Advert
Advert
Bu haber 06 Mayıs 2018 16:12:19 Tarihinde eklenmiştir.

Türkiye’de Sanal Para Birimleri , Sanal Para Alım Satımı Yasal mı ?

Türkiye’de Sanal Para Birimleri , Sanal Para Alım Satımı Yasal mı ? Dünya sanal para birimlerine hızlı geçiş yaparken bir çok ülkede sanal para vergilendirilmeye başladı, Türkiye Cumhuriyetinde sanal para alım satımı yapmak yasal mı ? Kripto paralar hakkında merak ettikleriniz haberimizde.

Türkiye’de Sanal Para Birimleri , Sanal Para Alım Satımı  Yasal mı ?

Sanal Para Alım Satımı  Yasal mı ? SPB’ler uygulamada e-paranın fonksiyonlarını geniş manada karşılasa da birçok ülkenin mevzuatına göre e-paranın yasal tanımını karşılamamaktadır. Saklanan ve transfer edilen bir değerin e-para olarak kabul edilmesi için, bir ülke parası cinsinden ölçülebilmesi ya da o para cinsinin değerine endekslenmiş olması gerekmektedir.

Türkiye için de durum  faklı değildir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanmış  olan 6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme  Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’daki tanıma göre  e-para, bir ihraççının yükümlülüğü olarak ve fon karşılığı ihraç edilmek  zorundadır. Bu nedenle SPB’ler ülkemizde hukuken e-para olarak  nitelendirilmezler. 
 
 


 

Sanal Para Alım Satımı Hangi Bakanlığın Görev Alanında ?

SPB’lerin Türkiye’deki yasal statüsüne daha derinlemesine baktığımızda karşımıza 6493 Sayılı Kanun kapsamında yapılan iş bölümü çıkmaktadır. Söz konusu Kanuna göre Türkiye’deki ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemleri Bankamız görev alanında, elektronik para kuruluşları ve ödeme kuruluşları ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun görev alanında yer almaktadır.

SPB’lerin yapı olarak en yakın oldukları ve en çok karıştırıldıkları varlığın e-para olması nedeniyle BDDK  konu hakkındaki ilk ve tek resmi açıklamayı 25 Kasım 2013 tarihinde yapmıştır. Söz konusu açıklamada Bitcoin ve benzeri SPB’ler ile gerçekleştirilen işlemlerde tarafların kimliklerinin bilinmemesinin, söz konusu SPB’lerin yasadışı faaliyetlerde kullanılması için uygun bir ortam yarattığı  belirtilmektedir (BDDK, 2013). Ayrıca SPB’lerin piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi risklerin yanı sıra yapılan işlemlerin geri döndürülemez olmasından dolayı operasyonel hatalardan ya da kötü niyetli satıcıların suistimalinden kaynaklı risklere de açık olduğu belirtilerek kamuoyu SPB’lerin risklerine karşı uyarılmaktadır (BDDK, 2013). 

cyrpto-para-borsasi
 
 

Sanal Para Birimi Türkiye'de Yasaklanmadı.


Bu basın açıklamasının SPB’lere ilişkin tek yasal aksiyon olması, Türkiye’de yasal bir boşluğun olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.  Türkiye’de SPB alım-satımı ve kullanımı hiçbir mevzuat hükmüyle  yasaklanmamıştır.
Dolayısıyla bu varlık çeşidini üreten, kullanan aktörler hiçbir kurala uymak zorunda değillerdir. Bir başka deyişle bu aktörler tamamen bir serbesti içinde olup, piyasada yaratmaları muhtemel zararlardan sorumlu değillerdir. Dünya örneklerinde de bahsedildiği gibi SPB’yi mevzuat hükümleriyle kapsamlı ve ayrıntılı olarak düzenlemiş herhangi bir ülke bulunmamaktadır. Bu durum çoğunlukla SPB’lerin henüz olgunlaşmamış bir piyasa olmasından kaynaklanmaktadır.

Önümüzdeki süreçte SPB’lere ilişkin hukuki düzenlemelerin artması beklenmektedir. SPB’lerin çoğunun alt yapısını oluşturan blok zincir teknolojisinin herhangi bir özel ya da kamu gücüne dayalı olmaması, sorumlulukların belirli kişilerce yönetilmemesi, internet üzerinden gerçek kimlik bilgilerine gerek bulunmaksızın kullanıcıların anonim olarak işlem yapabilmesi gibi nedenlerle; konuya ilişkin yalnızca ulusal düzeyle sınırlı yasal bir düzenleme yapılması, yapılsa bile kaynağı ve sahibi Türkiye’de bulunmayan SPB sistemlerinin sadece Türkiye’yi kapsayacak bir kanuni düzenlemeye tabi tutulması zor  görünmektedir. 

Ülkemizde SPB alım satımı yasak olmadığı için SPB platformlarını görmek mümkündür. 
Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
​TSKB’nin Aktif Büyüklüğünde Rekor Yaşandı  35 Milyar TL
​TSKB’nin Aktif Büyüklüğünde Rekor Yaşandı 35 Milyar TL
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2018 yılının ilk yarısına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 35 milyar TL’ye ulaştı.
E-ihracatta Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar
E-ihracatta Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar
Şirketler ve birey girişimciler için giderek daha fazla tercih edilen e-ihracat sunduğu önemli fırsatlar kadar kritik püf noktalarını da bünyesinde barındırıyor. 230’dan fazla ülkeye yönelik e-ihracat çözümleri sunan B2CDirect’in CEO’su Yusuf İbili, e-ihracatta 7 altın kural bulunduğunu ama lojistik konusunun en kilit noktada durduğunu belirtiyor.
TİM’de İsmail Gülle dönemi resmen başladı
TİM’de İsmail Gülle dönemi resmen başladı
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 30 Haziran’da gerçekleştirilen 25. Olağan Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen İsmail Gülle, görevi Mehmet Büyükekşi’den devraldı
Yenilenebilir Enerji ile Geleceğe Emin Adımlar Atılacak
Yenilenebilir Enerji ile Geleceğe Emin Adımlar Atılacak
Sosyal sorumluluk alanında farkındalık çalışmalarıyla öne çıkan Türkiye’nin önde gelen elektrik dağıtım şirketleri arasında sayılan UEDAŞ, yenilenebilir enerji konusuna dikkat çekmek için Bursa’da trafolarda “Yenilenebilir Enerji ile Geleceğe” mesajını verdi.
​Bebek Giyim'de Pazar Hacmi 600 Milyon TL'yi Geçti
​Bebek Giyim'de Pazar Hacmi 600 Milyon TL'yi Geçti
Avrupa’nın en yüksek doğum oranına sahip ülkemizde; buna paralel olarak hazır giyimden, ayakkabı ve mobilyaya kadar pek çok alt sektör ile birlikte bebek ve çocuk perakende pazarı hızla gelişiyor.
​Türk Firmaların İhracat Rakamları Sevindirdi
​Türk Firmaların İhracat Rakamları Sevindirdi
Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD), UR-GE projesi ile son bir yılda ihracatın 18.5 oranında artmasına katkıda bulundu. İhracattaki artışa paralel olarak ithalat da yüzde 22 oranında düştü.
Ülkemiz Üzerinden Oynanan Oyunların Farkındayız
Ülkemiz Üzerinden Oynanan Oyunların Farkındayız
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, bugün yayımlanan küresel makro görünüm raporunda Türkiye hakkında değerlendirmelerde bulundu. Raporda Türkiye’nin büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 4’ten yüzde 2.5’e, gelecek yıl için ise yüzde 3.5’ten yüzde 2’ye indirildiği ifade edildi.
​Macar-Türk İşbirliği Hız Kesmeden Devam Ediyor
​Macar-Türk İşbirliği Hız Kesmeden Devam Ediyor
ALX Hungary, Macar ve Türk firmaları arasında karşılıklı işbirliği fırsatları yaratmaya devam ediyor. Türk MC Filtre ve Naturwell ile Macar Rimoczi ve R'Care firmaları arasında distribütörlük anlaşması imzalandı.
Daha Güçlü Bir Türkiye İçin 24 Haziran Çok Önemli Bir Yer Kaplıyor
Daha Güçlü Bir Türkiye İçin 24 Haziran Çok Önemli Bir Yer Kaplıyor
MÜSİAD'ın geleneksel 27. İftar Programında siyaset ve bürokrasi ile iş dünyasını bir araya getirdi.Programda konuşan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, “Ülkemiz son 16 yılda birçok alanda büyük sıçramalar gerçekleştirdi. Gerek ekonomide gerekse politik alanda birçok eşik aşıldı” dedi.
Ramazan Ayında Esnafa Müjdeli Haber
Ramazan Ayında Esnafa Müjdeli Haber
Şekerbank, gelenekselleşen kampanyası ile bu yıl da esnaf ve işletmelerin Ramazan ayında artacak nakit ihtiyaçlarını “İşinize Ramazan Bereketi” kampanyası ile karşılıyor.
Geleceğin Liderleri Yenilikçi Fikirler İle Geliyor
Geleceğin Liderleri Yenilikçi Fikirler İle Geliyor
Üniversitelerin öğrencileri iş dünyasına hazırlamak amacıyla ders programları dışında çeşitli etkinlikler düzenlemesi olağandır. Bu çalışmalar öğrencilerin teknik bilgilerinin dışında kimi beceriler de elde edebilmesini sağlar.
​Türkiye Olarak Kadın Girişimcilere İhtiyacımız Bulunmakta
​Türkiye Olarak Kadın Girişimcilere İhtiyacımız Bulunmakta
Ekonomide Kadın Eli” mottosu ile düzenlenen Kadın Girişimciliğini Destekleme Zirvesi’nde; toplumsal cinsiyet rollerinin kadının önüne çıkan en büyük engellerden biri olduğuna dikkat çekildi.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:44
Güneş
06:06
Öğle
12:25
İkindi
15:49
Akşam
18:32
Yatsı
19:47
Advert