Advert
Advert
Bu haber 15 Nisan 2018 00:33:47 Tarihinde eklenmiştir. 667 Defa Okundu.

Sanal Para Nasıl Ortaya Çıktı ? Sanal Paranın Tanımı

​Sanal Para Birimi Olgusunun Ortaya Çıkışı ve Tanımı, Sanal para dünya genelinde çok hızlı yaygınlaşmaya devam ediyor, Bir çok global şirketler sanal para ile ticaret yaparken, Sanal para ile araba ev almakta mümkün, Sanal para nedir ?

 Sanal Para Nasıl Ortaya Çıktı ? Sanal Paranın Tanımı

Finansal teknoloji kavramı finansal hizmetler sektörünü dönüştürme potansiyeline sahip çeşitli yenilikçi iş modelleri ile teknolojileri tanımlamak için kullanılmaktadır (IOSCO, 2017, s.4). Finansal teknoloji projeleri ödemeler, sigortacılık, planlama, fonlama, blok zincir, yatırım, veri hizmetleri ve güvenlik gibi alanlarda varlık göstermektedir.  Finansal teknoloji ekosisteminde, büyük bankalar gibi güçlü finansal kuruluşlar ile teknoloji şirketleri ve altyapı hizmeti sunan şirketler aktif rol oynamaktadır. 

Finansal hizmetlerin teknolojiyle buluşmasıyla ortaya çıkan finansal teknoloji durağan bir alan değildir. Bu alandaki aktörlere bakıldığında hepsinin zaman içinde birbirine dönüşebildiği görülmektedir (Carr ve diğerleri, 2016). Örneğin finansal kuruluşlar giderek daha teknoloji odaklı bir yapı kazanmıştır. Büyük teknoloji şirketleri ise sosyal ağlar ve eposta üzerinden eşler arası ödeme hizmetleri sunabilmektedir. 
Finansal teknoloji firmalarının sayıları her yıl artmakta, en yoğun faaliyet perakende ödemeler alanında gösterilmektedir (Dietz ve diğerleri, 2015). 
 
 
 

Sanal Para Yenilikçi ve Teknolojik


Yenilikçi finansal teknoloji iş modelleri genellikle internet üzerinden otomatik olarak oluşturulan finansal ürün ya da hizmetlerin sunulmasını sağlamaktadır.  Bu iş modelleriyle, bankalar ya da yatırım kuruluşları gibi geleneksel aktörler tarafından verilen hizmetler teknolojiye uyarlanmaktadır. Yapay zeka, bilişsel bilim, makine öğrenimi ve Dağıtık Defter-i Kebir (DDK) gibi yeni teknolojiler ise hem finansal teknoloji alanına yeni giren şirketler hem de geleneksel finansal aktörler tarafından kullanıldığı için finansal hizmetleri dönüştürme potansiyeli taşımaktadır. 
 

Sanal Para Yenilikçi ve Teknolojik
 

Bankalar ekonomi için halen kritik öneme sahip, kanunlarla ayrıntılı olarak düzenlenmiş, kredi vermede tekel konumunda ve dünyanın en büyük ödeme sistemlerine geçit noktası olan kuruluşlardır. Fakat finansal teknoloji şirketlerinin güçlenmesiyle finansal ekosistem değişmeye başlamıştır.

Öncelikle 2008’deki bankacılık krizinden sonra bankalara olan tüketici güveni sarsılmıştır (Dietz ve diğerleri, 2015). Kişiselleştirilmiş hizmetlerin sunulmasına olanak sağlayan mobil cihazların gün geçtikçe daha çok kullanılması, bankaların müşterilerle yüz yüze iletişimden dolayı sahip oldukları avantajı erozyona uğratmıştır. Buna ek olarak, dünya çapında şeffaf ve yüksek erişime sahip veri tabanlarının kurulması finansal teknoloji firmalarının bankalarla rekabet etmede başarılı olmalarına neden olmuştur. 
 
 
 

Sanal Para Birimi İlk Nasıl Oluştu ?


SPB’ler, son yıllarda ortaya çıkan en büyük finansal teknolojilerden biridir. SPB olgusu, 2009 yılında Satoshi Nakamoto 2 isimli Japon bir programcının Bitcoin’i oluşturmasıyla finans dünyasına giriş yapmıştır. Satoshi Nakamoto isminin takma olduğu ve Bitcoin’in bir kişi tarafından değil bir grup programcı tarafından yaratıldığına dair rivayetler vardır. 
 

Bitcoin İlk Ne Zaman Çıktı
 

Bitcoin’in işlem hacminin sürekli artması ve değerinin USD karşısında sergilediği oynaklık, finansal piyasalarda dikkat çekmesinde etkin rol oynamıştır. Günümüz itibarıyla birçok SPB çeşidi bulunmakla beraber, Bitcoin en çok bilinen ve en çok kullanılan SPB olma ünvanını başından beri taşımaktadır. Buna neden olarak ilk SPB örneği olmasının yanında, teknolojik anlamda diğer SPB’ler için örnek teşkil etmesi gösterilebilir. 
Bu nedenle SPB’lere ilişkin akademik çalışmalarda, analizlerde ya da ülkeler tarafından atılan hukuki adımlarda genellikle Bitcoin bir çıkış noktası olarak kullanılmaktadır. 

SPB’ler benzer prensiplerle çalışan sistemler olsalar da kendi içlerinde çeşitlilik göstermektedirler. Bugün piyasada yaklaşık 6803 (Kripto Para Birimleri Piyasa Değerleri, 2017) tane SPB çeşidi bulunmaktadır.  SPB’lerin büyük çoğunluğu Bitcoin’in mantığıyla çalışmakta, çok az sayıda SPB teknik özellikler açısından farklılık göstermekte ve/veya SPB’lerin mevcut işleyişine farklı bir yaklaşım getirmektedir. 
Günümüz itibariyle yüzlerce SPB çeşidi mevcut olsa da birçok başarısız girişimin olduğu da göz ardı edilmemelidir. 
Etiketler
Yorum Yap
Teknoloji
Ehliyetini Yenilemek İçin Giden Vatandaş Kayıtlarda Ölü Olarak Çıktı!
Ehliyetini Yenilemek İçin Giden Vatandaş Kayıtlarda Ölü Olarak Çıktı!
Antalya'nın Korkuteli ilçesinde oturan 57 yaşındaki Ednan Öz, ehliyetini değiştirmek için gittiği nüfus dairesinde kayıtlarda 'ölü' olarak göründüğünü öğrendi. Büyük şaşkınlık yaşayan Öz, hatanın düzeltilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğüne yazı yazıldığını söyledi.
Cumhuriyet Tarihinin en Büyük Operasyonu Şanlıurfa ve Kilis’ten Yönetilecek.
Cumhuriyet Tarihinin en Büyük Operasyonu Şanlıurfa ve Kilis’ten Yönetilecek.
Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik harekât için 80 bin asker hazır bekliyor. Bu rakam, 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan 40 bin askerin iki katı demek.
RT Çılgınlığı Devam Ediyor, Japon İş Adamından RT İçin İnanılmaz Bütçe
RT Çılgınlığı Devam Ediyor, Japon İş Adamından RT İçin İnanılmaz Bütçe
Dünya genelinde RT çılgınlığı devam ediyor, Japon milyarder Yusaku Maezawa, Twitter tarihinin en çok retweet edilen paylaşımına sahip olabilmek için 100 milyon yen(yaklaşık 5 milyon TL) harcadı.
Şanlıurfalı Girişimciler New York'ta
Şanlıurfalı Girişimciler New York'ta
Şanlıurfalı genç girişimciler Hamdi Ulukaya Girişimi Destek Programı çerçevesinde New York’taki destek programına katılmaya hak kazandı. Alpay, Ceylan ve Kankaya, ABD’deki destek programına katıldı ve hayallerine bir adım daha yaklaştı.
Şarjda Olan Telefonu Kullanmayın!
Şarjda Olan Telefonu Kullanmayın!
Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Çerezci, son günlerde patlayan cep telefonu bataryaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Bilişimde ‘Made in Turkey’ İçin Yüzde 51 Oranı Düşmeli
Bilişimde ‘Made in Turkey’ İçin Yüzde 51 Oranı Düşmeli
Bilgisayar üretiminde Türkiye’nin ilk yerli malı belgesini alan bir firmanın Yönetici Ortağı Murat Yücel, 6 kategoride 80 çeşit ürünleri olduğunu söyledi. ‘Made in Turkey’ için yüzde 51 şartının yüksek olduğunu anlatan Yücel, bu oranın düşürülerek daha fazla şirketin yerli üretime geçebileceğini, böylece Türkiye’nin datasının da Türkiye’de kalabileceğini söyledi.
Karaköprü Belediyesi Mobil Uygulaması Hizmete Girdi
Karaköprü Belediyesi Mobil Uygulaması Hizmete Girdi
Karaköprü Belediyesi tarafından mobil cihazlarla belediye hizmetlerine halkın kolayca erişimini sağlayacak mobil uygulama hizmete sunuldu.
İzinsiz SMS ve Tanıtımlara 1 milyon ceza
İzinsiz SMS ve Tanıtımlara 1 milyon ceza
Kişisel Verileri Koruma Kurulu, kişilerin onayını almadan reklam içerikli arama yapanların, SMS gönderenlerin, elektronik posta yönlendirenlerin bu faaliyetlerini derhal durdurmalarına yönelik karar aldı.
Geleceğimiz Blockchain ve yapay zeka'nın elinde
Geleceğimiz Blockchain ve yapay zeka'nın elinde
Barış Özistek Netmarble olarak Kore’de Yapaz Zeka Geliştirme Merkezi kurduklarını ve 2018 yılının ilk 6 ayında araştırma ve geliştirme için 150 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyledi.
​EİB ve BASİFED güçlerini birleştirdi İhracat Akademisi kurdu
​EİB ve BASİFED güçlerini birleştirdi İhracat Akademisi kurdu
İhracat Akademisi ile KOBİ’ler ihracatçı olacak, İhracat Akademisi ile her fabrikanın üretiminin yüzde 50’sini ihraç etmesi hedefleniyor,EİB ve BASİFED güçlerini birleştirdi İhracat Akademisi kurdu
​Sistem 9'dan Büyük Başarı Kategori Birincisi
​Sistem 9'dan Büyük Başarı Kategori Birincisi
Sistem 9, Türkiye’nin önde gelen sektör araştırması Bilişim 500’ün 19. yılında hem kategori birincisi oldu, hem de “En İyi Performans Gösteren 10 Bilişim Şirketi” arasında yer almayı başardı.
Filizlerin Mücizeleri Büyümeye Devam Ediyor
Filizlerin Mücizeleri Büyümeye Devam Ediyor
TürkTraktör, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki kız öğrencileri otomotiv alanında çalışmaya teşvik etmek üzere başlattığı “Filizlerin Mucizeleri Projesi’ kapsamında gerçekleştirdiği okul ziyaretleri ve eğitimlerinin ikinci yılını tamamladı.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:03
Güneş
07:29
Öğle
12:43
İkindi
15:20
Akşam
17:44
Yatsı
19:03
Advert
 Yandex.Metrica