Advert
Advert
Bu haber 14 Mayıs 2018 13:02:52 Tarihinde eklenmiştir.

​Türkiye Olarak Kadın Girişimcilere İhtiyacımız Bulunmakta

Ekonomide Kadın Eli” mottosu ile düzenlenen Kadın Girişimciliğini Destekleme Zirvesi’nde; toplumsal cinsiyet rollerinin kadının önüne çıkan en büyük engellerden biri olduğuna dikkat çekildi.

​Türkiye Olarak Kadın Girişimcilere İhtiyacımız Bulunmakta

Ekonomide Kadın Eli” mottosu ile düzenlenen Kadın Girişimciliğini Destekleme Zirvesi’nde; toplumsal cinsiyet rollerinin kadının önüne çıkan en büyük engellerden biri olduğuna dikkat çekildi. Yeni dönemde katmadeğeri yüksek ürün üretebilecek proje bazlı çalışan ulusal ve globala biraz daha entegre olan bir girişimci kadın modeline geçilmesi gerektiğinin altı çizilirken, ‘Öncelikle kafamızdaki bariyerleri kaldıralım yerli milli modeli oluşturabilecek kadın girişimciler neden çıkmasın?’ denildi.

İş, siyaset, sivil toplum ve medya dünyasının önde gelen isimleri, Sarıyer Belediyesi, MEF Üniversitesi, Daikin ve Hepsiburada.com’un katkıları ile Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Kadın Girişimciliğini Destekleme Zirvesi’nde buluştu. MEF Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleşen Zirve’de, Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay’ın moderatörlüğünde Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu (GKLP) Danışma Kurulu Başkanı Av.Pınar Ersin Kollu, Hepsiburada Girişimci Kadınlar Proje Koordinatörü Duygu Aktaş ve Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED)Başkanı Esra Özden’in konuşmacı olarak yer aldığı Girişimci Kadın Dernekleri ve Kadın Odaklı Kuruluşlar Oturumu yapıldı.

İlk sözü alan Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu (GKLP) Danışma Kurulu Başkanı Av.Pınar Ersin Kollu, “Ne kadar aydın, demokrat bir ailede yetişirseniz yetişin, toplumsal cinsiyet rolleri dediğimiz roller üzerimize yapışıyor. Kaşla gözle idare edilen kız çocukları olarak yetiştik biz. Eminim ebeveynlerimiz bunu istemiyorlar ama bu bizim özgüvenimizi kırıyor ve iş hayatında üzerinize yapışan o rolü aşabilen çok sınırlı sayıda kadın oluyor. Girişimciliğin tanımı bir işi daha iyi yapan değil de farklı yapan, risk alan insanlar olarak yapılıyor. İşi geliştirebilmek için de sabretmek, cesaret ve esneklik göstermek gerekiyor. Bu tanımlar aslında biz kadınların doğasına ne kadar uygun. Baktığınızda bunlar iş hayatında bir anda artılara dönüşebilir yeter ki daha bilinçli daha kendini tanıyan daha farkında olan insanlar olmak yoluna girelim.” dedi.

Gayrimenkul sektöründe, eğitimli, kendisine inanan, daha fazlasını yapabileceğini düşünen bir kadın kitle olduğuna dikkat çeken GKLP Başkanı Av.Pınar Ersin Kollu, “Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu olarak öncelikle mentorluk proje grubunu hayata geçirdik. Mentorluk bizim kültürümüzde geçmişten bu yana olan bir şey aslında; ahilik, ustalık, yol göstericilik, zaten toplumumuzda kültürümüzde var. Buna yurtdışında mentorluk demişler sanki oradan yeni almışçasına kullanıp davranıyoruz ama öyle değil. Sektöre hizmet etmiş erkek, kadın bir çok yöneticiyi kendi işini kurmuş patronu biz mentor haline getirdik. 3 ila 5 yıldır meslekte olan kadın çalışanlar da çok büyük bir istekle programa katıldılar. Hatta programımızın üçüncüsünü de açmak üzereyiz” dedi.

2017 yılının son verilerine göre Türkiye’de e-ticaretin toplam perakendenin içindeki yüzde 4 olduğunu belirten Hepsiburada Girişimci Kadınlar Proje Koordinatörü Duygu Aktaş, “Dünyaya baktığımızda, Çin ve ABD’de e-ticaretin ülke bazlı olarak yüzde 18- 20’lere tırmandığını görüyoruz. Nüfusu yaklaşık 80 milyon olan ülkemiz için yüzde 4’lük bir oran henüz daha gidecek yolumuz olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin lider e-ticaret platformu Hepsiburada olarak ülkemizde e-ticaretin yaygınlaşması ve müşterilerin hayatını kolaylaştırmak için sürekli çalışıyoruz” dedi. Hepsiburada’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner’in de girişimci bir kadın olduğuna dikkat çeken Aktaş, Hepsiburada Girişimci Kadınlar Projesi’nin tamamen kadının e-ticarette güçlenmesini ve kendi ayakları üzerinde durabilmesini sağlamak için kaldıraç görevi üstlenen bir program olduğunu söyledi.

Biz şirket hissesinin yüzde 51’nin kadına ait olduğu işletmelere, kooperatiflere, vakıflara destek veriyoruz. Hepsiburada üzerinde mağazanızı açtığınız zaman girişimci kadın vinyetiyle o erkek egemen dünyadan sıyrılıyorsunuz ve aynı zamanda üretkenliği inovasyonu, yani ürettiği ürünü gösterecek bir pazar bulamayan kadına bir kapı açıyoruz” diyen Aktaş şöyle devam etti: “ Hedeflediğimiz hacmi düşündüğümüzde daha emeklemiyoruz bile, programımız 2017’nin Mayıs ayında başladı. Bu kısa süre içinde bile 2100 kadının girişimcinin, müteşebbisin e-ticaret ile tanışmasına vesile olmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

Dernek olarak kadın, erkek girişimciler arasında ayırım yapmadıklarını ve bu yönde çalışmak isteyen, inovatif fikri olan herkese açık olduklarını belirten Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED)Başkanı Esra Özden, “Yeni dönemde katmadeğeri yüksek ürün üretebilecek proje bazlı çalışan ulusal ve globala biraz daha entegre olan bir girişimci kadın modeli olması lazım. Artık geleneksel girişimcilik modelinden çıkmalıyız. Çünkü farklı şeyler konuşuyoruz artık Türkiye’de. Mesela, yerli milli modeli oluşturabilecek kadın girişimciler neden çıkmasın? Bunun üzerine gitmemiz lazım. Yeni trendleri biraz daha takip etmeliyiz. Bir teknoloji bariyeri var sanki, kadınlar teknolojiye giremez, kadınlar teknolojiden anlamaz, kadınlar mühendislikte olmaz gibi. Öncelikle kafamızdaki bariyerleri kaldıralım ve girişimlerimizde biraz daha katmadeğeri yüksek ürünlere yönelelim” dedi.

Mentorluk konusunda değinen Özden, “Mentorluk o kadar önemli bir şey ki Amerika’daki girişimcilik ekosisteminin gelişmesinin temelindeki şey aslında mentorluk. Onlar bunu sistem içerisinde yapıyorlar çünkü e
mekli olan kişiyi sistemden çıkarmadan yeniden sistemin içerisine dahil edip ilgili kurumlarla işbirliğini sağlayıp mentor olarak sistemin içine alıyorlar. Biz de GED olarak desteklediğimiz girişimcilere mentor atıyoruz. İTÜ ile çalışıyoruz. Sonrasında girişimcimiz eğer gerçekten ilerliyor ise yatırımcı buluşmalarımız ile maddi destek almasını da sağlıyoruz. Küçük bir ekosistemi kendi içimizde çalıştırmaya başladık. Bir model oluşturduk ve Türkiye geneline yayılması için çalışıyoruz” dedi.
Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
​TSKB’nin Aktif Büyüklüğünde Rekor Yaşandı  35 Milyar TL
​TSKB’nin Aktif Büyüklüğünde Rekor Yaşandı 35 Milyar TL
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2018 yılının ilk yarısına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 35 milyar TL’ye ulaştı.
E-ihracatta Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar
E-ihracatta Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar
Şirketler ve birey girişimciler için giderek daha fazla tercih edilen e-ihracat sunduğu önemli fırsatlar kadar kritik püf noktalarını da bünyesinde barındırıyor. 230’dan fazla ülkeye yönelik e-ihracat çözümleri sunan B2CDirect’in CEO’su Yusuf İbili, e-ihracatta 7 altın kural bulunduğunu ama lojistik konusunun en kilit noktada durduğunu belirtiyor.
TİM’de İsmail Gülle dönemi resmen başladı
TİM’de İsmail Gülle dönemi resmen başladı
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 30 Haziran’da gerçekleştirilen 25. Olağan Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen İsmail Gülle, görevi Mehmet Büyükekşi’den devraldı
Yenilenebilir Enerji ile Geleceğe Emin Adımlar Atılacak
Yenilenebilir Enerji ile Geleceğe Emin Adımlar Atılacak
Sosyal sorumluluk alanında farkındalık çalışmalarıyla öne çıkan Türkiye’nin önde gelen elektrik dağıtım şirketleri arasında sayılan UEDAŞ, yenilenebilir enerji konusuna dikkat çekmek için Bursa’da trafolarda “Yenilenebilir Enerji ile Geleceğe” mesajını verdi.
​Bebek Giyim'de Pazar Hacmi 600 Milyon TL'yi Geçti
​Bebek Giyim'de Pazar Hacmi 600 Milyon TL'yi Geçti
Avrupa’nın en yüksek doğum oranına sahip ülkemizde; buna paralel olarak hazır giyimden, ayakkabı ve mobilyaya kadar pek çok alt sektör ile birlikte bebek ve çocuk perakende pazarı hızla gelişiyor.
​Türk Firmaların İhracat Rakamları Sevindirdi
​Türk Firmaların İhracat Rakamları Sevindirdi
Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD), UR-GE projesi ile son bir yılda ihracatın 18.5 oranında artmasına katkıda bulundu. İhracattaki artışa paralel olarak ithalat da yüzde 22 oranında düştü.
Ülkemiz Üzerinden Oynanan Oyunların Farkındayız
Ülkemiz Üzerinden Oynanan Oyunların Farkındayız
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, bugün yayımlanan küresel makro görünüm raporunda Türkiye hakkında değerlendirmelerde bulundu. Raporda Türkiye’nin büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 4’ten yüzde 2.5’e, gelecek yıl için ise yüzde 3.5’ten yüzde 2’ye indirildiği ifade edildi.
​Macar-Türk İşbirliği Hız Kesmeden Devam Ediyor
​Macar-Türk İşbirliği Hız Kesmeden Devam Ediyor
ALX Hungary, Macar ve Türk firmaları arasında karşılıklı işbirliği fırsatları yaratmaya devam ediyor. Türk MC Filtre ve Naturwell ile Macar Rimoczi ve R'Care firmaları arasında distribütörlük anlaşması imzalandı.
Daha Güçlü Bir Türkiye İçin 24 Haziran Çok Önemli Bir Yer Kaplıyor
Daha Güçlü Bir Türkiye İçin 24 Haziran Çok Önemli Bir Yer Kaplıyor
MÜSİAD'ın geleneksel 27. İftar Programında siyaset ve bürokrasi ile iş dünyasını bir araya getirdi.Programda konuşan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, “Ülkemiz son 16 yılda birçok alanda büyük sıçramalar gerçekleştirdi. Gerek ekonomide gerekse politik alanda birçok eşik aşıldı” dedi.
Ramazan Ayında Esnafa Müjdeli Haber
Ramazan Ayında Esnafa Müjdeli Haber
Şekerbank, gelenekselleşen kampanyası ile bu yıl da esnaf ve işletmelerin Ramazan ayında artacak nakit ihtiyaçlarını “İşinize Ramazan Bereketi” kampanyası ile karşılıyor.
Geleceğin Liderleri Yenilikçi Fikirler İle Geliyor
Geleceğin Liderleri Yenilikçi Fikirler İle Geliyor
Üniversitelerin öğrencileri iş dünyasına hazırlamak amacıyla ders programları dışında çeşitli etkinlikler düzenlemesi olağandır. Bu çalışmalar öğrencilerin teknik bilgilerinin dışında kimi beceriler de elde edebilmesini sağlar.
​Türkiye Olarak Kadın Girişimcilere İhtiyacımız Bulunmakta
​Türkiye Olarak Kadın Girişimcilere İhtiyacımız Bulunmakta
Ekonomide Kadın Eli” mottosu ile düzenlenen Kadın Girişimciliğini Destekleme Zirvesi’nde; toplumsal cinsiyet rollerinin kadının önüne çıkan en büyük engellerden biri olduğuna dikkat çekildi.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:47
Güneş
06:09
Öğle
12:23
İkindi
15:45
Akşam
18:26
Yatsı
19:40
Advert