Advert
Advert
Bu haber 01 Mayıs 2018 23:18:49 Tarihinde eklenmiştir.

​Sanallaştırılmış Sistemler İçin Tasarruf Yöntemleri

Sanallaştırılmış Sistemler İçin Tasarruf Yöntemleri Sanallaştırma teknolojisi, şirketleri “sanallaştırmak” olan bir donanım sağlayarak onlarca yıldır para biriktirdi. Ancak yeni bir çalışma, bu sanallaştırılmış kaynakların çoğu zaman ihtiyaç duyulandan çok daha fazla CPU ve bellek ile aşırı şekilde sağlandığını tespit etti.

​Sanallaştırılmış Sistemler İçin Tasarruf Yöntemleri

Sanallaştırılmış sistemler için şirket içi veya bulutta çok mu ödüyorsunuz? Control Up'ın yeni bir raporu, 140.000'den fazla sunucunun performansını izledi ve önemli miktarda CPU ve bellek kapasitesi kullanılmadı.

Veri merkezlerinin aşırı provizyon altında olması büyük bir sır değildir, çünkü aniden kaynakların kısa vadede çalıştırılması ve daha hızlı bir şekilde satın alınması ve dağıtılması gerekir. Ancak Control Up'da sanallaştırma için teknik lider olan Rotem Agmon, şirketlerin daha az harcayabileceğini ve hâlâ akıl sahibi olabileceğini söyledi.

Control Up, sanallaştırma için analiz ve izleme sistemleri sunar. Agmon, BT kaynaklarını yönetmek için başka çözümler bulunduğunu ve çalışmanın kendi şirketlerinin hizmetlerini yerine getirmemek için şirketlerin konuyu daha iyi tanıması olduğunu söyledi. 

Agmon, verdiği demeçte, “Dünyanın her yerindeki veri merkezlerinde aşırı provizyonun gerçekleştiği iyi bilinen bir gerçektir . “Bir analiz şirketi olmak, çok miktarda veriye erişebildiğimiz ve bu bizim üzerinde çalıştığımız şey. 

148.000 üretim iş yükünü kapsıyordu. Control Up, her bir sunucuya tahsis edilen CPU ve bellek sayısını kontrol etti ve daha sonra bu sayıları 60 günlük bir süre boyunca kullanılan miktara karşılaştırdı.

Sonuçlar, VDI (Sanal Masaüstü Altyapısı) makinelerinin neredeyse yarısının çok fazla RAM verildiğini ve birçok genel amaçlı sunucunun neredeyse yüzde 80'inin fazlasıyla karşılandığını gösterdi. VDI, bir veri merkezindeki bir sunucuda bulunan bir sanal makinenin içinde bir kullanıcı masaüstünü çalıştırma işlemidir. Sunucular, masaüstü VM'lerinin altı katından fazla bir süreye yayılmıştı. Rapor, bunun bir masaüstü VM'nin bir kullanıcı için olması ve sunucunun çalışmaya devam etmesi daha önemli olan paylaşılan bir varlık olması nedeniyle olabileceğini düşünüyor.

Pund-IT analisti Charles King eWEEK'e verdiği demeçte, “Bu çalışma, aşırı kaynak sağlayan BT kaynaklarına ilişkin olarak düşünmek için sağlam bir gıda sunuyor” dedi . “Bu, özellikle sistem kaynakları olan bu noktaya kadar olanları en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan x86 sistemlerini (ayrıca kurumsal sınıf RISC ve EPYC sistemleri) sanallaştırmayı düşündüğünden, dikkat edilmesi gereken ilginç bir konu.”  

King, sanallaştırmanın ana faydalarından birinin, şirketlerin donanım maliyetlerine para tasarrufu sağladığına dikkat çekiyor, ancak Agmon bunun daha fazla tasarruf edemeyeceğiniz anlamına gelmediğini söyledi. Çoğu BT yöneticisinin doğru boyuttaki VM'lerden kaçınacağını çünkü çok karmaşık bir girişim olduğunu söyledi.

Agmon, “Genellikle mimari tasarımı satıcıdan kabul edecek ve ihtiyaç duyduklarından çok daha fazlasını ödeyecekler” dedi. “Büyük donanım satıcılarının çoğunda çalıştım. Müşteri kapasite tükettiğinde, daha verimli çalışıp çalışmadıklarını görmek için birilerini göndermezler, size daha fazla sunucu satarlar. ”

Daha verimli bir sistem, şirketlerin RAM maliyetinden tasarruf etmesine yardımcı olacakken, Agmon ihtiyacınız olandan daha fazla CPU'ya sahip olmanın sadece aşırı harcama sorunu olmadığını söyledi.

Durumu iki kişi bir restorana girdiğinde karşılaştırır. Tipik olarak, nerede oturabilecekleri konusunda birçok seçenek vardır çünkü iki akşam yemeği için ayarlanmış birçok masa vardır ve ayrıca barda oturma olabilir. Ancak sekiz kişi rezervasyon yapmadan ortaya çıktığında uzun bir bekleyiş bekleyebilirler, çünkü çok sayıda yemek yiyebileceğiniz daha az masa vardır.

“Daha az sayıda CPU, konsolidasyon oranını artırıyor ve sanallaştırma yığınınızdaki darboğazları ortadan kaldırıyor” dedi. “CPU'ları aşırı sağladığınızda, VM'nizin performansı düşer çünkü hipervizör daha karmaşık hale gelir.”

Belirli maliyet tasarrufları için, raporda, sürekli olarak paylaşıldıkları için aşırı provizyonlu CPU'ların finansal etkisini tahmin etmek özellikle zor. Öte yandan, bellek ayırmanın etkisinin tahmin edilmesi nispeten basit bir matematiktir. Control Up çalışmasında, bir işletim sistemi çalıştıran 71.845 sunucu için 69.3 milyon dolarlık bir maliyetle 26,2 GB RAM tahsis edildi. Bu toplamda, Control Up'ın tahminlerine göre sunucuların yüzde 77'si, RAM'de 30,9 milyon dolarlık bir artışa yol açtı.
Etiketler
Yorum Yap
Teknoloji
​Sistem 9'dan Büyük Başarı Kategori Birincisi
​Sistem 9'dan Büyük Başarı Kategori Birincisi
Sistem 9, Türkiye’nin önde gelen sektör araştırması Bilişim 500’ün 19. yılında hem kategori birincisi oldu, hem de “En İyi Performans Gösteren 10 Bilişim Şirketi” arasında yer almayı başardı.
Filizlerin Mücizeleri Büyümeye Devam Ediyor
Filizlerin Mücizeleri Büyümeye Devam Ediyor
TürkTraktör, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki kız öğrencileri otomotiv alanında çalışmaya teşvik etmek üzere başlattığı “Filizlerin Mucizeleri Projesi’ kapsamında gerçekleştirdiği okul ziyaretleri ve eğitimlerinin ikinci yılını tamamladı.
Michelin, Porsche ile rekora imza attı
Michelin, Porsche ile rekora imza attı
Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, Almanya Nordschleife pistinde Porsche’yi rekora taşıdı. Dünyanın en zorlu pisti olarak anılan Almanya Nordsheife’de, Porsche 919 Hybrid Evo ‘ya özel olarak geliştirilmiş Michelin lastikler ile, hiçbir mekanik ya da elektronik sınırlayıcı olmadan turu 5 dk 19.55 saniyede tamamlayarak, yeni bir rekora imza attı.
MEHMET AVCI KARAKÖPRÜ’DE
MEHMET AVCI KARAKÖPRÜ’DE
Karbel Karaköprü Belediyespor orta sahasını güçlendirmek için Kocaelispor’dan 22 yaşındaki genç futbolcu Mehmet Avcı’yı kadrosuna kattı.
​BAŞKAN BAYDİLLİ'DEN KURAN KURSUNA ZİYARET
​BAŞKAN BAYDİLLİ'DEN KURAN KURSUNA ZİYARET
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli Karşıyaka Mahallesinde Hacı Abdurrahman Ademoğlu Camiindeki yaz dönemi Kuran kursunu ziyaret ederek çocuklarla sohbet etti.
​Oyun Tutkunları CNR Games Week’e Akın Etti
​Oyun Tutkunları CNR Games Week’e Akın Etti
Çocuk ve yetişkinlerin heyecanla ziyaret ettiği Video Oyunları ve Teknoloji Fuarı CNR Games Week İstanbul, 6-10 Haziran tarihlerinde CNR EXPO Yeşilköy’de gerçekleştirildi.
​Gelecek Planlamasında Önemli Adımlar Atılmalı
​Gelecek Planlamasında Önemli Adımlar Atılmalı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ı ziyaret etti. MÜSİAD Ankara Başkanı ve DEİK Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal ve MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu üyeleri tarafından gerçekleştirilen ziyarette; bilişim, yazılım, sanayi ve yüksek teknolojili ürün gibi önemli konularda istişarelerde bulunuldu.
Çiftlik Banktan Sonra Bir Vurgun Daha
Çiftlik Banktan Sonra Bir Vurgun Daha
Çalışmadan para kazanmak isteyen insanarın cazip yeri olan ve Bitcoine rakip olarak gösterilen Türkiye'nin ilk digital para birimi Turkoin battı.
Yapay Zeka Artık Gerçeğe Dönüşebiliyor
Yapay Zeka Artık Gerçeğe Dönüşebiliyor
Verileri akıllı içgörülere dönüştürmek, pazara sunma süresini kısaltmak ve daha iyi iş sonuçları elde etmek için AI (Yapay Zekâ) ve ML (Makine Öğrenimi) teknolojisi kullanılıyor İstanbul, 31 Mayıs 2018 – Dell Technologies, 14. nesil Dell EMC PowerEdge dört soketli sunucuların yanı sıra yapay zekâ ve makine öğrenimi kapasitelerini daha da geliştiren Dell Precision Optimizer 5.0 yazılımını duyurdu.
​Kötü Amaçlı Kripto Madenciliği Yazılımları Tehdit Ediyor
​Kötü Amaçlı Kripto Madenciliği Yazılımları Tehdit Ediyor
Check Point'in açıkladığı Nisan 2018 Global Tehdit Endeksi, hacker’ların kripto para madenciliği yapmak için sunucu açıklarını hedef aldıklarını ortaya koyuyor.
​ASELSAN'da İkincil Halk Arz Başlayacak
​ASELSAN'da İkincil Halk Arz Başlayacak
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şirketin ikincil halka arzı ile ilgili bilgilendirme toplantısında, dünya savunma sanayinin liderlerinden Türkiye’nin gözbebeği ASELSAN’ın; milletin hayali bir savunma ve teknoloji şirketi olarak ülke ekonomisine yaptığı katkıları dile getirdi.
​Teknoloji; Teknolojiye Karşı Savaş Açacak
​Teknoloji; Teknolojiye Karşı Savaş Açacak
Hızla artan nüfus artışı, sanayileşme ve şehirleşme gerek yer altı gerekse yer üstü kaynaklarının kirliliğini hızla arttırıyor. Çevre kirliliğinin en büyük sebepleri arasında her geçen gün gelişen teknolojik gelişmeler de gösteriliyor.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:47
Güneş
06:09
Öğle
12:23
İkindi
15:45
Akşam
18:26
Yatsı
19:40
Advert