Güncel

Halk Söylemlerden Çok Sahada Hizmet Yapılmasını Bekliyor.

Parti üyeleriyle bir araya gelen HÜDA PAR Bitlis İl Başkanı Celal Gül, vatandaşların artık söylemlerden ziyade sahada hizmet yapılmasını beklediklerini söyledi.

Parti üyeleriyle bir araya gelen HÜDA PAR Bitlis İl Başkanı Celal Gül, vatandaşların artık söylemlerden ziyade sahada hizmet yapılmasını beklediklerini söyledi.
 

HÜDA PAR Bitlis İl Başkanı Celal Gül, parti üyeleriyle istişare toplantısında bir araya gelerek, kentin durumunu değerlendirdi.

Bitlis’in, işsizlik oranı bakımından Türkiye’de son sıralarda bulunduğuna dikkati çeken Gül, vatandaşların artık söylemlerden ziyade sahada hizmet yapılmasını beklediklerini söyledi.

Gül, “Türkiye’nin işsizlik istatistiklerine bakıldığında Bitlis’in son sıralarda olduğunu görüyoruz. Maalesef gençlerimiz, genç nüfus oranının yüksek olduğu kentte iş bulamıyor. İstihdam alanları sınırlıdır. Özel sektör eliyle kentte açılan iş alanları yok denecek kadar azdır. Son zamanlarda açılan birkaç tekstil atölyesinin dışında istihdam sağlayacak bir yatırım mevcut değildir. Oysa özel sektör buralara yatırım yapmazsa bile devlet eliyle istihdam alanları oluşturulmalı. İşsiz kalan gençler ya batı illerine göç ediyor ya da uyuşturucu başta olmak üzere zararlı alışkanlıkların edindiği alanlara kayıyor. Mevcut işsizlik, toplumsal huzursuzluğu da beraberinde getiriyor. Kötü alışkanlıkların temelinde maneviyatsızlık olduğu kadar işsizlik de büyük bir etkendir.” dedi.

“Halk, sahada iş yapılmasını ve hizmet üretilmesini görmek istiyor”

Halkın artık sözden ziyade sahada yapılacak yatırımları görmek istediğinin altını çizen Gül, şunları söyledi: “Halkımız artık vaatlerde bulunmayı, kâğıt üzerinde projeler sürdürmeyi, söylemlerle iş yürütülmesini istemiyor. Sahada iş yapılmasını, hizmet üretilmesini görmek istiyor. Yıllardır kentte istenilen hizmetler yapılmadı. Evet, belki hastaneler yapıldı, yollar yapıldı fakat gençlerin çalışabileceği istihdam alanları oluşturulmadı. İnsanların müreffeh bir şekilde hayatlarını sürdürecek zeminler oluşturulmadı. Hâlâ kentte yapılması gerektiği halde yapılmayan birçok hizmet var. Ülkenin içinde bulunduğu süreç, yapılacak hizmetleri aksatmamalıdır. Halka vadedilen hizmetler bugüne kadar yapılmış değil. Kent ekonomisi bitmek üzeredir. Esnaf iş yapamaz hale geldi. Kentte bulunan kahvehanelerin sayısına ve doluluk oranına bakıldığında işsizliğin geldiği nokta görülecektir.”

 “Bitlis hizmetten mahrum bırakılmamalı”

Türkiye’de hâlâ şehirlerarası otobüs terminali ve organize sanayi bölgesi olmayan tek il konumunda olan Bitlis’e, devlet eliyle hizmet yapılması gerektiğini anlatan Gül, “Yıllardan beridir gündeme getirilen birçok sorun var. Eğer bir ilde organize sanayi bölgesi, şehirlerarası otobüs terminali, ilin ekonomisine pozitif katkı sunacak iş alanları yoksa o ilin ekonomisi çökmüş durumdadır. Maalesef Bitlis bugün üreten bir kent değil, hep tüketen bir kent konumuna gelmiştir. Üretilen ürünler, pazar bulunmadığı için ya çiftçinin elinde kalıyor ya da maliyetinin altında satılıyor. Yıllardır organize sanayi bölgesinden bahsediliyor. Belirlenen bölgede gözle görülen bir yapı yok. Evet, yatırım huzur ortamını istiyor. Bu huzur ortamı Bitlis’te mevcuttur fakat buraya özel sektör gelmiyor diye hizmetten mahrum bırakılmamalı. Devlet eliyle hizmet yapılmalı. İstihdam alanlarının oluşturulması için fabrikalar burada açılmalı. Mevcut yer altı ve yer üstü zenginlikleri değerlendirilmeli.” şeklinde konuştu.

“Dere Üstü Islah Projesi’ndeki belirsizlik ve esnafın kaygıları giderilmeli”

Dere Üstü Islah Projesi’ne değinen Gül, esnafın kaygı ve belirsizliğinin bir an önce giderilmesi gerektiğine değinerek, “Dere Üstü Islah Projesi’ yıllardır gündemde olan bir projedir. ‘Yıkılacak mı? Yıkılmayacak mı? Esnafın durumu ne olacak? Kime nerede ne verilecek?’ endişesi hâlâ devam ediyor. Bu endişeden dolayı esnaf hiçbir şey yapamıyor. Ne iş yerini yenileyebiliyor ne de satabiliyor. Sık sık esnafın bu sıkıntılarını gündeme taşıdık. ‘Ne yapılacaksa bir an önce yapılsın.’ dedik. Dere üstü yıkılacaksa yıkılsın fakat esnaf mağdur edilmesin. Bitlis’te halkın menfaatine olan hizmetlerin yapılmasını istiyoruz. Bir yandan hizmet yapılacaksa öte yandan da halk mağdur edilmesin. Bahar aylarına doğru gittiğimiz bugünlerde dere üstü esnafının yeniden endişeli bekleyişleri başladı. Bu proje hakkında esnaf net olarak bilgilendirilmeli. Ne yapılacaksa ve ne zaman yapılacaksa açık bir şekilde esnafa anlatılmalı. Esnaf da buna göre kendisine bir yol haritası belirlemeli. Kadim bir tarihe sahip olan kentimize ve yıllardır birçok hizmetten mahrum bırakılan halkımıza yapılacak hizmetleri destekleyeceğimiz gibi, halkımızın ve esnafımızın mağdur edilmesine gönlümüz razı olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

HÜDA PAR olarak, hak yolda halka hizmet etmeyi vazife bildiklerini ve bu bilinçle hareket edeceklerini dile getiren Gül, sözlerini şöyle tamamladı:

“Siyasi parti olarak kurulduğumuz günden bu yana halkımızla iç içeyiz, sorunlarını dinliyoruz. Sıkıntılarına şahit oluyoruz. Bu sorun ve sıkıntılar karşısında imkânlarımız doğrultusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hiçbir vatandaşımızın dünya görüşüne bakmaksızın onlara hizmet yapmanın gayreti içerisindeyiz. Halkımıza sadece maddi olarak değil, manevi olarak da yardımcı olmak istiyoruz. Onların hem dünya hem ahiret saadeti için çabalıyoruz. Dünyaları mamur olsun diye ahiretlerinin heba olmasını arzulamadığımız gibi, ahiretleri mamur olsun diye dünyalarının da zindan olmasını istemiyoruz. Biz bu halkımızın hem dünya hem de ahiret saadetini arzuluyoruz. Halkımıza hizmet yolunda talip olduğumuz bu vazifeyi yapmaya devam edeceğiz. Bitlis’i yaşanılabilir bir kent haline getirmek, yeniden o kadim tarihine ve kültürüne kavuşturmak adına elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğiz.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı