Güncel

Hayvanların Beslenmesi İçin Meralar Gübrelendi

Batman’da Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında, hayvanlar için köylerdeki meralarda gübreleme çalışması yapıldı.

Batman’da Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında, hayvanlar için köylerdeki meralarda gübreleme çalışması yapıldı.
 

Batman’da “Mera Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında, Beşiri (Qubin) ilçesine bağlı Deveboyunu (Geydûk) köyünde hayvanlar için mera gübreleme çalışması yapıldı.

Proje kapsamında merkeze bağlı Kuyubaşı (Cegeluwe) köyünde 6 bin 500 dönüm, Deveboyunu köyünde 600 dönüm, Doğankavak (Hathatkê) köyünde 2 bin 165 dönüm, Tepecik (Aynkerîm) köyünde 475 dönüm ve Yontukyazı (Cinesker) köyünde bin 265 dönümlük mera ıslah alanına gübreleme çalışmaları yapılıyor.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından köylerin merasına götürülen gübreler, köylülerin yardımıyla 11 bin 5 dönümlük hayvan otlatma arazisine dağıtıldı. Ayrıca, 2015-2017 arasında uygulanmaya başlanmış Beyçayırı (Halfas) bucağında bin 750 dönümlük mera ıslah alanının gübreleme çalışmaları tamamlandı.

Söz konusu proje hakkında bilgi veren İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Şeyhmus Süren, “Bugün burada bakanlığımızın programı çerçevesinde mera ıslah ve amenajman projelerini yürütüyoruz. Bu kapsamda, ilimiz Beşiri ilçesi Deveboyunu köyünde mera alanlarına kimyevi gübre uygulaması yapıyoruz. Bu sene projemizin 3’üncü yılıdır. Meralarımızdaki ot veriminin artırılması amacıyla gübreleme çalışması yaptık. Her köyde hayvanların gölgelenmesi için bir adet gölgelik yaptık. Su kanallarında sıvalar yapıldı. Buradaki amaç ot veriminin artırılması ve hayvancılığın geliştirilmesidir.” dedi.

3 yıldır mera alanlarına belirli miktarda gübre attıklarını bildiren Süren, “Bu köyde 600 dönümlük mera alanımız var. Yapılan çalışmalar kapsamında, toplam maliyetimiz 70 bin liradır. Mera ıslah projeleri kapsamında ilimizde şu anda devam eden 5 projemiz var. Merkez Kuyubaşı köyünde 6 bin 500 dönümlük mera alanı ıslah edilmektedir. Beşiri ilçesinde 5 ayrı köyümüzde bin 750 dönümlük mera ıslahı yapıldı ve tamamlandı. Şu anda Beşiri ilçemizde de Deveboyunu, Tepecik, Yontukyazı ve Doğankavak köylerinde mera ıslahı projelerimiz devam etmektedir. Bu kapsamda gübreleme çalışması yapılacak olup yem bitkileri ekiliş kapsamında çiftçilerimize katkı dâhilinde yem bitkisi tohumu verilecek.” ifadelerini kullandı.

“Böylesi desteklerin sürekli devam etmesini istiyoruz”

Yapılan çalışmalardan dolayı memnuniyetini dile getrin Deveboyunu Muhtarı Erdal Ayhan, “Devletin bize vermiş olduğu bu tür yardımlardan dolayı teşekkür ederim. Devletimizden hayvancılığa daha çok destek vermesini istiyoruz. Bu vesileyle hem ülke ekonomisine katkıda bulunmak hem de vatandaşımızın huzur ve refahı için böylesi etkinliklerin sürekli devam etmesini istiyoruz. Başta İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teşekkür ederim. Bu tür faaliyetlerin devamını istiyorum. Köylülerin kalkınması için mutlaka hayvancılığın desteklenmesini istiyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin geçim kaynağı hayvancılıktan ibarettir. Bundan dolayı desteklerin artırılması gerekir.” şeklinde konuştu. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı