Advert
Advert
Bu haber 29 Mayıs 2018 15:30:50 Tarihinde eklenmiştir.

Etkinlikleeri

​Etkinliklerin Sosyal Medya Yönetimleri Nasıl Olmalıdır?

Etkinlikleeri

Markaların dijital dünyada hedef kitlelerine hızlı ve efektif bir şekilde ulaşıp, vermek istedikleri mesajı en doğru biçimde iletmelerini sağlayan, tecrübeli ekibi ve yaratıcı çalışmalarıyla; markaların bilinirliğini ve prestijini artıran, kitleleri ile sürdürülebilir, sadakate dayalı bir bağ kurmalarına olanak sağlayan Komünite Dijital’in Kurucu Ortağı Ali Önder, “Bir Etkinliğin Sosyal Medyaya Entegrasyonu Nasıl Olmalı?” konulubir yazı kaleme aldı.

İşte Ali Önder’in yazısı:

Sosyal medyayı, bütünsel iletişimin bir parçası olarak görülmelidir. Bu nedenle yapılan online, offline çalışmaları sosyal medya üzerinden desteklemek gerekir. Özellikle de etkinlikleri.

Neden mi?

İlk olarak şunu söyleyebiliriz, sosyal medya hedef kitleye diğer mecralara oranla daha hızlı ve daha hesaplı erişme imkanı sunuyor. Bu sayede etkinliğinizi kısa sürede, daha fazla kişiye duyurabiliriz. Markaların, bütçelerini daha efektif kullanabilmeleri ve eriştikleri kişileri direkt hedefleyebilmeleri de bir avantaj. Üstelik yapılan çalışmaların karşılıklarını da reklam raporları ile görüp, analiz edebilme şansı mevcut. Daha yüksek bütçelerle yer alınan televizyon ve dergi reklamlarının etkisinin ve sonuçlarının bu derece kapsamlı ölçümlenememesi de sosyal medyayı öne çıkaran bir diğer nokta.

Etkinlik öncesinden başlayarak hedef kitle ile sürdürülebilir bir iletişim kurmak da çok değerli. Onları etkinliğe hazırlamak, etkinlikte nelerle karşılaşacaklarını anlatmak, soru ve yorumlarını almak kitle ile bağ kurmaya, onları etkinlik anına kadar canlı tutmaya yarayacaktır. Bu da yine sosyal medya kanalları ve etkinlik sayfaları ile mümkün.

Zamana bütünsel bakmak dediğimiz, öncesi- an-sonrası üçgeninde anlık iletişim sunan sosyal medya, bu yönüyle de etkinlik akışını vermek, duyurmak, etkinliği katılamayanlara aktarmak, sonrasında da yaşananları yansıtmak açısından olmazsa olmaz. Bu sayede de etkinliği bir nevi offline’da değil aynı zamanda da online’da da yapmanıza katkı sağlıyor.

Peki bir etkinlik sosyal medyaya nasıl yansıtılmalı?

1- Facebook’un yakın zamanda ‘Facebook Local’ isimli etkinlik ve lokasyon bazlı arama motoru görevi gören platformunu yayına alması etkinliklere sosyal medyada verilen değerin en büyük kanıtı.

Etkinlik için öncesinde mutlaka bir Facebook etkinlik sayfası açılmalı ve bu sayfa tüm detaylarına kadar doldurulmalı, özellikle yer, mekân bilgileri ve varsa online bilet satışı linki eklenmeli. Ayrıca etkinlikten, markadan habersiz olan fakat potansiyel kitlenizdeki kişileri bilgilendirmek için etkinlik detaylarını, onlara neler vaat ettiğini iyi açıklamanız gerekiyor.

Facebook sayfası dışında, Foursquare’de de etkinliğin yapılacağı mekanda bir etkinlik oluşturmanın da unutulmaması lazım. Etkinlik sırasında yer bildirimi yapmak isteyenler mutlaka olacaktır, yapılacak yer bildirimleri de size daha fazla farkındalık ve bilinirlik kazandırır.

2-Oluşturulan etkinlik sayfasına, doğru bir hedeflemeyle reklam verilmeli. Bu daha fazla katılım elde etmek için önemli.

3-Etkinlik duyurularından başlayarak, etkinlik sonrasına kadar hem tüm konuşulanları tek bir havuzda toplamak hem de kullanıcıları etkinlik hakkında daha fazla konuşturmak için bir etiket belirlemek gerekiyor. Bu etiketin akılda kalıcı ve daha önce kullanılmamış olmalı. Etiketi, etkinlikle ilgili tüm paylaşımlarınızda kullanmalı ve etkinlik anında kullanıcıları bu etiketle paylaşım yapmalarına teşvik etmelisiniz.

4-Günümüzde influencer marketing, kullanıcılar üzerinde yarattığı etki açısından oldukça revaçta. Etkinliğinizi duyururken kitlenizin sevdiği, fikir önderi olarak gördüğü bir influencer ile birlikte çalışma yapılabilinir.

5- Eğer etkinliğinizde başka markalar sponsor olarak yer alıyorsa ya da stant açacaklarsa o markaların da sosyal medya gücü kullanılmalı.

6-Bilet, konuşmacı/sanatçı ile tanışma şansı gibi etkinlikle entegre bir hediye verebileceğiniz sosyal medya yarışmaları yapılmalı. Burada kurgu efektif, viral yayılım sağlayacak şekilde ve yaratıcı olmalı. Yoksa kullanıcılar yeterince ilgi göstermeyebilir.

7-Etkinlik alanında kullanıcılar için sürprizler hazırlamak unutulmamalı. Etkinlik alanını sosyal medyaya entegre eden yarışmalar, projeler kurgulatın, anlık Instagram ve Twitter akışını dev ekranlarla etkinlik alanına yansıtın.

8- Etkinlik sırasında doğru ekipman ve tecrübeli bir ekiple sosyal medyanın sunduğu tekniklerden faydalanarak, etkinliği mecralara yansıtmak gerekiyor. Önemli anları canlı yayınlarla vermek, anlık akışı kullanıcılarla paylaşmak, Hyperlapse, Boomerang, Story gibi Instagram özelliklerini kullanmak, repost -retweet yapmak, röportajlar gerçekleştirmek, mümkünse sahne arkasını yansıtmak oldukça önemli.

https://www.facebook.com/komunitedijital/videos/247664579112314/

9- Etkinlik sonrasında etkinliği yansıtan özel, dikkat çekici videolar, fotoğraf albümleri oluşturarak kullanıcılara yaşananlar tekrar hatırlatılmalı.

10-Eğer her yıl ya da belirli dönemlerde yapılan bir etkinliğiniz varsa, yarattığınız algıyı ve yaptığınız çalışmaları sürdürebilir kılmak için takipçilerinizle olan iletişimi kesmemeli, sosyal medya üzerinden onlarla diyalog kurmaya devam etmeli,
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​İş ve Kariyer Geliştirme Birimi, Eyüp Sultan Bölgesinde İşsiz Kimse Kalmayacak
​İş ve Kariyer Geliştirme Birimi, Eyüp Sultan Bölgesinde İşsiz Kimse Kalmayacak
Sosyal barışı temin etmek, Eyüpsultan'da iş arayanlarla, iş verenleri aynı platformda buluşturmak için Eyüpsultan İş ve Kariyer Geliştirme Birimi 2014’te hizmete alındı.
O Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusu
O Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusu
CHP, HDP ve Saadet Partisi, seçimde AKP'ye oy vermeyeceksen, kadrolu personeli kovmayı "namus borcu" olarak gören Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla, hakkında suç duyurusunda bulundu.
Kötü Karnelerin Sorumlusu Sadece Öğrenci Değil
Kötü Karnelerin Sorumlusu Sadece Öğrenci Değil
Okulların tatile girmesine sayılı günler kaldı. Zayıf karneden sadece çocuğun değil, anne ve babanın da sorumlu olduğunu belirten uzmanlar, “Anne ve baba, bu başarısızlıktaki paylarını sorgulamalı” uyarısında bulundu
​Karikatüristler Çocuk Evliliğine Hayır Dediler
​Karikatüristler Çocuk Evliliğine Hayır Dediler
Peru’dan İran’a, Brezilya’dan İspanya’ya, Ekvador’dan, Çin, Brezilya, İspanya, Özbekistan Türkiye, Almanya ve Çin gibi çok geniş bir coğrafyadan 62 ülkeden yaklaşık 420 karikatürist, bu kez dünya genelinde toplumsal bir sorun olan kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmeleri konusunda farkındalık yaratmak üzere çizdi.
​Karaköprü Bld Başkanı Baydilli; Destek Gezilerine Devam Ediyor
​Karaköprü Bld Başkanı Baydilli; Destek Gezilerine Devam Ediyor
24 Haziran seçimleri için çalışmalarını sürdüren Karaköprü Belediye Başkanı Metin Karaköprü Muhtarlar Derneği'ne bağlı muhtarlarla bir araya gelerek 24 Haziran seçimleri için destek istedi.
​Deniz Feneri Derneğinden Yetim ve Öksüzler İçin İftar Yemeği
​Deniz Feneri Derneğinden Yetim ve Öksüzler İçin İftar Yemeği
Deniz Feneri Derneği, İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Dünya Yetimler Günü ilan edilen ramazan ayının 15. gününde Türkiye'de 200 yetim çocuğa, dünya da ise binlerce yetime iftar verdi.
​Son Zamanların Kaliteli İnternet Dizsi; Ters Manyel
​Son Zamanların Kaliteli İnternet Dizsi; Ters Manyel
Amerikan Sit-Com'ları Kalitesinde Bir Diziye benzer tarzda bir dizi olan ve Youtube'da yayınlanmaya başlayan Türkiye’nin ilk internet sitcomu "Ters Manyel" büyük ilgi gördü.
​Beton Bariyer Kullanımı Kaza Riskini En Aza İndirgiyor
​Beton Bariyer Kullanımı Kaza Riskini En Aza İndirgiyor
Beton bariyer kullanımı, yol güvenliğinde kazaların büyük çoğunluğunun mümkün olan en az hasarla ve can kaybı olmadan atlatılmasını sağlıyor.
​Başkan Ayhan; Seçim Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor
​Başkan Ayhan; Seçim Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor
Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan 24 haziran genel seçim çalışmaları kapsamında belediye başkanı Abdülhakim Ayhan tarafından hazırlanan Cumhur ittifakı seçim bürosuna bir araya geldi.
Etkinlikleeri
Etkinlikleeri
​Etkinliklerin Sosyal Medya Yönetimleri Nasıl Olmalıdır?
Minik Ögrenciler İstanbul'u Fethetmeye Gittiler
Minik Ögrenciler İstanbul'u Fethetmeye Gittiler
İstanbul’un fethinin 565’inci Yıldönümü münasebeti ile düzenlenecek etkinliklere katılmak üzere Şanlıurfa’dan 20 öğrenci İstanbul’da gitti.
​İstanbul'da Devasa  Çevre Teknolojileri Fuarı Düzenlenecek
​İstanbul'da Devasa Çevre Teknolojileri Fuarı Düzenlenecek
MMI Eurasia’nın 2 yılda bir Türkiye’de düzenlediği IFAT Eurasia fuarı, çevre teknolojileri sektörüne öncülük etmeye devam ediyor.28-30 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde(IFM) düzenlenecek fuar, artan sanayileşme ve şehirleşme sonucunda ortaya çıkan sorunları çözüme kavuşturmayı amaçlıyor
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:10
Güneş
04:58
Öğle
12:33
İkindi
16:23
Akşam
19:57
Yatsı
21:35
Advert