Advert
Advert
Bu haber 06 Mayıs 2018 16:12:19 Tarihinde eklenmiştir. 721 Defa Okundu.

Türkiye’de Sanal Para Birimleri , Sanal Para Alım Satımı Yasal mı ?

Türkiye’de Sanal Para Birimleri , Sanal Para Alım Satımı Yasal mı ? Dünya sanal para birimlerine hızlı geçiş yaparken bir çok ülkede sanal para vergilendirilmeye başladı, Türkiye Cumhuriyetinde sanal para alım satımı yapmak yasal mı ? Kripto paralar hakkında merak ettikleriniz haberimizde.

Türkiye’de Sanal Para Birimleri , Sanal Para Alım Satımı  Yasal mı ?

Sanal Para Alım Satımı  Yasal mı ? SPB’ler uygulamada e-paranın fonksiyonlarını geniş manada karşılasa da birçok ülkenin mevzuatına göre e-paranın yasal tanımını karşılamamaktadır. Saklanan ve transfer edilen bir değerin e-para olarak kabul edilmesi için, bir ülke parası cinsinden ölçülebilmesi ya da o para cinsinin değerine endekslenmiş olması gerekmektedir.

Türkiye için de durum  faklı değildir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanmış  olan 6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme  Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’daki tanıma göre  e-para, bir ihraççının yükümlülüğü olarak ve fon karşılığı ihraç edilmek  zorundadır. Bu nedenle SPB’ler ülkemizde hukuken e-para olarak  nitelendirilmezler. 
 
 


 

Sanal Para Alım Satımı Hangi Bakanlığın Görev Alanında ?

SPB’lerin Türkiye’deki yasal statüsüne daha derinlemesine baktığımızda karşımıza 6493 Sayılı Kanun kapsamında yapılan iş bölümü çıkmaktadır. Söz konusu Kanuna göre Türkiye’deki ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemleri Bankamız görev alanında, elektronik para kuruluşları ve ödeme kuruluşları ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun görev alanında yer almaktadır.

SPB’lerin yapı olarak en yakın oldukları ve en çok karıştırıldıkları varlığın e-para olması nedeniyle BDDK  konu hakkındaki ilk ve tek resmi açıklamayı 25 Kasım 2013 tarihinde yapmıştır. Söz konusu açıklamada Bitcoin ve benzeri SPB’ler ile gerçekleştirilen işlemlerde tarafların kimliklerinin bilinmemesinin, söz konusu SPB’lerin yasadışı faaliyetlerde kullanılması için uygun bir ortam yarattığı  belirtilmektedir (BDDK, 2013). Ayrıca SPB’lerin piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi risklerin yanı sıra yapılan işlemlerin geri döndürülemez olmasından dolayı operasyonel hatalardan ya da kötü niyetli satıcıların suistimalinden kaynaklı risklere de açık olduğu belirtilerek kamuoyu SPB’lerin risklerine karşı uyarılmaktadır (BDDK, 2013). 

cyrpto-para-borsasi
 
 

Sanal Para Birimi Türkiye'de Yasaklanmadı.


Bu basın açıklamasının SPB’lere ilişkin tek yasal aksiyon olması, Türkiye’de yasal bir boşluğun olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.  Türkiye’de SPB alım-satımı ve kullanımı hiçbir mevzuat hükmüyle  yasaklanmamıştır.
Dolayısıyla bu varlık çeşidini üreten, kullanan aktörler hiçbir kurala uymak zorunda değillerdir. Bir başka deyişle bu aktörler tamamen bir serbesti içinde olup, piyasada yaratmaları muhtemel zararlardan sorumlu değillerdir. Dünya örneklerinde de bahsedildiği gibi SPB’yi mevzuat hükümleriyle kapsamlı ve ayrıntılı olarak düzenlemiş herhangi bir ülke bulunmamaktadır. Bu durum çoğunlukla SPB’lerin henüz olgunlaşmamış bir piyasa olmasından kaynaklanmaktadır.

Önümüzdeki süreçte SPB’lere ilişkin hukuki düzenlemelerin artması beklenmektedir. SPB’lerin çoğunun alt yapısını oluşturan blok zincir teknolojisinin herhangi bir özel ya da kamu gücüne dayalı olmaması, sorumlulukların belirli kişilerce yönetilmemesi, internet üzerinden gerçek kimlik bilgilerine gerek bulunmaksızın kullanıcıların anonim olarak işlem yapabilmesi gibi nedenlerle; konuya ilişkin yalnızca ulusal düzeyle sınırlı yasal bir düzenleme yapılması, yapılsa bile kaynağı ve sahibi Türkiye’de bulunmayan SPB sistemlerinin sadece Türkiye’yi kapsayacak bir kanuni düzenlemeye tabi tutulması zor  görünmektedir. 

Ülkemizde SPB alım satımı yasak olmadığı için SPB platformlarını görmek mümkündür. 
Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
​Erdem Reklama Yatırılan Milyonları Sordu
​Erdem Reklama Yatırılan Milyonları Sordu
Serhat Erdem beş yılda alacakları maaşın onlarca katı reklam parası yatıran adaylara, “Siz bu zararı nereden karşılayacaksınız.” diye sordu.
rOtring’in modern tasarımlı yeni ürünlerine perakendeciler
rOtring’in modern tasarımlı yeni ürünlerine perakendeciler
Yeni mekanik kurşun kalem modelleri Visuclick ve Visumax ile yeni kurşun kalemlerini, yeni sınav silgisi ve uçlarını iş ortaklarının, mimarlar ve sanatçıların katıldığı bir davetle tanıtan rOtring, ürünlerinden tam not aldı.
Göbeklitepe İşlemeli Ürünler İnternet Üzerinden Satışa Sunulmaya Başladı
Göbeklitepe İşlemeli Ürünler İnternet Üzerinden Satışa Sunulmaya Başladı
Göbeklitepe İşlemeli Ürünler İnternet Üzerinden Satışa Sunulmaya Başladı, 2019 ‘Göbeklitepe Yılı’ anısına hazırlanan bardak altlıkları ÇEKÜL Dükkan’daki yerini aldı. Mimar Y. Metin Keskin’in yaptığı sulu boya desenlerden oluşan Göbeklitepe motifli bardak altlıkları satışa çıkartıldı
Türkiye, kırtasiyede Çin'e alternatif oldu
Türkiye, kırtasiyede Çin'e alternatif oldu
Dünyanın en büyük kağıt, kırtasiye ve ofis malzemeleri fuarı Messe Frankfurt Paperworld’e Türk kırtasiye firmaları damga vurdu. Fuarda yerini alan 41’i TÜKİD üyesi 68 firma yeni ürünleriyle yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.
Egzoz Emisyon Ölçümü Olmaması Ağır Kusur Olmaktan Çıktı
Egzoz Emisyon Ölçümü Olmaması Ağır Kusur Olmaktan Çıktı
Egzoz emisyon ölçümü olmaması artık "ağır kusur" olmaktan çıkarken, kusurun "hafif" kusur olarak sayılacağı bildirildi. Yapılan düzenleme ise 16 Ocak 2019 tarihi itibari ile hayata geçti.
Kırtasiye-Ofis Fuarı’ 25’inci Kez Sektör Profesyonellerini Buluşturacak
Kırtasiye-Ofis Fuarı’ 25’inci Kez Sektör Profesyonellerini Buluşturacak
Türkiye’nin en köklü ihtisas fuarlarından ‘Uluslararası İstanbul Kırtasiye-Ofis Fuarı’ 25’inci kez sektör profesyonellerini buluşturacak. Tüm Kırtasiyeciler Derneği’nin (TÜKİD) desteği ile 20-24 Şubat’ta 3’üncü kez TÜYAP’ta gerçekleşecek
​Şanlıurfa’da Hint Keneviri Yetiştiriciliği İptal Edildi
​Şanlıurfa’da Hint Keneviri Yetiştiriciliği İptal Edildi
Şanlıurfa'da hint keneviri yetiştiriciliği iptal edilerek Bartın ve Karabük illeri eklendi, Sebebi henüz bilinmiyor ancak toplamda 18 ilde yetiştirileceği söyleniliyor.
Yüksek Lisans Yapmak İş Gücüne Katılmayı Arttırıyor
Yüksek Lisans Yapmak İş Gücüne Katılmayı Arttırıyor
Uluslararası Ticaret ve Lojistik, İletişim Tasarımı ve Göstergebilim ile İş ve Örgüt Psikolojisi Yüksek Lisans Programları’na Bahar Dönemi başvuruları başladı. Sınırlı kontenjan ile öğrenci alacak bu programlara başvuru için son gün 11 Ocak 2019
Arçelik’ten Cuma Aşkına İndirimleri
Arçelik’ten Cuma Aşkına İndirimleri
Arçelik, 19 Kasım’da başlattığı Cuma Aşkına kampanyasıyla 3000 TL’ye varan dev indirimlerle birçok ürünü satışa sunuyor.
Eylül Ayında Firmaların Cirolarında Artış
Eylül Ayında Firmaların Cirolarında Artış
Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerindeki takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksleri açıklanırken, 2018 Eylül ayındaki ciro endeksinin bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 32,3 arttığı saptandı.
Her 5 Dolar Harcamanın 1 Doları Yurt Dışı Alışverişlerinden
Her 5 Dolar Harcamanın 1 Doları Yurt Dışı Alışverişlerinden
Sınır ötesinden alışveriş yapanların yüzde 96’sı pazaryerlerini tercih ediyor. Dünya genelinde her 5 dolarlık harcamanın 1 doları yurt dışı alışverişlerinden elde ediliyor. 2021 yılında 4,5 trilyon dolar olması beklenen Dünya perakende e-ticaret pazarını masayı yatıran Türkiye’nin E-İhracat Uzmanı B2CDirect’in CEO’su, sınır ötesi alışverişte en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden Dünya’nın en büyük e-ihracat pazarlarına dek e-ticaretin merak edilen konularına değindi.
İnşaat Sektörü, Dipten Döndü…
İnşaat Sektörü, Dipten Döndü…
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2018 Ekim Ayı Raporu’nu açıkladı.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:02
Güneş
06:24
Öğle
12:40
İkindi
16:03
Akşam
18:44
Yatsı
19:59
Advert
 Yandex.Metrica