Advert
Advert
Bu haber 15 Nisan 2018 00:33:47 Tarihinde eklenmiştir.

Sanal Para Nasıl Ortaya Çıktı ? Sanal Paranın Tanımı

​Sanal Para Birimi Olgusunun Ortaya Çıkışı ve Tanımı, Sanal para dünya genelinde çok hızlı yaygınlaşmaya devam ediyor, Bir çok global şirketler sanal para ile ticaret yaparken, Sanal para ile araba ev almakta mümkün, Sanal para nedir ?

 Sanal Para Nasıl Ortaya Çıktı ? Sanal Paranın Tanımı

Finansal teknoloji kavramı finansal hizmetler sektörünü dönüştürme potansiyeline sahip çeşitli yenilikçi iş modelleri ile teknolojileri tanımlamak için kullanılmaktadır (IOSCO, 2017, s.4). Finansal teknoloji projeleri ödemeler, sigortacılık, planlama, fonlama, blok zincir, yatırım, veri hizmetleri ve güvenlik gibi alanlarda varlık göstermektedir.  Finansal teknoloji ekosisteminde, büyük bankalar gibi güçlü finansal kuruluşlar ile teknoloji şirketleri ve altyapı hizmeti sunan şirketler aktif rol oynamaktadır. 

Finansal hizmetlerin teknolojiyle buluşmasıyla ortaya çıkan finansal teknoloji durağan bir alan değildir. Bu alandaki aktörlere bakıldığında hepsinin zaman içinde birbirine dönüşebildiği görülmektedir (Carr ve diğerleri, 2016). Örneğin finansal kuruluşlar giderek daha teknoloji odaklı bir yapı kazanmıştır. Büyük teknoloji şirketleri ise sosyal ağlar ve eposta üzerinden eşler arası ödeme hizmetleri sunabilmektedir. 
Finansal teknoloji firmalarının sayıları her yıl artmakta, en yoğun faaliyet perakende ödemeler alanında gösterilmektedir (Dietz ve diğerleri, 2015). 
 
 
 

Sanal Para Yenilikçi ve Teknolojik


Yenilikçi finansal teknoloji iş modelleri genellikle internet üzerinden otomatik olarak oluşturulan finansal ürün ya da hizmetlerin sunulmasını sağlamaktadır.  Bu iş modelleriyle, bankalar ya da yatırım kuruluşları gibi geleneksel aktörler tarafından verilen hizmetler teknolojiye uyarlanmaktadır. Yapay zeka, bilişsel bilim, makine öğrenimi ve Dağıtık Defter-i Kebir (DDK) gibi yeni teknolojiler ise hem finansal teknoloji alanına yeni giren şirketler hem de geleneksel finansal aktörler tarafından kullanıldığı için finansal hizmetleri dönüştürme potansiyeli taşımaktadır. 
 

Sanal Para Yenilikçi ve Teknolojik
 

Bankalar ekonomi için halen kritik öneme sahip, kanunlarla ayrıntılı olarak düzenlenmiş, kredi vermede tekel konumunda ve dünyanın en büyük ödeme sistemlerine geçit noktası olan kuruluşlardır. Fakat finansal teknoloji şirketlerinin güçlenmesiyle finansal ekosistem değişmeye başlamıştır.

Öncelikle 2008’deki bankacılık krizinden sonra bankalara olan tüketici güveni sarsılmıştır (Dietz ve diğerleri, 2015). Kişiselleştirilmiş hizmetlerin sunulmasına olanak sağlayan mobil cihazların gün geçtikçe daha çok kullanılması, bankaların müşterilerle yüz yüze iletişimden dolayı sahip oldukları avantajı erozyona uğratmıştır. Buna ek olarak, dünya çapında şeffaf ve yüksek erişime sahip veri tabanlarının kurulması finansal teknoloji firmalarının bankalarla rekabet etmede başarılı olmalarına neden olmuştur. 
 
 
 

Sanal Para Birimi İlk Nasıl Oluştu ?


SPB’ler, son yıllarda ortaya çıkan en büyük finansal teknolojilerden biridir. SPB olgusu, 2009 yılında Satoshi Nakamoto 2 isimli Japon bir programcının Bitcoin’i oluşturmasıyla finans dünyasına giriş yapmıştır. Satoshi Nakamoto isminin takma olduğu ve Bitcoin’in bir kişi tarafından değil bir grup programcı tarafından yaratıldığına dair rivayetler vardır. 
 

Bitcoin İlk Ne Zaman Çıktı
 

Bitcoin’in işlem hacminin sürekli artması ve değerinin USD karşısında sergilediği oynaklık, finansal piyasalarda dikkat çekmesinde etkin rol oynamıştır. Günümüz itibarıyla birçok SPB çeşidi bulunmakla beraber, Bitcoin en çok bilinen ve en çok kullanılan SPB olma ünvanını başından beri taşımaktadır. Buna neden olarak ilk SPB örneği olmasının yanında, teknolojik anlamda diğer SPB’ler için örnek teşkil etmesi gösterilebilir. 
Bu nedenle SPB’lere ilişkin akademik çalışmalarda, analizlerde ya da ülkeler tarafından atılan hukuki adımlarda genellikle Bitcoin bir çıkış noktası olarak kullanılmaktadır. 

SPB’ler benzer prensiplerle çalışan sistemler olsalar da kendi içlerinde çeşitlilik göstermektedirler. Bugün piyasada yaklaşık 6803 (Kripto Para Birimleri Piyasa Değerleri, 2017) tane SPB çeşidi bulunmaktadır.  SPB’lerin büyük çoğunluğu Bitcoin’in mantığıyla çalışmakta, çok az sayıda SPB teknik özellikler açısından farklılık göstermekte ve/veya SPB’lerin mevcut işleyişine farklı bir yaklaşım getirmektedir. 
Günümüz itibariyle yüzlerce SPB çeşidi mevcut olsa da birçok başarısız girişimin olduğu da göz ardı edilmemelidir. 
Etiketler
Yorum Yap
Teknoloji
Geleceğimiz Blockchain ve yapay zeka'nın elinde
Geleceğimiz Blockchain ve yapay zeka'nın elinde
Barış Özistek Netmarble olarak Kore’de Yapaz Zeka Geliştirme Merkezi kurduklarını ve 2018 yılının ilk 6 ayında araştırma ve geliştirme için 150 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyledi.
​EİB ve BASİFED güçlerini birleştirdi İhracat Akademisi kurdu
​EİB ve BASİFED güçlerini birleştirdi İhracat Akademisi kurdu
İhracat Akademisi ile KOBİ’ler ihracatçı olacak, İhracat Akademisi ile her fabrikanın üretiminin yüzde 50’sini ihraç etmesi hedefleniyor,EİB ve BASİFED güçlerini birleştirdi İhracat Akademisi kurdu
​Sistem 9'dan Büyük Başarı Kategori Birincisi
​Sistem 9'dan Büyük Başarı Kategori Birincisi
Sistem 9, Türkiye’nin önde gelen sektör araştırması Bilişim 500’ün 19. yılında hem kategori birincisi oldu, hem de “En İyi Performans Gösteren 10 Bilişim Şirketi” arasında yer almayı başardı.
Filizlerin Mücizeleri Büyümeye Devam Ediyor
Filizlerin Mücizeleri Büyümeye Devam Ediyor
TürkTraktör, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki kız öğrencileri otomotiv alanında çalışmaya teşvik etmek üzere başlattığı “Filizlerin Mucizeleri Projesi’ kapsamında gerçekleştirdiği okul ziyaretleri ve eğitimlerinin ikinci yılını tamamladı.
Michelin, Porsche ile rekora imza attı
Michelin, Porsche ile rekora imza attı
Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, Almanya Nordschleife pistinde Porsche’yi rekora taşıdı. Dünyanın en zorlu pisti olarak anılan Almanya Nordsheife’de, Porsche 919 Hybrid Evo ‘ya özel olarak geliştirilmiş Michelin lastikler ile, hiçbir mekanik ya da elektronik sınırlayıcı olmadan turu 5 dk 19.55 saniyede tamamlayarak, yeni bir rekora imza attı.
MEHMET AVCI KARAKÖPRÜ’DE
MEHMET AVCI KARAKÖPRÜ’DE
Karbel Karaköprü Belediyespor orta sahasını güçlendirmek için Kocaelispor’dan 22 yaşındaki genç futbolcu Mehmet Avcı’yı kadrosuna kattı.
​BAŞKAN BAYDİLLİ'DEN KURAN KURSUNA ZİYARET
​BAŞKAN BAYDİLLİ'DEN KURAN KURSUNA ZİYARET
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli Karşıyaka Mahallesinde Hacı Abdurrahman Ademoğlu Camiindeki yaz dönemi Kuran kursunu ziyaret ederek çocuklarla sohbet etti.
​Oyun Tutkunları CNR Games Week’e Akın Etti
​Oyun Tutkunları CNR Games Week’e Akın Etti
Çocuk ve yetişkinlerin heyecanla ziyaret ettiği Video Oyunları ve Teknoloji Fuarı CNR Games Week İstanbul, 6-10 Haziran tarihlerinde CNR EXPO Yeşilköy’de gerçekleştirildi.
​Gelecek Planlamasında Önemli Adımlar Atılmalı
​Gelecek Planlamasında Önemli Adımlar Atılmalı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ı ziyaret etti. MÜSİAD Ankara Başkanı ve DEİK Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal ve MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu üyeleri tarafından gerçekleştirilen ziyarette; bilişim, yazılım, sanayi ve yüksek teknolojili ürün gibi önemli konularda istişarelerde bulunuldu.
Çiftlik Banktan Sonra Bir Vurgun Daha
Çiftlik Banktan Sonra Bir Vurgun Daha
Çalışmadan para kazanmak isteyen insanarın cazip yeri olan ve Bitcoine rakip olarak gösterilen Türkiye'nin ilk digital para birimi Turkoin battı.
Yapay Zeka Artık Gerçeğe Dönüşebiliyor
Yapay Zeka Artık Gerçeğe Dönüşebiliyor
Verileri akıllı içgörülere dönüştürmek, pazara sunma süresini kısaltmak ve daha iyi iş sonuçları elde etmek için AI (Yapay Zekâ) ve ML (Makine Öğrenimi) teknolojisi kullanılıyor İstanbul, 31 Mayıs 2018 – Dell Technologies, 14. nesil Dell EMC PowerEdge dört soketli sunucuların yanı sıra yapay zekâ ve makine öğrenimi kapasitelerini daha da geliştiren Dell Precision Optimizer 5.0 yazılımını duyurdu.
​Kötü Amaçlı Kripto Madenciliği Yazılımları Tehdit Ediyor
​Kötü Amaçlı Kripto Madenciliği Yazılımları Tehdit Ediyor
Check Point'in açıkladığı Nisan 2018 Global Tehdit Endeksi, hacker’ların kripto para madenciliği yapmak için sunucu açıklarını hedef aldıklarını ortaya koyuyor.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:10
Güneş
06:31
Öğle
12:17
İkindi
15:19
Akşam
17:50
Yatsı
19:05
Advert
 istanbul escort