Güncel

HDP kongresinde sonuçlar belli oldu

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 3. Olağan Kongresi Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Partililer salona “Adalet”, “Demokrasi”, “Gazetecilere Özgürlük”, “Gençlik Tektipleşmiyor”, “İnançlara Özgürlük” pankartları astılar. Kongrede 1188 delege hem eşbaşkanları seçecek, hem de 100 asil 50 yedek olmak üzere Parti Meclisi’ni belirleyecek

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 3. Olağan Kongresi Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Pervin Buldan ile Sezai Temelli, partinin yeni eş genel başkan oldu. Selahattin Demirtaş da PM’ye 1’inci sıradan girdi.

PERVİN BULDAN İLE SEZAİ TEMELLİ YENİ EŞ GENEL BAŞKANLAR

Kongrede yapılan oylamada, Pervin Buldan ile Sezai Temelli partinin yeni eş genel başkanları olarak seçildi. 

Salona çanta, laptop, şarj aletiyle girilmesine izin verilmezken salon çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salonda kurulan ekranda tutuklu HDP milletvekillerinin fotoğrafları yansıtıldı. Uluslarası partilerin ve temsilcilerin mesajları okunurken kongreye katılan Baskın Oran, Akın Birdal, Fikret Başkaya gibi isimler sayıldı, Suruç Ailelerine selam gönderildi. AP milletvekili Martina Michels, Fransa Komünist Partisi’nden Pierre Laurent ve Filistin direnişinin sembol isimlerinden Leyla Halid destek konuşması gerçekleştirdi.

Partililer salona “Adalet”, “Demokrasi”, “Gazetecilere Özgürlük”, “Gençlik Tektipleşmiyor”, “İnançlara Özgürlük” pankartları astılar. Kongrede 1188 delege hem eşbaşkanları seçecek, hem de 100 asil 50 yedek olmak üzere Parti Meclisi’ni belirleyecek. İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ve 25. Dönem Milletvekili Sezai Temelli blok listeyle tek aday olarak oylanacak. 

 
 

 

Demirtaş: “Her yerde elimden geleni yapmaya devam edeceğim”

Selahattin Demirtaş kongreye yolladığı mesajda “Hala sizlere karşı borçlu ve mahcup hissediyorum kendimi. Halkımıza karşı olan borcumuz tam anlamıyla özgürlük ve demokrasi sağlanıncaya kadar bu borç ödenmiş sayılmaz. eşbaşkanlığımı devrediyorum. Yeni yönetimimizle birlikte sizlere layık bir mücadeleyi ortaya koymak adına her yerde elimden geleni yapmaya devam edeceğimin sözünü veriyorum. HDP’nin nasıl bir direniş geleneğinden geldiğini anlamayacak kadar körlükle yaklaşıyorlar. Biz devasa bir çınar gibiyiz, çınarın her bir dalında Türkiye halklarının kimlikleri, cinsiyetleri, mezhepleri özgürce yer almıştır” ifadelerini kullandı. Demirtaş mesajında ayrıca “HDP Türkiye’nin hırsızlarının partisi değildir, rüşvetçilerinin, kan emicilerinin partisi hiç değildir. HDP Türkiye ezilenlerinin, yoksullarının, yok sayılanların partisidir. HDP bu yönüyle gerçek bir Türkiye partisidir” açıklamasında bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı