Advert
Advert
Bu haber 03 Mayıs 2018 15:52:22 Tarihinde eklenmiştir.

Kuzey Kore'ye Ait Anti-Virüs Yazılımı İle İlgili Bilgilendirme Raporu

Dünyanın lider siber güvenlik şirketlerinden Check Point, Kuzey Kore'nin kendi geliştirdiği anti-virüs yazılımı olan SiliVaccine üzerine özel bir rapor yayınladı. İncelemenin sonucunda, SiliVaccine’nin içerdiği kodun önemli bir kısmının, bir Japon şirketi olan Trend Micro'ya ait 10 yıl önceki bir yazılımın kopyası olduğu ortaya çıktı.

Kuzey Kore'ye Ait Anti-Virüs Yazılımı İle İlgili Bilgilendirme Raporu

Dünyanın lider siber güvenlik şirketlerinden Check Point, Kuzey Kore'nin kendi geliştirdiği anti-virüs yazılımı olan SiliVaccine üzerine özel bir rapor yayınladı. Check Point araştırmacılarının yürüttükleri ve SiliVaccine ile ilgili gerçekleri gün yüzüne çıkaran bu incelemenin sonucunda, SiliVaccine’nin içerdiği kodun önemli bir kısmının, bir Japon şirketi olan Trend Micro'ya ait 10 yıl önceki bir yazılımın kopyası olduğu ortaya çıktı.

Şüpheli E-Posta

Söz konusu inceleme, Kuzey Kore teknolojileri üzerine çalışan Martyn Williams adlı bir gazetecinin Kuzey Kore'ye ait 'SiliVaccine' anti-virüs yazılımının oldukça ender bir örneğini Check Point araştırma ekibine göndermesi üzerine başladı. Martyn Williams'ın kendisi de yazılıma, 8 Haziran 2014 tarihinde 'Kang Yong Hak' isimli bir şahıs tarafından gönderilen şüpheli bir e-posta içerisindeki bağlantı üzerinden ulaşmıştı. O tarihten bu yana, e-postayı gönderen bu kişinin posta kutusuna erişilemiyor.

Sözde Japon bir mühendis olan 'Kang Yong Hak' tarafından gönderilen bu garip e-posta, SiliVaccine yazılımının bir kopyasını, yazılımın kullanım talimatlarının bulunduğu Korece bir 'readme' dosyasını ve SiliVaccine güncelleme yaması görünümündeki şüpheli bir dosyayı barındıran, Dropbox paylaşım ağı üzerine kaydedilmiş bir zip dosyasının bağlantısını içeriyordu.

Trend Micro'ya ait Kaynak Kodu

SiliVaccine'e ait tespit motoru dosyalarının detaylı adli analizinin ardından, araştırma ekibi, SiliVaccine ile tamamen farklı bir Japon anti-virüs yazılım sağlayıcısı olan Trend Micro'nun anti-virüs tespit motoru kodunun büyük bölümü arasında birebir eşleşmeler olduğunu keşfetti. Buna ilave olarak, bu eşleşen kod Silivaccine’i yazanlar tarafından çok iyi saklanmıştı. Japonya ve Kuzey Kore arasında diplomatik veya politik resmi hiçbir ilişki olmadığı düşünüldüğünde bu oldukça sürpriz bir durum.

Bir anti-virüsün amacı, şüphesiz tüm bilinen kötücül yazılımların imzalarını engellemektir. Ancak SiliVaccine daha da derinlemesine incelendiğinde, normalde engellemesi beklenen ve Trend Micro'nun tespit motoru tarafından engellenen bir imzayı özellikle göz ardı etmek üzere tasarlandığı ortaya çıktı. Bu imzanın aslen ne olduğu hala gizemini korusa da net olan bir şey var ki o da Kuzey Kore rejiminin, kullanıcıların bu imzadan haberdar olmasını istemediği.


Kötücül Yazılım Paketi

Martyn Williams’a gelen dosyanın içinden ayrıca JAKU kötücül yazılımı çıktı. Bu yazılımın, anti-virüsün bir parçası olmaktan ziyade, Martyn Williams gibi gazetecileri hedef almak üzere eklenmiş olabileceği düşünülüyor.

Özetle JAKU, botnet oluşturan ve ağırlıklı olarak kötü amaçlı BitTorrent dosya paylaşımları yoluyla yaklaşık 19.000 kurbanın bilgisayarına bulaşmış, oldukça dirençli bir kötücül yazılım. Fakat bu yazılımın, özellikle Japonya ve Güney Kore'deki Sivil Toplum Kuruluşları ve mühendislik firmalarında çalışan belli bireyler ile akademisyenler, bilim adamları ve devlet memurlarının da aralarında olduğu kurbanları hedeflediği ve takip ettiği bilinmekte.

Araştırmalar JAKU dosyasının, 'Ningbo Gaoxinqu Zhidian Electric Power Technology Co. Ltd.' adlı ve bir diğer tanınmış APT (Gelişmiş Sürekli Tehdit) grubu olan 'Dark Hotel'e’ ait dosyaların imzalanmasında kullanılan aynı şirket adına düzenlenmiş sertifika ile imzalandığını ortaya çıkardı. Hem JAKU hem de Dark Hotel'in, Kuzey Koreli tehdit unsurları ile bağlantılı olduğu düşünülüyor.


Japon Bağlantısı

SiliVaccine'in kopyasını içeren ilk e-postanın Japon uyruklu bir kişi tarafından gönderilmiş gibi gözüküyor olmasının dışında, Check Point araştırma ekibi Japonya’yla diğer bazı bağlantılar da keşfetti.

İnceleme sırasında SiliVaccine'i yazdığı düşünülen PGI (Pyongyang Gwangmyong Information Technology) ve STS Tech-Service şirketlerinin isimlerine ulaşıldı. STS Tech-Service, bir Kuzey Kore kuruluşu gibi görünmekle birlikte, geçmişte iş yaptığı frmalar arasında ‘Silver Star’ ve ‘Magnolia’ gibi Japonya merkezli şirketler bulunuyor.


 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​Harbiye Açık Hava Sahnesiden Sıla Rüzgarı Esti
​Harbiye Açık Hava Sahnesiden Sıla Rüzgarı Esti
Kerki ve Solfej’in düzenlediği konserler kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava'da sahneye çıkan Sıla, altıncı gününde yine hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı.
​Yeni Sistem; Çalışma Alanında Etkili Olacak
​Yeni Sistem; Çalışma Alanında Etkili Olacak
MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Kabinesi’nde Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Egitim Ve Eglence İkisi Bir Arada
Egitim Ve Eglence İkisi Bir Arada
Futbol Okulu 1. Sezon: Futbolun Dünyayı Yönettiği Yer”Çok Satan Yazarlardan, Dünyayı Futbol Aracılığıyla Tanıtan, Yepyeni Bir Seri.
Akçakale Belediyesi İhtiyaç Sahiplerine Tekerlekli Sandalye Yardımı Yaptı
Akçakale Belediyesi İhtiyaç Sahiplerine Tekerlekli Sandalye Yardımı Yaptı
Akçakale Belediyesi ilçede yaşayan emekli polis memuru Naci Atay'a akülü tekerlekli sandalye, Cuma Kızılkaya'ya da koltuk değneği hediye etti.
​Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
​Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
Tatil sezonu açıldı. Yazın gelmesiyle deniz kum güneş üçlüsü vazgeçilmezlerin arasına giriyor. Tatil ve güneş deyince olmazsa olmazların başında ise bronzlaşmak geliyor.
Sosyal Medyanın En Sempatik Çifti
Sosyal Medyanın En Sempatik Çifti
KizlarSoruyor’un hazırladığı ‘Sosyal medyanın en sempatik çifti’ anketinin sonuçları açıklandı. Binlerce kişi tarafından oylanan ankette en çok oyu eğlenceli ve komik paylaşımlarıyla herkesin gönlünde taht kuran Pelin Akil ve Anıl Altan çifti aldı.
Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
YKS’nin ardından aday öğrencilerin gözü 31 Temmuz’da. Puanların açıklanmasıyla birlikte adaylar için ikinci maraton, tercih dönemi başlayacak. Uzmanlar tercih döneminin çok önemli olduğuna dikkat çekerken Üsküdar Üniversitesi adayları bu süreçte yalnız bırakmıyor
​Çakal Carlos: Kurşunları Yelpaze ile Püskürtüp Yok Edemezsiniz
​Çakal Carlos: Kurşunları Yelpaze ile Püskürtüp Yok Edemezsiniz
Çakal Carlos olarak bilinen Ilich Ramirez Sanchez, bir dönem CIA, MOSSAD ve Interpol başta olmak üzere pek çok istihbarat teşkilatı tarafından dünyanın en çok aranan adamıydı
Kalıcı Makyaj İçin Yapılması Gerekenler
Kalıcı Makyaj İçin Yapılması Gerekenler
Yaz sıcakların en üst noktalara ulaştığı bugünlerde cilt terlemeye makyajın kalıcılığı azalmaya başlıyor. Düğünlerin, yaz davetlerinin çokça olduğu bu dönemde kusursuz görünümü kalıcı hale getirmek için Caudalie Beauty Elixir kullanımı öneriliyor.
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Dünyanın ve insanlığın ihtiyaç duyduğu “erdemli iş adamlarını” yetiştirmek, helal kazanç ve helal ticaret kavramlarını iş hayatının merkezine yerleştirme gayreti ile hizmet veren Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD), her hafta ilgi çekici konuları değerlendirmek üzere farklı konukları ağırlıyor.
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Unilever, sürdürülebilirlik yol haritasını paydaşlarıyla birlikte belirliyor
Elektronik İmza Sayısında Yüzde 4,7'lik Artış Gösterdi
Elektronik İmza Sayısında Yüzde 4,7'lik Artış Gösterdi
BTK, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu’nu açıkladı. Son verilere göre, 2018'in ilk çeyreği itibariyle 2 milyon 881 bin 967 adet e-imza üretildi. Mobil imza sayısı, 507 bin 183'e ulaştı. Toplamda 3 milyon 389 bin 150 elektronik sertifika üretildi.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:46
Güneş
06:08
Öğle
12:24
İkindi
15:46
Akşam
18:27
Yatsı
19:42
Advert