Güncel

Hayati Öneme Sahip Sene Sonunda Tamamlanıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, devlet koruması altında olup yurtlarda kalan yüzlerce çocuk için hayati öneme sahip dönüşümü önümüzdeki sene tamamlıyor.

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, 100-200 kişilik yerlerde yaşamak zorunda kalan çocukları çok daha iyi koşullara sahip olacak yeni sistemi ve bu dönüşümün en önemli ayaklarından olan ‘koruyucu aile’ uygulamasının detaylarını açıkladı.

DESTEĞİ BİRİKTİREN AİLELER VAR

Türkiye’de 4 bin 237 koruyucu ailenin yanında 5 bin 155 çocuk olduğunu söyleyen Bakan Kaya, ailelere her çocuk için ayda 823 TL ve servis için 212 TL destek verdiklerini söyledi: Ekonomik durumu yerinde olan ailelerimiz arasında o kadar güzel insanlar var ki. Bu paraya hiç dokunmayan ailelerimiz var. Çocuğa ilerleyen dönemde, üniversite eğitim boyunca destek olmak için bu parayı bankada biriktirenler oluyor.

AYRIM SÖZ KONUSU DEĞİL

Çocukların koruyucu aile yanına yerleştirilirken ailelerin sosyal hizmet uzmanları tarafından incelendiğini söyleyen Bakan Kaya, bu zamanı şöyle anlattı: 

İnce elenip sık dokuyoruz. Çocuk da uyum sağlarsa, koruyucu aile yanına yerleştiriliyor. Nasıl ki bir evde erkek çocuk ile kız çocuk beraber büyüyorsa, koruyucu ailelerimiz içinde de erkek çocuğu olup kız evlat verdiğimiz birçok aile bulunmakta. Keçiören’de 2 erkek evladı olan bir ailemiz Merve ismindeki kızımızı koruyucu aile olarak sahiplenmiş. Şimdi bir çocuğumuzu daha almak istiyorlar. O zaman da devam ediyor. Biz de evlerine misafir olduk. Bunun gibi birçok örnek var.

AİLE YANINDA YAŞAMALILAR

Koruyucu aile sayısı çoğalmasını, bütün çocukların uygun şartlarda aile yanında yaşamasını istediklerini anlatan Bakan Kaya, konuşmasına şöyle devam etti: Devlet olarak onlara her türlü maddi-manevi imkânı sunmaya çalışıyoruz. Büyük dönüşümü yapıyoruz. Çocuklarımız 100-200 kişilik yerlerde değil 5-6 kişilik sevgi ve çocuk evlerinde bakılıyor. Bu dönüşümü yüzde 100 olarak sene sonunda gerçekleştirmiş olacağız. 

Şu an 650 civarında çocuğun kaldığı yurtlar tamamen kapanıyor. ‘Çocuk evleri’ ve ‘çocuk evleri sitesi’ modeline geçiyoruz.

4 BİN 237 KORUYUCU AİLE

Türkiye’de 13 binden çok çocuk devlet koruması altında. 4 bin 237 koruyucu ailenin yanında ise 5 bin 155 çocuk yaşıyor. Bazı aileler birden çok çocuğa koruyucu ailelik yapıyor. Türkiye genelinde 14 aile 4 ve 4’ten çok kardeşin, 71 aile 3 kardeşin, 597 aile de 2 kardeşin koruyucu ailesi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu