Ekonomi

Hava Dondu Balıklar İse Tavan Yaptı

Giresun ve Ordu’da çok etkili olan olumsuz hava şartları sebebiyle balıkçıların denize açılamamasından dolayı balık fiyatlarını ise iyicene yükseldi.

Giresun Merkez Üçkayalar Balıkçı Barınağı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kara, yaptığı açıklamada, dün başlayan, gece etkisini iyicene artıran kar yağışı ve kötü hava koşulları sebebiyle balıkçıların denize açılamadığını söyledi.

Kar yağışından dolayı tezgahların çok ciddi etkilendiğini, hamsinin kasa fiyatı ise 300 liraya kadar çıktığını söyleyen Kara, konuşmasına şöyle devam etti:

Tekneler denize açılamayınca tezgahlar bugün balıksız kaldı. Hal böyle olunca da eldeki mevcut balıklar çok değerlendi. Kar zammıda en çok etkilenen balık ise hamsi oldu. Dün 15 lira olan hamsinin fiyatı bugün karın etkisiyle Giresun’da balıkçı manav ve tezgahlarında 25 liraya kadar yükseldi.

Giresun’da kar yağışı sebebiyle diğer balık fiyatları da yükselirken, tezgahlarda mezgit 25, barbunya 30, zargana 20, istavrit ise 25 liradan satılıyor. 

Ordu

Gülyalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Birol Koçak ise olumsuz hava şartları sebebiyle balık fiyatlarında artış yaşandığını söyledi.

Havanın elverişli olmamasından dolayı balıkçıların denize açılmasını etkilediğini söyleyen Koçak, “Kar yağışı denize açılmayı olumsuz etkiliyor. 

Ayrıca denizde akıntı da var. Hava şartların oluşturduğu etkenler, istediğimiz zaman denize açılmamızı engelliyor. Bu sebeplerle de balıkların satış fiyatı etkileniyor.

Koçak, özellikle hamsi fiyatında yükselme olduğuna dikkati çekerek, “Geçtiğimiz hafta hamsi tezgahlarda 12 ile 15 lira arasında satılıyordu. Şu anda ise kilogramı 20 lira seviyesinde satılıyor. Havaların düzelmesiyle fiyatların düşmesini bekliyoruz.

Altınordu ilçesinde 30 senedir balıkçılık yapan Cemil Türkmen ise kar yağışı hamsi fiyatını yukarıya doğru yükselttiğini söyledi.

Tezgahta barbunyanın 25, istavritin 15, levrek ve çupranın 25 liradan satıldığını söyleyen Türkmen, “Hava şartları balık fiyatlarını yükseltti. Hamsinin ise fiyatı günübirlik değişebiliyor. Hem kar yağışı hem kuvvetli rüzgar hem de denizdeki akıntı avlanmayı olumsuz etkiledi. Bu durumda özellikle küçük tekneler denize açılamıyor. Bu sebeple de hamsinin kilogramı 20 liradan satılıyor. Havaların iyileşmesiyle fiyatlar normale dönecektir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu