Ekonomi

Halk Çileden Çıktı Firmalara İse Peş Peşe Ceza Yağdı

​Gümrük ve Ticaret Bakanlığın, “istenmeyen ticari ileti” şikayetleri sebebiyle geçen sene toplamda 8 milyon 339 bin 986 lira idari para cezası verildi.

Pazarlama ve tanıtım için, mesaj, arama ve e-posta gibi uygulamalara yönelik şikayetler 2016’da giderek arttı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sayfasının yanı sıra e-Devlet Kapısı’na entegrasyonu sağlanan “Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi” üzerinden 7 Temmuz 2015’ten bu zamana kadar 239 bin 901 şikayet yapıldı.

ŞİKAYET TÜRLERİNDE İLK SIRAYI SMS ALDI

Şikayet türlerinde ilk sırayı 218 bin 843 başvuruyla SMS aldı. SMS’i, 15 bin 877 ile sesli arama ve 5 bin 181 ile e-posta yoluyla gönderilen iletilere ait başvurular izledi.

İncelemeler neticesinde il müdürlüklerince kesilen ceza tutarı, geçen sene 8 milyon 226 bin 874 lira, toplam da ise 8 milyon 339 bin 986 lira oldu. Birçok il müdürlüğünde ise şikayet yapılan gerçek veya tüzel kişilerden savunmaları istendi ve idari para cezası uygulama aşamasına gelinmiş oldu.

GEÇEN SENE 93 BİN 562 ŞİKAYET YAPILDI

Söz konusu şikayetlerin 93 bin 562’si geçen sene yapıldı. Bu başvuruların 86 bin 923’ü SMS, 4 bin 547’si sesli arama ve 2 bin 92’si e-posta yoluyla gönderilen iletilere ait oldu.

Bu dönemde en çok şikayet başvurusu 37 bin 369 ile İstanbul Ticaret İl Müdürlüğüne yapıldı, bunu 14 bin 399 ile Ankara Ticaret İl Müdürlüğü ve 5 bin 710 başvuru ile İzmir Ticaret İl Müdürlüğü takip etti.

NASIL ŞİKAYET EDİLİYOR?

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un uygulamasını düzenleyen Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik, geçen sene temmuzda yürürlüğe girdi.

Yönetmelik çerçevesinde istenmeyen ticari elektronik iletilere ait başvurular, dilekçeyle ticaret il müdürlüklerine yapılabildiği gibi Bakanlığın resmi internet sitesi ve e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşılan Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi üzerinden yapılabiliyor. Başvuruyu değerlendiren Bakanlık, bu zamana ait tüketiciye bilgi veriyor. 

Her bir ticari elektronik ileti için bin 95 liradan 16 bin 443 liraya kadar idari para cezası veriliyor. Bu ceza, bir defada birden çok gönderilen iletiler için 60 bin 293 liraya kadar çıkabiliyor. Şikayetler, ticari elektronik iletinin gönderildiği tarihten itibaren en geç 3 ay içinde yapılabiliyor.

ÖNCE REDDETME HAKKINIZI KULLANIN

Söz konusu düzenleme uyarınca, onaylı olduğu kabul edilen veri tabanlarında iletişim bilgileri yer alan halka gönderilen iletilere ait olarak ise idari işlem uygulanamıyor. 

Şikayet başvurusunda bulunulmuş olması, ileti gönderilmesinin reddedildiği anlamına gelmediği için ticari elektronik ileti almak istemeyen tüketicilerin ilk evvel bu iletileri muhakkak reddetme haklarını kullanmaları gerekiyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu