Advert
Advert
Bu haber 29 Mayıs 2018 15:30:50 Tarihinde eklenmiştir.

Etkinlikleeri

​Etkinliklerin Sosyal Medya Yönetimleri Nasıl Olmalıdır?

Etkinlikleeri

Markaların dijital dünyada hedef kitlelerine hızlı ve efektif bir şekilde ulaşıp, vermek istedikleri mesajı en doğru biçimde iletmelerini sağlayan, tecrübeli ekibi ve yaratıcı çalışmalarıyla; markaların bilinirliğini ve prestijini artıran, kitleleri ile sürdürülebilir, sadakate dayalı bir bağ kurmalarına olanak sağlayan Komünite Dijital’in Kurucu Ortağı Ali Önder, “Bir Etkinliğin Sosyal Medyaya Entegrasyonu Nasıl Olmalı?” konulubir yazı kaleme aldı.

İşte Ali Önder’in yazısı:

Sosyal medyayı, bütünsel iletişimin bir parçası olarak görülmelidir. Bu nedenle yapılan online, offline çalışmaları sosyal medya üzerinden desteklemek gerekir. Özellikle de etkinlikleri.

Neden mi?

İlk olarak şunu söyleyebiliriz, sosyal medya hedef kitleye diğer mecralara oranla daha hızlı ve daha hesaplı erişme imkanı sunuyor. Bu sayede etkinliğinizi kısa sürede, daha fazla kişiye duyurabiliriz. Markaların, bütçelerini daha efektif kullanabilmeleri ve eriştikleri kişileri direkt hedefleyebilmeleri de bir avantaj. Üstelik yapılan çalışmaların karşılıklarını da reklam raporları ile görüp, analiz edebilme şansı mevcut. Daha yüksek bütçelerle yer alınan televizyon ve dergi reklamlarının etkisinin ve sonuçlarının bu derece kapsamlı ölçümlenememesi de sosyal medyayı öne çıkaran bir diğer nokta.

Etkinlik öncesinden başlayarak hedef kitle ile sürdürülebilir bir iletişim kurmak da çok değerli. Onları etkinliğe hazırlamak, etkinlikte nelerle karşılaşacaklarını anlatmak, soru ve yorumlarını almak kitle ile bağ kurmaya, onları etkinlik anına kadar canlı tutmaya yarayacaktır. Bu da yine sosyal medya kanalları ve etkinlik sayfaları ile mümkün.

Zamana bütünsel bakmak dediğimiz, öncesi- an-sonrası üçgeninde anlık iletişim sunan sosyal medya, bu yönüyle de etkinlik akışını vermek, duyurmak, etkinliği katılamayanlara aktarmak, sonrasında da yaşananları yansıtmak açısından olmazsa olmaz. Bu sayede de etkinliği bir nevi offline’da değil aynı zamanda da online’da da yapmanıza katkı sağlıyor.

Peki bir etkinlik sosyal medyaya nasıl yansıtılmalı?

1- Facebook’un yakın zamanda ‘Facebook Local’ isimli etkinlik ve lokasyon bazlı arama motoru görevi gören platformunu yayına alması etkinliklere sosyal medyada verilen değerin en büyük kanıtı.

Etkinlik için öncesinde mutlaka bir Facebook etkinlik sayfası açılmalı ve bu sayfa tüm detaylarına kadar doldurulmalı, özellikle yer, mekân bilgileri ve varsa online bilet satışı linki eklenmeli. Ayrıca etkinlikten, markadan habersiz olan fakat potansiyel kitlenizdeki kişileri bilgilendirmek için etkinlik detaylarını, onlara neler vaat ettiğini iyi açıklamanız gerekiyor.

Facebook sayfası dışında, Foursquare’de de etkinliğin yapılacağı mekanda bir etkinlik oluşturmanın da unutulmaması lazım. Etkinlik sırasında yer bildirimi yapmak isteyenler mutlaka olacaktır, yapılacak yer bildirimleri de size daha fazla farkındalık ve bilinirlik kazandırır.

2-Oluşturulan etkinlik sayfasına, doğru bir hedeflemeyle reklam verilmeli. Bu daha fazla katılım elde etmek için önemli.

3-Etkinlik duyurularından başlayarak, etkinlik sonrasına kadar hem tüm konuşulanları tek bir havuzda toplamak hem de kullanıcıları etkinlik hakkında daha fazla konuşturmak için bir etiket belirlemek gerekiyor. Bu etiketin akılda kalıcı ve daha önce kullanılmamış olmalı. Etiketi, etkinlikle ilgili tüm paylaşımlarınızda kullanmalı ve etkinlik anında kullanıcıları bu etiketle paylaşım yapmalarına teşvik etmelisiniz.

4-Günümüzde influencer marketing, kullanıcılar üzerinde yarattığı etki açısından oldukça revaçta. Etkinliğinizi duyururken kitlenizin sevdiği, fikir önderi olarak gördüğü bir influencer ile birlikte çalışma yapılabilinir.

5- Eğer etkinliğinizde başka markalar sponsor olarak yer alıyorsa ya da stant açacaklarsa o markaların da sosyal medya gücü kullanılmalı.

6-Bilet, konuşmacı/sanatçı ile tanışma şansı gibi etkinlikle entegre bir hediye verebileceğiniz sosyal medya yarışmaları yapılmalı. Burada kurgu efektif, viral yayılım sağlayacak şekilde ve yaratıcı olmalı. Yoksa kullanıcılar yeterince ilgi göstermeyebilir.

7-Etkinlik alanında kullanıcılar için sürprizler hazırlamak unutulmamalı. Etkinlik alanını sosyal medyaya entegre eden yarışmalar, projeler kurgulatın, anlık Instagram ve Twitter akışını dev ekranlarla etkinlik alanına yansıtın.

8- Etkinlik sırasında doğru ekipman ve tecrübeli bir ekiple sosyal medyanın sunduğu tekniklerden faydalanarak, etkinliği mecralara yansıtmak gerekiyor. Önemli anları canlı yayınlarla vermek, anlık akışı kullanıcılarla paylaşmak, Hyperlapse, Boomerang, Story gibi Instagram özelliklerini kullanmak, repost -retweet yapmak, röportajlar gerçekleştirmek, mümkünse sahne arkasını yansıtmak oldukça önemli.

https://www.facebook.com/komunitedijital/videos/247664579112314/

9- Etkinlik sonrasında etkinliği yansıtan özel, dikkat çekici videolar, fotoğraf albümleri oluşturarak kullanıcılara yaşananlar tekrar hatırlatılmalı.

10-Eğer her yıl ya da belirli dönemlerde yapılan bir etkinliğiniz varsa, yarattığınız algıyı ve yaptığınız çalışmaları sürdürebilir kılmak için takipçilerinizle olan iletişimi kesmemeli, sosyal medya üzerinden onlarla diyalog kurmaya devam etmeli,
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​Harbiye Açık Hava Sahnesiden Sıla Rüzgarı Esti
​Harbiye Açık Hava Sahnesiden Sıla Rüzgarı Esti
Kerki ve Solfej’in düzenlediği konserler kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava'da sahneye çıkan Sıla, altıncı gününde yine hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı.
​Yeni Sistem; Çalışma Alanında Etkili Olacak
​Yeni Sistem; Çalışma Alanında Etkili Olacak
MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Kabinesi’nde Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Egitim Ve Eglence İkisi Bir Arada
Egitim Ve Eglence İkisi Bir Arada
Futbol Okulu 1. Sezon: Futbolun Dünyayı Yönettiği Yer”Çok Satan Yazarlardan, Dünyayı Futbol Aracılığıyla Tanıtan, Yepyeni Bir Seri.
Akçakale Belediyesi İhtiyaç Sahiplerine Tekerlekli Sandalye Yardımı Yaptı
Akçakale Belediyesi İhtiyaç Sahiplerine Tekerlekli Sandalye Yardımı Yaptı
Akçakale Belediyesi ilçede yaşayan emekli polis memuru Naci Atay'a akülü tekerlekli sandalye, Cuma Kızılkaya'ya da koltuk değneği hediye etti.
​Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
​Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
Tatil sezonu açıldı. Yazın gelmesiyle deniz kum güneş üçlüsü vazgeçilmezlerin arasına giriyor. Tatil ve güneş deyince olmazsa olmazların başında ise bronzlaşmak geliyor.
Sosyal Medyanın En Sempatik Çifti
Sosyal Medyanın En Sempatik Çifti
KizlarSoruyor’un hazırladığı ‘Sosyal medyanın en sempatik çifti’ anketinin sonuçları açıklandı. Binlerce kişi tarafından oylanan ankette en çok oyu eğlenceli ve komik paylaşımlarıyla herkesin gönlünde taht kuran Pelin Akil ve Anıl Altan çifti aldı.
Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
YKS’nin ardından aday öğrencilerin gözü 31 Temmuz’da. Puanların açıklanmasıyla birlikte adaylar için ikinci maraton, tercih dönemi başlayacak. Uzmanlar tercih döneminin çok önemli olduğuna dikkat çekerken Üsküdar Üniversitesi adayları bu süreçte yalnız bırakmıyor
​Çakal Carlos: Kurşunları Yelpaze ile Püskürtüp Yok Edemezsiniz
​Çakal Carlos: Kurşunları Yelpaze ile Püskürtüp Yok Edemezsiniz
Çakal Carlos olarak bilinen Ilich Ramirez Sanchez, bir dönem CIA, MOSSAD ve Interpol başta olmak üzere pek çok istihbarat teşkilatı tarafından dünyanın en çok aranan adamıydı
Kalıcı Makyaj İçin Yapılması Gerekenler
Kalıcı Makyaj İçin Yapılması Gerekenler
Yaz sıcakların en üst noktalara ulaştığı bugünlerde cilt terlemeye makyajın kalıcılığı azalmaya başlıyor. Düğünlerin, yaz davetlerinin çokça olduğu bu dönemde kusursuz görünümü kalıcı hale getirmek için Caudalie Beauty Elixir kullanımı öneriliyor.
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Dünyanın ve insanlığın ihtiyaç duyduğu “erdemli iş adamlarını” yetiştirmek, helal kazanç ve helal ticaret kavramlarını iş hayatının merkezine yerleştirme gayreti ile hizmet veren Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD), her hafta ilgi çekici konuları değerlendirmek üzere farklı konukları ağırlıyor.
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Unilever, sürdürülebilirlik yol haritasını paydaşlarıyla birlikte belirliyor
Elektronik İmza Sayısında Yüzde 4,7'lik Artış Gösterdi
Elektronik İmza Sayısında Yüzde 4,7'lik Artış Gösterdi
BTK, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu’nu açıkladı. Son verilere göre, 2018'in ilk çeyreği itibariyle 2 milyon 881 bin 967 adet e-imza üretildi. Mobil imza sayısı, 507 bin 183'e ulaştı. Toplamda 3 milyon 389 bin 150 elektronik sertifika üretildi.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:46
Güneş
06:07
Öğle
12:24
İkindi
15:47
Akşam
18:29
Yatsı
19:44
Advert