Kültür

Halkın Gözdesi Develer İlgi Odağı Oldular.

Gaziantep’te düzenlenen yöresel ürünler fuarına getirilen develer ve Midilli atı, ilgi odağı oldu.

Gaziantep’te düzenlenen yöresel ürünler fuarına getirilen develer ve Midilli atı, ilgi odağı oldu.
 

Gaziantep’e bir yatırımcı tarafından şehir merkezine getirilen 3 deve ile bir Midilli atı getirildi. Bunu gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Yöresel ürünlerin tanıtıldığı fuara getirilen deve ve Midilli atı, başta çocuklar olmak üzere katılımcıların ilgi odağı oldu. Gören bazı vatandaşlar ve çocuklar şaşırırken, bazı vatandaşlar da deve ve midilli atıyla bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

Gaziantep’te şehir merkezinde yapılan fuarlar kapsamında Antalya’nın Manavgat ilçesinden gelen ve “daffat” olarak bilinen deve kiralayıcıları, vatandaşlara deveye binme fırsatını sunduklarını, ancak çoğu kişinin deveye binmekten korktuğunu söyledi.

İl il gezerek vatandaşlara develere ve midilli atına binme imkânı sunduklarını belirten daffaf Mehmet Ali Bostan, “Antalya Manavgat’tan geliyoruz. Develerimiz sekiz yıllık eğitimden sonra bu hale gelmiş durumdadır. Develerimiz eğitimlidir. Gaziantepliler büyük bir ilgi gösteriyor. Fakat kimse binmiyor. 10 TL verecekler, develer de biz de mutlu olacağız. Sonuçta biz burada bir etkinlik yapıyoruz. Sadece resim çekmek ile olmuyor. Vatandaşlardan duyarlı olmalarını istiyoruz.” dedi.

Gaziantep’e ilk defa geldiklerini belirten Bostan, vatandaşların develere çok büyük bir ilgi gösterdiğini, ancak binmekten çekindiklerini belirterek, “Bizim isteğimiz develere binilsin. Herkesin bu develere binmesini isteriz. Vatandaşlar çok iyi seyrediyor. Fakat binmeye gelince binmiyorlar. Biz Gaziantep’e ilk defa geldik. Burada yöresel ürünlerin sergilendiği bir fuar var. Biz de etkinliğe katılmak için Antep’e geldik. Şehirden memnunuz, ama ne yazık ki insanlarımız deveye bilmiyorlar. Onlar da haklılar ama 10 TL’den aşağı da bizi kurtarmıyor. Buraya 5 eleman ile geldim. Bu develerin ihtiyaçları var. Yani her şey paraya bakıyor. Biz de turundan 10 TL alıyoruz. Çocuklar develeri çok sevdi. Tabi korkup binen de olmuyor. Deve olduğu için biraz insanlara ürkütücü geliyor. Ama aslında kötü değildir. Bu şekilde şehir merkezinde olması biraz insanın dikkatini çekiyor. Etkinliğin amacı da şehir merkezinde insanların bu develeri görmesidir. Gaziantep’e en son 38 sene önce eve getirmişlerdi.” ifadelerini kullandı.

Şehir merkezinde ilk defa deve gördüğü şaşkınlığını gizleyemediğini belirten İbrahim Halil Bozkurt da “Memleketimizde böyle güzel hayvanları görmek güzel oluyor. Peygamber efendimiz zamanında çok kullanılan bu develerin bu şekilde şehir merkezinde olması bizleri mutlu etti. Böyle güzel hayvanları görmek gerçekten çok güzel bir duygu veriyor. Mübarek bir hayvan olduğu için insanların dikkatini çekiyor. Gerçekten de insan bütün hayvanları görünce huzurlu oluyor.” diye konuştu.

Mehmet Akif Direkçi de “Gaziantep’te ilk defa böyle bir etkinlik düzenleniyor. Kent merkezinde deve görmek ve binmek gerçekten ayrı bir keyif veriyor. Gaziantep’te bu tür etkinliklerin de olmasını devamlı isteriz. İnsanların bayağı bir ilgisini çekiyor. Bu tür etkinlikler çok güzel oluyor.” diye belirtti.

 

Editör Ramazan Cengiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu