Güncel

​Haliliye Belediyesinde Atık Toplama Araç Kiralama İhalesi Kurumu Zarara Uğrattı mı?

İki hafta önce haberini yaptığımız ve Haliliye Belediyesinden Ismarlama İhale başlığını taşıyan haberimizden sonra Haliliye Belediyesinin söz konusu ihaleyi belediyeyi zarara uğratacak şekilde verdiği ve ihaleye katılan firma sayısı çok az olması nedeni ile rekabetten uzak şekilde yapılarak iddiaya göre belediye yaklaşık 37 milyon TL zarara uğratıldı.

Haliliye Belediyesi tarafından yapılan ihalede kurum, katı atık toplama ve sulama gibi bir çok kalemde araç kiralama yöntemine giderek bu doğrultuda ihale açtı.  İhaleye katılmak isteyen firmalar ihale dökümanı alarak incelemeye başlayınca aslında bu ihalenin Belediye yani kamu yararına değil adeta belli bir kaç firma için tasarlanmış olduğunu fark etti.
Zira ihale dökümanında ihaleye katılacak firmaların envanterinde bulundurması zorunluluk olarak sunulan araçlardan bazıları Türkiye geneli sadece bir kaç firmada vardı. 
Dolayısı ile bu firmalar dışında kimse ihaleye katılamayacağından dolayı ortada bir rekabet durumu yoktu.  Hal böyle olunca da söz konusu firmalar adeta anlaşma yapmışçasına çok yüksek fiyatla teklif verdiler. 

İhaleye teklif veren dört firmadan biri olan Barka Atık Yönetim ve Taşimacilik Ltd. Şti. en düşük teklif olan 89 Milyon TL ile ihaleyi aldı. 
Haber merkezimize konuşan ihaleye eksik araç dolayısı ile katılamamış firma yöneticileri ihale sonucuna tepki göstererek söz konusu ihale ile Belediye ciddi zarara uğratılmıştır görüşünü savundular.
 

İhaleye Katılan 4 Firmadan Sadece Biri Gerekli Şartları Taşıyor

İhaleye girmek isteyip şartları tam olarak yerine getiremediği için ihale dışında kalan bir firma yetkilisi “Bu ihale ile Haliliye belediyemiz ciddi bir zarara uğratılmıştır. Çünkü ihale açanın yegane sebebi rekabet ortamı oluşturmak ve söz konusu rekabet koşulları içerisinde en iyi fiyatı alarak kurumun faydasını maksimize etmektir.
Ancak ihale şartnamesine konulan ağır maddeler ile adeta ihaleye girmeye niyetli tüm firmalar ters köşe edilerek devre dışı bırakılmış ve sadece ihalede 4 firma bırakılmıştır.
İhaleye katılan 4 firma içerisinde ihaleyi kazanan Barka Atık Yönetim ve Taşimacilik Ltd. Şti. dışındaki diğer 3 firmanın da söz konusu şartları tam anlamı ile taşımadığı bilgisi bizlere ulaşmıştır. Burada bile ihalenin bilinçli bir şekilde adrese teslim bir ihale olduğu kabak gibi ortadadır.” Dedi. 

 

İhalede Rekabet Yok Kamu Kaynakları Verimli Kullanılmadı

İhale ile ilgili konuşan bir diğer firma yetkilisi ise İhaleye katılan firmalara, atılan fiyatlara ve yaklaşık maliyete baktığımızda ihalede rekabetin oluşmadığı kamu kaynaklarının verimli kullanılmadığı görülmektedir.  Firmamız tarafından İhaleye yapılan itiraz dilekçemizin bazı maddelerine ilişkin olarak idareniz 09.08.2019 tarihinde zeyilname yapmıştır, ihale tarihi 19.08.2019’dur. 
İhale tarihine göre yapılan zeyilnamenin en son gününün 08.08.2019 tarihinde yapılması gerekirken 09.08.2019 zeyilname yapılmıştır, yapılan bu düzenleme kamu ihale kanunu hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir. Bu maddeden bile kesinlikle iptal edilmesi gerekmektedir.

 

Canpolat’ın Yolsuzlukla Mücadele Edeceğim Sözü Hatırlatıldı

Ş.Urfa Şehrimizin nadide ilçe belediyelerinden olan Haliliye belediyesinin nadide Belediye Başkanı olan Sayın Mehmet Canpolat’ın her platformda ve her yerde yolsuzlukla baş edeceğim sözünün faaliyete geçip bu ihalenin iptal edilmesi gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu