1 seneden 5 seneye kadar (5 sene dahil) kıdemi olan işçi her sene 14 gün senelik izin hakkına sahiptir. 

5 seneden çok 15 seneden az kıdemi olan işçiler 20 gün, 15 seneden çok kıdemi olan işçiler 26 gün senelik izin hakkına sahiptir. Yer altında çalışan işçiler için bu zamanlar 4 gün çoğaltılarak uygulanır.

BELGELERLE İSPATLAMALI

Senelik izin alan işçi, seyahatini belgeleriyle ispatlarsa işverenden 4 güne kadar ücretsiz yol izni talep edebilir. Örneğin İstanbul’da çalışan bir işçi senelik iznini memleketi Kars’ta geçirecekse ve biletlerini de işverene sunarsa toplamda 4 gün ücretsiz olarak yol izni kullanabilir. İşveren belgeleriyle bu izni talep eden işçisine ücretsiz olarak yol izni vermek zorundadır.

ÇALIŞAN AVANS ALMAK İSTEYEBİLİR

Senelik izinle ilgili çok bilinmeyen bir uygulama da senelik izne çıkarken avans ödemesi zorunluluğudur. Yani 14 gün senelik izne çıkacak işçiye 14 günlük ücreti, senelik izne çıkmadan evvel peşin olarak ödenmelidir. Ayrıca eğer işçi ayın 15’inde maaş ödemesi yapılan bir işyerinde çalışıyorsa ve senelik ücretli izin hakkını da ayın 25’inde kullanacaksa, o ayki ücretinin 10 günlük kısmı da işçiye avans olarak ödenmek zorundadır.

İŞVERENLER CUMARTESİYİ DÜŞEBİLİR

Cumartesi günü çalışılsa da, çalışılmasa da, senelik izinden düşülür. Dolayısıyla bir haftalık izin alan işçi her halükarda 6 günlük senelik izin kullanmış olur. Fakat işveren isterse cumartesi çalışılmayan işyerinde bir hafta izin alan işçinin senelik izninden 5 gün düşebilir.

KULLANILMAYAN İZİN YANMAZ

İşçilerin senelik izinlerini hak ettikleri zaman içerisinde kullanmaları esastır. 

Fakat kullanılmayan senelik izin günlerinin o sene sonu içerisinde yanması gibi bir durum söz konusu değildir. İşçiler o sene içerisinde kullanamadıkları senelik izinlerini ilerleyen senelerde kullanabilirler.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu